Član
U modelsku godinu 2011, Lexus IS ulazi sa nekoliko unapređenja. Najveća novina je novi osnovni motor u modelu IS 200d - četvorocilindrični turbodizel zapremine 2,2 litra, koji razvija maksimalnu snagu od 110 kW, odnosno 150 konjskih snaga. Na višednevnom testu imali smo upravo Lexus IS 200d, koji na tržištu Srbije odnedavno predstavlja štedljiviju i dostupniju alternativu dosadašnjem baznom modelu IS 220d (130 kW)...
Od premijere nove generacije modela Lexus IS prošlo je više od pet godina, što je u premium segmentu značajano vreme, jer je period "moralnog zastarevanja" relativno kratak. Zato je japanska kompanija odlučila da ubrza tempo manjih inovacija, a najnovije izdanje ovog kvalitetnog automobila, predstavljeno je na prošlogodišnjem sajmu automobila u Parizu, zajedno sa manjim modelom CT 200h.
Iako ima drugačiju oznaku, koja asocira na motor zapremine dva litra, nova osnovna motorizacija IS 200d je zapravo slabija verzija postojećeg motora iz IS 220d. U pitanju je 4-cilindrični agregat zapremine 2,2 litra, koji razvija snagu od 110 kW (-20 kW) pri 3.600 o/min i maksimalni obrtni moment od sasvim dovoljnih 340 Nm (-60 Nm) u opsegu od 2.000 do 2.800 o/min. Agregat zadovoljava Euro 5 ekološku normu (emisija CO2 = 134 g/km) i beleži potrošnju od fabrički deklarisanih 5,1 l/100 km. Uz pomoć odlično usklađenog šestostepenog manuelnog menjača, koji snagu šalje na zadnje točkove, Lexus IS 200d iz mesta do "stotke" stiže za 10,2 sekunde (IS 220d istu disciplinu savladava za 8,9 s) i postiže maksimalnu brzinu od 205 km/h (IS 220d - 220 km/h).
Iako su parametri motora smanjeni, naš test vozač Vladan Petrović, višestruki državni reli šampion, smatra da motor u potpunosti zadovoljava potrebe prosečnog vozača. "Lexus IS 200d odabraće oni kojima performanse nisu na prvom mestu, ali nijednog trenutka neće se osećati inferiorno u odnosu na druge učesnike u saobraćaju. Iako je maksimalni obrtni moment smanjen, to je u nekim situacijama prednost. U zimskim uslovima je prednost što se moment oslobađa harmonično i bez oštrih ubrzanja. Dakle, kada papučicu gasa pritisnemo do kraja, automobil neće "ispaliti" kao iz topa, ali će sasvim zadovoljavajuće ubrzati do željene brzine, a preticanje će i dalje biti rutinsko. Primetio sam da su se inženjeri u Lexusu "poigrali" sa prenosnim odonosima u menjaču, koji su duži od onih u modelu IS 220d. Šesti stepen prenosa nismo koristili skoro nigde, osim na autoputu, i to pri brzinama većim od 130 km/h, kada "obrtomer" pokazuje samo 2.000 o/min. U gradskoj vožnji, četvrti i peti stepen prenosa, skoro da nismo ni koristili. To jeste jedan od uzroka za nešto slabije performanse, ali siguran sam da ovakvo rešenje rezultira značajnom uštedom goriva, što je i bio primarni cilj."
Realna potrošnja goriva na autoputu, u uslovima vožnje u kojoj smo poštovali ograničenja brzine, kretala se oko 7 l/100 km. To u poređenju sa BMW 320d ili Mercedes-Benz C200 CDI, možda nije za pohvalu, ali moramo istaći da smo ovu potrošnju zabeležili u zimskim uslovima vožnje, kada su temperature dostizale vrednosti i do 10 stepeni ispod nule. Pažljivijom vožnjom, potrošnja se veoma lako može smanjiti ispod 6 l/100 km.
Sa stanovišta voznih osobina, Lexus IS za modelsku godinu 2011 ostao je na nivou zadatka. Snažna strana ovog automobila i dalje je vozna dinamika. To nam je potvrdio Vladan Petrović: "Slabiji motor pod haubom i duži prenosni odnosi u menjaču, uticali su da zrelost oslanjanja bude daleko iznad zahteva prosečnog vozača. Čak i kada isključimo ESP sistem, neutralna karakteristika automobila neće biti narušena. Korekcije nisu potrebne, a čak i neiskusni vozači teško će automobil izbaciti iz idealne putanje. Upravljanje je precizno i prilično direktno, ali ponekad se oseti preveliki uticaj servo pojačivača. Mogu samo da ponovim ono što sam rekao i za IS 220d - Ovo je automobil koji će svom vlasniku pružiti dobru udobnost i vrhunsku sigurnost na dugim putovanjima, posle kojih neće osećati ni malo zamora."
U enterijeru nema velikih promena. Japanci su veću pažnju posvetili detaljima i kvalitetu materijala, boljem audio-sistemu, a Optitron osvetljenje dobilo je "vizir" sa manjim stepenom zatamnjenja. Ono što i dalje možemo zameriti modelu IS, jeste prostor za putnike na zadnjim sedištima. Enterijer modela IS i dalje je najmanji među premium sedanima. Situaciju komplikuje "padajući" krov, pa je prostor za glavu putnika sasvim skroman. Za svaku pohvalu je izolacija kabine. Zahvaljujući odličnoj aerodinamici (cx=0,27), ali i odličnoj izolaciji, putnike u automobilu prati savršena tišina, što možemo zahvaliti i prilično kultivisanom motoru. Položaj za volanom je zadovoljavajući, uz prijatan osećaj luksuza, koji je nezaobilazan kada su automobili marke Lexus u putanju.
"Ergonomija Lexusa IS nije vrhunska, ali zahvaljući odličnom podešavanju volana i sedišta, lako je pronaći prirodan položaj za sedenje. Komande na središnjoj konzoli su velike i pristupačne, iako ih je moglo biti manje. Mislim da Lexus treba da se ugleda na rešenja koja su primenili Mercedes i BMW, koji imaju jednu multifunkcionalnu komandu za uređaje koji se najčešće koriste. Materijali su odlični, prijatni za oko, ali i na dodir. Ja sam jedan od vozača kome u vožnji smeta oboren naslon za ruku, i uvek ga stavljam u gornji položaj. Kod Lexusa IS prednji naslon za ruku je masivan, ali rešen tako da omogućava nesmetanu promenu brzina. Bravo za Japance!" - izjavio je Vladan Petrović.
Lexus IS za modelsku godinu 2011 dobio je i blago osvežen dizajn detalja eksterijera. Već na prvi pogled, možemo primetiti novu mrežu hladnjaka, novi dizajn prednjeg branika, sa jasnije izraženim usisnicima za vazduh, a bolje opremljene verzije mogu se pohvaliti integrisanim LED dnevnim svetlosnim grupama. Styling su osvežile i nove felne prečnika 17 ili 18 inča, i dve nove boje karoserije, a zadnje svetlosne grupe sa novom grafikom, više nemaju oranž segmente, i većim delom su izvedene u crvenoj boji. Primećujemo još jedan redizajniran detalj: vrata prtljažnika na kraju su naglo izdignuta, što optički deluje kao mini spojler. Ostale dizajnerske osobine su zadržane: automobil optički širi dizajn "haube", koja na bokovima izgleda kao krilo i nastavlja se na dramatično široke blatobrane. Bočni profil ima tipičnu siluetu za automobile sa motorom napred, a pogonom na zadnje točkove: duga hauba, vetrobransko staklo sa velikim nagibom, ka unazad pomerena kabina i visoka "zadnjica". Kod dizajna spoljnih retrovizora, prednost u odnosu na lepotu su imali praktičnost i bezbednost, pa se prilično veliki retrovizori ne uklapaju potpuno u dinamičnu celinu.
Na kraju, cena. Pogled u cenovnik, ukazuje nam da se nominalna cena modela Lexus IS 200d nalazi na nivou evropskih premium sedana. Ali, postoji jedna važna razlika: oprema je mnogo izdašnija, pa je Lexus relativno jeftiniji, što bi na kraju moglo "prevagnuti" u korist Japanca. Već osnovna oprema modela IS podrazumeva elektronski program stabilnosti (ESP), osam vazdušnih jastuka (uključujući i one za kolena vozača i suvozača), svetla za maglu, odličan audiosistem, automatsku klimatizaciju, Bluetooth Hands-Free... Na drugu stranu, Lexus je automobil namenjen probranoj klijenteli, koja ne putuje po salonima automobila noseći materijale za upoređivanje cena i karakteristika.
Lexus IS 200d - Tehnička specifikacija
Motor: Turbodizel motor
Broj cilindara / ventila: 4 / 4
Zapremina motora (cm³): 2.231
Maksimalna snaga (kW / o/min): 110 / 3.600
Maksimalni obrtni moment (Nm / o/min): 340 / 2.000 - 2.800
Performanse:
Maksimalna brzina (km/h): 205
Ubrzanje 0-100 km/h (s): 10,2
Prosečna potrošnja (l/100 km): 5,1
Dimenzije:
Prtljažni prostor (L): 398
Zapremina rezervoara (L): 65
Masa automobila / nosivost (kg): 1540 / 535
Dimenzije pneumatika: 225/45 R17, 245/45 R17
Dužina automobila (mm): 4.585
Širina automobila (mm): 1.800
Visina automobila (mm): 1.440
Međuosovinsko rastojanje (mm): 2.730
Cena (Eur): 30.900