Temeljno pranje vozila - minimalnim troškom

Temeljno pranje vozila - minimalnim troškom

Član
Zdravo,

pošto na netu ima jako puno upustava kako čistiti vozilo na najbolji mogući način, ali nažalost sa sredstvima koji su mnogima nedostupna, tražio sam sredstva koja ili imamo već u domačinstvu ili su jako povoljna, a odlično odrade posao, i ne škode materijalima.


Potrebno: (Klikom na podebljan naziv ima i link za sliku)

Rukavica od Mikrofibera - Barem jedna . Ima ih u Bingu po 2-3 KM
Četka za WC - Idealno za feluge
Mikrofiber krpe (nježne) - dvije za exterijer, dvije za enterijer
Trulex Krpe za sušenje Suđa - Idelano za sušenje vozila
Šampon za kosu - Dobro pjeni i čisti, a nije agresivan kao detrđent za suđe koji skida zaštitni sloj (vosak) sa laka
2 kante po 5-10L
WAP - Preporučljivo zbog višeg pritiska
DAX - Za sve površine, skida sve vrste prljavština od instrument table do motora
Opal Pasta - za tapacirunge i sjedišta, može i za kožu (daje finalni miris u vozilu)
Sredstvo za staklo - po vašem izboru
Gumal ili Belifton za sjaj Guma - Belifton je po meni bolji, razrjedi se 50:50 sa vodom i dugo traje. A daje fin saten-sjaj
Silikonski Sprej za instrument tablu - Ko voli, ko ne voli ne mora :)

Ukupno ca. 25 KM sredstava (ako bas nista nemamo od navedenog u kuci)


Pranje exterijera vozila:

1. Vozilo, tj. lak mora biti hladan prije pranja. Najbolje raditi na oblačnom danu ili u hladu. Skinuti nakit i satove sa ruku
2. Wapom krenuti od krova prema donjem dijelu. Grubu prljavštinu tako skinuti. Prostor oko točkova i blatobrana dobro isprati
3. U jednu kantu nasuti 4 L vode, i dodati šampona. U tu kantu sa Wapom uspricati još ca. 1L vode pod pritiskom (da zapjeni). U drugu kantu nasuti čistu vodu
4. Navuči rukavicu i natopiti sa šampon/vodom, krenuti šamponiranjem od krova, pa saprati. Rukavicu isprati u čistoj vodi
5. Tako dio po dio (hauba, Gepek...). Zadnje odraditi Branike i donji dio vrata, jer oni su inače najprljaviji.
6. Feluge našpricati sa DAXom, sačekati 10ak sec. sa četkom grubu prljavštinu skinuti i saprati.
7. Još jednom dobro isprati sa Wapom
8. Sušenje sa Trulex krpama, i mirkofiber krpom. Jedna u jednoj ruci, druga u drugoj. Prvo trulexom pokupimo vodu, mikrofiberom detaljno posušimo... itd
9. Stakla našpricati sa Arfom, jednom mikrofiber krpom obrisati, drugom čistom ispolirati...
10. Sjaj za gume nanijeti na neku četkicu ili krpu i utrljati na gume


will be continued :)
 
Poslednja izmena:
Član
Izvini ali ovo što si napisao nema veze sa detailingom i mislim da si temu stavio u pogrešni podforum. Razumijem sve sta si htio reći i postići ovom temom jer je novac kod nas vjeciti problem, dapače ovakva tema i treba da bude na forumu ali ne u podforumu o detailingu jer ovo nije detailing nego budžet pranje auta i proizvodi koje spominješ nisu proizvodi za detailing.

Detailing:
Akcija ekstremno preciznog ciscenja i odrzavanja vozila s posebnim naglaskom na posvecenost najsitnijim detaljima u vidu vlastitog zadovoljstva ili pripreme vozila za natjecanja, izlozbe, fotosessione i sl.
 
Član
Izvini ali ovo što si napisao nema veze sa detailingom i mislim da si temu stavio u pogrešni podforum. Razumijem sve sta si htio reći i postići ovom temom jer je novac kod nas vjeciti problem, dapače ovakva tema i treba da bude na forumu ali ne u podforumu o detailingu jer ovo nije detailing nego budžet pranje auta i proizvodi koje spominješ nisu proizvodi za detailing.

Detailing:
Akcija ekstremno preciznog ciscenja i odrzavanja vozila s posebnim naglaskom na posvecenost najsitnijim detaljima u vidu vlastitog zadovoljstva ili pripreme vozila za natjecanja, izlozbe, fotosessione i sl.
Nek onda admini prebace temu gdje misle da je mjesto
 
Preporucio bi ARF za gril cijena 4.30KM al za pranje motora extra od jednog pakovanja 2-3 puta se moze oprat motorni prostor a pere extra..
 
Član
Pa šampon za kosu je skuplji od šampona za auto. Npr. atas autobella šampon 1l košta 5km u bingu mješa se 1:200 i može bar 1-2g. A za trulex za sušenje, tko vodi računa o laku ni slučajno, a kome je auto čisto samo da blata nema za njemu onda može hhh
 
Član
Pa šampon za kosu je skuplji od šampona za auto. Npr. atas autobella šampon 1l košta 5km u bingu mješa se 1:200 i može bar 1-2g. A za trulex za sušenje, tko vodi računa o laku ni slučajno, a kome je auto čisto samo da blata nema za njemu onda može hhh
U pravu si, ali autosampon moras kupiti, a shampon za kosu valjda svakoima u kuci... Kontas

A napisao sam trulex SAMO za susenje CISTOG vozila. Niposto za skidanje prlljavstine...
 
Super Moderator
ja trulexom ne bi biciklo posusio jer grebe. ostalo ok. temu cemo prebaciti u podforum razno :)
 
Član
Pranje Enterijera Vozila:

1. Prije detaljnog usisavanja preporucio bi, ukoliko imate Kompresor, ispuhati ventilacione otvore, i sve ostale čoškove gdje Usisivač ne može doći
2. Detaljno usisavanje
3. Sa DAXom pospricati sve plastike, i mikrofiber krpom ili rukavicom dobro izbrisati. Ne ostavljati da se DAX osuši sam...
4. Za pranje sjedišta, tepiha i tapacirunga, u toploj vodi razmutiti Opal pastu. Na 3L vode ubaciti 3 velike kašike Paste, ili po potrebi manje ili više... Dobro izmješati da zapjeni. Namočiti krpu (ne baš previše) ili nanijeti pjenu na sjedište, i "ribati". Sa drugom čistom krpom posušiti što više. Ovdje če vam sigurno trebati više krpa, jer ova pasta čisti nenormalno, i samim tim krpe se brzo i jako zaprljaju. Umjesto mikrofibera preporučio bi pamučne peškire. Ostaviti otvoreno vozilo da se osuši.
5. Tepihe/Prostirače ubaciti u Vešmašinu na ca. 40 stepeni sa malo faxa i omekšivača, ako je moguče. Ako ne, očistiti sa Opal pastom kao i sjedišta
6. Plastične dijelove tretirati sa sredstvom za instrument tablu, malo sačekati i ispolirati sa mikrofiber krpom ili rukavicom
7. Stakla našpricati sa Arfom, jednom mikrofiber krpom obrisati, drugom čistom ispolirati...
 
Član
OPAL pasta VS. Vanish šampon za pranje tepiha:

Kad sam kupio Volva, očistio sam tepihe sa navedenim Vanishom. Nešto je prljavštine izvukao, ali ipak dosta fleka je ostalo. Naletim onda na forumu Alfista na preporuku za Opal pastu, i probam sa njom. Vidite samo kako je prva krpa izgledala nakon malo "trljanja" (za dalje da ne govorim):

Rezultat je da su tepisi/tapacirunzi kao novi, imaju duboki crni sjaj, i miris je daleko bolji od Vanisha.
 

Prilozi

  • IMG_20151003_133448.jpg
    IMG_20151003_133448.jpg
    155,9 KB · Pregleda: 39
Top