Tražili ste Zapad, dobili ste Divlji...Sarajevska saobraćajna (ne)kultura

Tražili ste Zapad, dobili ste Divlji...Sarajevska saobraćajna (ne)kultura

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Kultura i bonton su nešto što učimo od malih nogu, kod kuće. Ili ne učimo. Ono što svakodnevno viđamo na sarajevskim ulicama pokazuje da bi ova druga tvrdnja mogla biti tačnija.

Prolasci kroz crveno, preticanja preko pune linije, skretanja na raskrsnicama iako je pješacima upaljeno zeleno, svađe, psovke... A bacanje smeća kroz prozor? Naravno, u Sarajevu ne postoje kontejneri. Bacanje opušaka? Ne, automobili se inače ne prodaju s pepeljarama. Repertoar sarajevskih vozača je zaista beskonačan. Ko kaže da nismo kreativni?!

Posebna kategorija vozača su taksisti. OK, ljudi zovu taxi kad negdje žure i taksisti redovno čuju riječi: "Najbrže što možeš, platit ću koliko god tražiš!" To je dovoljno dobar razlog da taksista prekrši sva pravila koja može prekršiti kako bi mušteriji ispunio želju? U Sarajevu očito jeste.

Iako se najčešće priča o vozačima, i pješaci su stvar za sebe. Ljudi koji mirno hodaju trotoarom, a onda im odjednom, iz samo njima poznatog razloga, padne na pamet da pređu cestu, baš ispred vas! Kao prave kamikaze, izlijeću na cestu, reklo bi se da im život zavisi od tih nekoliko sekundi, koliko im treba do najbližeg pješačkog prelaza.

Čak i ako poštujete sva pravila, znakove, boje na semaforima, ne znači da ste sigurni na sarajevskoj cesti. I, naravno, vi ćete biti krivi za to što ste se našli baš na tom mjestu, baš u tom trenutku, u blizini nekog mangupa kojem je stalo do dokazivanja pred rajom, nekoga ko se upravo posvađao sa ženom oko toga ko će odvesti dijete u vrtić ili šefom koji mu nije dao platu na vrijeme. Ako prođete samo sa psovkom iza stakla i zatvorenih vrata, možete se smatrati sretnikom. Niko vam nije razbio nos ili izbio par zuba? Niste čuli repetiranje pištolja sakrivenog pored sjedišta? Ma, odlično ste prošli, još se nešto žalite?!

Zaključak? Ako ovaj grad ostaje na budućim generacijama koje uče od sadašnjih, vrijeme je da svi nabavimo pancirke. Ili kakva oklopna vozila. Ako nam i to bude dovoljno. Nakon svega, moramo se zapitati kako se ti isti ljudi onda ponašaju kad ih niko ne vidi. Nažalost, saobraćajna kultura je samo jedna od stvari u ovom gradu koje pokazuju da je bio u pravu autor onog poznatog grafita na jednoj sarajevskoj zgradi: TRAŽILI STE ZAPAD, DOBILI STE DIVLJI!

http://www.source.ba/clanak/267901244824/vijesti/Sarajevska%20saobra%C4%87ajna%20%28ne%29kultura/?ref=najcitaniji
 
Član
Ne vidim kakve veze (ne)kultura ima sa prolascima kroz crveno il preticanjem na punoj. Kroz crveno nikad namjerno nisam prosao, al punu sam prekrsio xx puta, jer isto kao da su je crtali likovi koji nemaju ni vozacku, a ne fakultet za to. Na 50% puteva puna kao da je nacrtana za auta sa 50 KS, a ja tu mogu sigurno kamion sa prikolicom obici. I ovo sigurno, mislim stvarno skroz sigurno, a ne nesto na verziju - mozda mogu, pa ako prodje, prodje...

Sto se tice ostatka teksta, to je tako. Al nije to stvar saobracaja, trebaju se rijesiti mnoge stvari u drzavi i zakonima, pa ce i saobracaj nakon toga biti bolji.
 
Nije to samo u Sarajevu tako, evo ovdje kod mene gdje ima 100 puta manje auta ili vozača, možda nekih 2% poznaje prometne znakove ili pravila prvenstva prolaza, o osobnoj kulturi za volanom neću trošiti puno riječi, a što se tiče pješaka kad netko pokuša prijeći ulicu (na zebri naravno), pa zna se, ide ovako: "... bi biiiiiiiiii, đe ćeš pred auto mater ti *****, u šta gledaš :icon_mad: ......" :icon_smile:
 
Član
Problem je što je dobar dio vozačkih kupljen, ljekarski za vozački je čista formalnost gdje se uopšte ne gleda jeli neko fizički ili psihički sposoban svakave budale danas voze...ubacuju se, nepoštuju ili ne poznaju saobraćajna pravila i sl. prvo nisu sposobni da rezonuju da njihovi postupci prije svega njih dovode u opasnost kad već o drugima ne razmišlaju...ljudi su poslije ovog rata postali bezobrazni bezobzirini, nekulturnic i etc. ljudi kao da voze da se istresu i ubacuju se zbog neke dvije sekunde...pretiču ulaze u makazice i 200m nekon preticanja skrenu na bezinsku...žmigavac niko en daje kao da boli se povuče ona ručica...milion je primjera i situacija je više nego kritična...a oni koji treba da kažnajvaju progledaju kroz prste za cenera a i oni sami nisu upućeni u zakon i zanju kaznu napisati za dvije 3 elementarne stvari!!!
 
BHT Ovisnik
nista nisu slagali,ako ista mrzim to mrzim-nekulturu vozaca i pjesaka,kroz crveno sam prosao par puta,al nikoga nikada ugrozio,to i cinim zbog tuđe nekulture-prvenstva prolaza,na semaforu i zebri uvijek stanem pjesacima,al je pun qrac njih koji pored zebre prelaze i hajd da oni pretrce nego jos ukoso prelaze:icon_mad: bacanje smeca iz auta,to je toliko mi odvratno,al seljaci neznaju papiric il kutiju od cigara staviti u policu nego kroz prozor,fuj,po gradu pokusas izaci iz ulice i znam ceka tpo 10 min jer su ljudi toliko pokvareni da nece sacekat 2 sec samo da ti izađes,njegova kolona sigurno nece pobjeci,ali jok,ako vidi 1m slobodnog prostora odmah se nabija na branik onom ispred,najvise me izivcira kad je sprovod ili neka povorka,normalno je da stanes da povorka prođe il svatovi,bilo sto,mnogo stranaca tu budu kji se ne snalaze po gradu,ali nađe se tako mnogo,pa skoro svaki 3-e auto da pođe iza tebe svirati i najgore prestizati zato sto ti pustas povorku,ljudi su toliko mentalno zaostali,fuj.
 
Član
Eh samo da kazem ness na ovaj dio o Taxi vozacima,moj otac je taxi vozac u Sarajevu,firma Crveni Taxi,qume i ti bi isto ko i svi,dobro necemo reci svi,ajmo reci 80% taxi vozaca,radio isto sto i oni,jer tebi zavisi hljeb od toga,malo sutra ces ti zaradit platu ne pozuris li da stignes voznju ili da postujes svaki jebeni znak i saobracajno pravilo,da postujes nigdje te nebi bilo jer nebi imao platu ni 300KM a radis od zvijezde do zvijezde,ovo govorim jer znam kako sta ide sa taxi vozacima vrlo sam dobro upucen u to,jer moj otac i jos bar 60% taxi vozaca u Sarajevu radi na procenat,pa brate mili koliko doneses mjesecno ukupno pazara,toliko i toliko ces imati platu,pa stoga molim svaki put kad vidite ili vas isprovcira neki taxi vozaca na secundu razmislite ko ljudi a ne ko zivotinje,pa mozda se taj covjek bori za koru hljeba,mozda on jedino u porodici radi i slicno. ;)
 
Početnik
Chuza, nidje veze....nece on imati manju platu ako pusti nekad pjesaka da prodje, al zato hoce ostat bez posla ako zgazi istog, vec sam par puta bukvalno bjezao sa pjesackog od "napada" taxiste koji sebi dize dnevnicu..
 
Član
Chuza je napisao(la):
Eh samo da kazem ness na ovaj dio o Taxi vozacima,moj otac je taxi vozac u Sarajevu,firma Crveni Taxi,qume i ti bi isto ko i svi,dobro necemo reci svi,ajmo reci 80% taxi vozaca,radio isto sto i oni,jer tebi zavisi hljeb od toga,malo sutra ces ti zaradit platu ne pozuris li da stignes voznju ili da postujes svaki jebeni znak i saobracajno pravilo,da postujes nigdje te nebi bilo jer nebi imao platu ni 300KM a radis od zvijezde do zvijezde,ovo govorim jer znam kako sta ide sa taxi vozacima vrlo sam dobro upucen u to,jer moj otac i jos bar 60% taxi vozaca u Sarajevu radi na procenat,pa brate mili koliko doneses mjesecno ukupno pazara,toliko i toliko ces imati platu,pa stoga molim svaki put kad vidite ili vas isprovcira neki taxi vozaca na secundu razmislite ko ljudi a ne ko zivotinje,pa mozda se taj covjek bori za koru hljeba,mozda on jedino u porodici radi i slicno. ;)

Ma daj... To znaci da zbog licne zarade i svog profita treba da samom svojom voznjom ugrozava moj ili tudji zivot! Ti malo razmisli "ko ljudi a ne ko zivotinje"... I da...ne zamjeri i ne ljuti se, nemam nista protiv tebe ali ovo sto si napisao je samo po sebi glupo... Svi mi hocemo da zaradimo vise i bude nam bolje ali na nacin koji si ti opisao... e je** ga :icon_mad:
 
Član
VR6Boki je napisao(la):
Ne vidim kakve veze (ne)kultura ima sa prolascima kroz crveno il preticanjem na punoj. Kroz crveno nikad namjerno nisam prosao, al punu sam prekrsio xx puta, jer isto kao da su je crtali likovi koji nemaju ni vozacku, a ne fakultet za to. Na 50% puteva puna kao da je nacrtana za auta sa 50 KS, a ja tu mogu sigurno kamion sa prikolicom obici. I ovo sigurno, mislim stvarno skroz sigurno, a ne nesto na verziju - mozda mogu, pa ako prodje, prodje...

Sto se tice ostatka teksta, to je tako. Al nije to stvar saobracaja, trebaju se rijesiti mnoge stvari u drzavi i zakonima, pa ce i saobracaj nakon toga biti bolji.

Da pokusam odgovoriti. Neki dan gledam topgear,testiraju pile od 600ks na navodno najboljoj cesti u USA. Pukla cesta,nigdje kuce niti covjeka na vidiku,i ogranicenje 50milja na sat. To je ZAKON, i nije puna linija tu bezveze,i meni smeta x puta,ali nije moje da o tome mislim. Svi smo mi schumacheri i mislimo da znamo sve najbolje,dok se ne opecemo. I sta podrazumjeva pod nenamjerni prolazak kroz crveno,ili si vozio prebrzo ili si prosao namjerno,nema trece opcije. I ja sam prolazio,ne glumim sveca,ali krivicu treba traziti u nama,a ne u necemu desetom.
 
Član
Pa pravila u saobraćaju su tako koncipirana da sve bude što opreznije a ne da se znakovi i linije stavljaju samo gdje nužno treba...takvi su standardi ima svakavih ljudi u saobraćaju raznih sposobnosti...
 
Početnik
VR6Boki je napisao(la):
Ne vidim kakve veze (ne)kultura ima sa prolascima kroz crveno il preticanjem na punoj. Kroz crveno nikad namjerno nisam prosao, al punu sam prekrsio xx puta, jer isto kao da su je crtali likovi koji nemaju ni vozacku, a ne fakultet za to. Na 50% puteva puna kao da je nacrtana za auta sa 50 KS, a ja tu mogu sigurno kamion sa prikolicom obici. I ovo sigurno, mislim stvarno skroz sigurno, a ne nesto na verziju - mozda mogu, pa ako prodje, prodje...

Sto se tice ostatka teksta, to je tako. Al nije to stvar saobracaja, trebaju se rijesiti mnoge stvari u drzavi i zakonima, pa ce i saobracaj nakon toga biti bolji.

SAOBRACAJNA KULTURA = voznja po pravilima, ponasanje u skladu sa pisanim i nepisanim pravilima starih dobrih sofera!

SAOBRACAJNA NEKULTURA = TI KOJI PRETICES PREKO PUNE LINIJE!
 
Član
I vi ste upravu sve to stoji,ja samo sam htjeo reci da imate nekad i malo vise razumijevanja prema samim taxi vozacima,to je poenta sto sam htjeo reci ;)
 
Početnik
ZELA GTI je napisao(la):
Tuning forum a nitko nije preticao na punoj. Zemljo uzmi me, nije mi više ovdje mjesto:lol::lol:

ovo je sve samo nije tuning forum! preticem i ja nekad, nekad prodjem i kroz crveno 20 na sat, samo sam ti dao primjer kulture i nekulture!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top