Turbina prepunjava

Turbina prepunjava

Pezo 407 1.6 hdi turbina prepunjava promjenjen el.mag ventil opet isto.Majstor kaze da moze biti do nestrucnog uklanjanja dpf filtera map mjenjan 2 isto greska nije staln vec se upali 3000 obrtaja
 
Član
Turbo prepunjava jer nema podatka na koliko treba da drzi pritisak. Map senzor je za pritisak u sistemu i on cita kokicinu pritiska u usisnoj grani. Maf senzor je za kolicinu zraka koja je usla u uaisnu granu. I prema tim podacima ventil na turbini otvara i zatvara perca (varijabilna turbina) na izduvu da bi s tim drzao pritisak koji je potreban motoru u datim obrtajima. Iscitaj tacno koju gresku izbsci i koji je CODE greske i to ce ti reci problem. Ako ti je neko prckao po ecu-u i mapama kad je ukidao dfp, to ti je onda problem.
 
Sve je pocelo od elektromagnetnog ventila njeg sam zamjenio auto bolje ide ali pali gresku prepunjavanje turbine...majstor od turbine koju je radio kaze da je ispravna 100%.Auto izbacuje crn dim,dpf sam izvadio i egr blokiran softverski sve sad sam moze bit do loseg majstora..
 
Član
Crn dim znaci da motor dobije vise goriva nego zraka. Sav taj crni dim je nesagoreno gorivo zbog nedostatka zraka, nedostatak zraka znaci ili losa turbina ili lose dizne. Pod losa turniba moze biti sama turbina, moze biti ventil da ne daje dovoljan pritisak za motor taj zbog neispravnog ventila koji kontrolise turbinu i njem pritisak. Mogu biti lose dizne koje ne zatvaraju kako treba i nafta uvijek ulazi u cilindar. Kod tebw poato he to sve pocelo od ventila Taj ventil iako je nov je vjerovatno neodgovarajuci ili je neispravan jer ocito on pravi i dalje problem. Ako auto ima manje snage nego prije, provjeri opet taj ventil sa drugim ili je ta turbina losa, lose balansirana i ne moze postiti obrtaje da nabije sovoljan pritisak, mada cisto sumnjam da je gurto ako je prije crkavanja ventila auto islo normalno i nije dimilo.
 
Auto ide bolje s ovim el mag ventilom sam sto pali gresku da prepunjava i kad ga stisnem crn dim izbaci..dizne na racunaru kad upalim rade ispravno koliko ovaj majstor zna..e sad jedino da li moze bit do maf senzora...jer se ponasa isto kad je iskljucen i kad je ukljucen...
 
Član
Moze biti, ali taj dio da prepunjava moze raditi map senzor. Map ti je koliki je pritisak u usisnoj grani, a maf ti je kolicina zraka koja ulazi u usisnu granu.
 
Javio mi se novi problem...auto upali ujutru nakon par min se ugasi nece da upali dok ne napumpam pumpicu promjenio pumpicu i filter goriva opet isto creva punjenA zrakom ispravna...imal ko ideju sta bi moglo bit???
 
Član
Vrati se gorivo iz pumpe u rezervuar, ili ne valja jednosmijerni ventil ili tu uvlwcu negdje zrak pa se gorivo vrati.
 
Nez gdje mu se nalazi nepovratni ventil...to se desi u ujutru po dani normalan...sistem napunili zrakom i spricali nigdke nepusta oko dizni do filtera nista...
 
Član
Parkiraj navece auto tako da ti zadnji dio gdje rezervuar bude malo visi nego motor, tako se nece gorivo moci vratiti u rezervuar, neka tako prenoci u strani i ujutro ako upali normalno znaci nepovrsti ventil ne valja. Kod nekih auta taj ventil bude u samoj pumpi.
 
To sam i ja primjetio,sam nemogu naci nepovratni ventil ovaj majstor kaze da ovaj model nema pumpe u rezervaru...u sta sam ne vjerujem... jer mi nema logike da gorivo dodje samo do motora uz pomoc pumpice na motoru...
 
Član
Da ima logike, napumpas pumpicom gorivo i kad dodje u pumpu, pumpa vakumom povlaci gorivo. Da imas pumpu u rezervuaru pnda ne bi imao pumpe baprijed pod hsubom da navuces gorivo. Pretezno pumpu imaju common rail i pd motori gdje su visoki pritisci u sistemu, Bosch pumpe vecinom nemaju pumpe u rezervuaru. Probaj to sto sam ti rekao , da parkiras u stranu i da motor bude nizi od rezervuara, ako ujutro upali normalno onda ti je to problem sa ventilom.
 
Probo sam to kod majstora,auto je bilo nageto prenocilo i normalno upalilo...radi se o pezo 407 1.6 80 kw sad sam gledao na piku..imaju se kupit pumpe u rezervaru...vjerovatno i on ima...pa cu sutra vidjeti imal ovaj moj.
 
Top