Satnica eventa:
8:00-11:00 - doček i prijava takmičara
11:00-12:00 - određivanje klasa dB/Style
12:00-13:30 - kvalifikacije dB / ocjenjivanje Style
13:30-16:00 - eliminacije dB / ocjenjivanje Style
( sa pauzama za popratni sadržaj, gosti iznenađenja )
17:00 - dodjela nagrada / zatvaranje TS
Klase za styling na predstojecem TSG 2014 su slijedece :
Extreme Style – 1. mjesto
Extreme Style – 2. mjesto
Extreme Style – 3. mjesto
Street Style – 1. mjesto
Street Style – 2. mjesto
Street Style – 3. mjesto
OEM+ ili Beginner Style – 1. mjesto
OEM+ ili Beginner Style – 2. mjesto
OEM+ ili Beginner Style – 3. mjesto
Best German Style - 1.mjesto
Best German Style - 2.mjesto
Best German Style - 3.mjesto
Best Yap Style
Best Race Look
Best Wheels
Best Interier
Best Clean Look
Best Paint Job
Lowest Car
Best Rat Look
Best of Show
Znaci ukupno 21 pehar koje ce na osnovu ocjenjivanja dodijeliti najboljima troclani sudacki tim.
Opet ponavljam i naglasavam (sto je proteklih godina ispostavilo se kao vazno) da je vasa prezentacija takodje jako bitna i moze pomoci prilikom ocjenjivanja i sudacke odluke , jer mozete dodatno obrazloziti
vezano za sve prerade na vasem automobilu, a koje vam mogu donijeti dodatne poene.
Sad cu pojasniti pravila vezano za svaku klasu posebno:
EXTREME STYLE
U ovoj klasi automobil treba da ima sto vise prerada, dorada i dodataka . Ocjenjuju se sve vrste prerada koje prezentuje vlasnik, s tim sto se najvise gleda kvalitet odradjenog. Vazno je da prerade budu sto upadljivije i da odstupaju od originalnog, te da je na automobilu sto vise promijenjenog u odnosu na originalni izgled.
Dakle ocjenjivace se slijedece :
1. Eksterijer – ocjenjuju se prerade na branicima i bodykit koji nimalo ne lice na serijske, prerade sasije, felge, ovjes, svjetlosna grupa, neonke, folije, boja, kvalitet izrade i opsti vizuelni utisak i uskladjenost svega na eksterijeru itd.
2. Enterijer – gledaju se sve prerade u enterijeru na svakom pojedinom dijelu unutrasnjosti a kojih treba da bude sto vise. Dakle, kontrolna tabla, satovi (plasma ili custom made), tapacirunzi na vratima, tapacirung krova, sjedista, volan, rucica mjenjaca, HU, dodatni detalji (dodatni monitori, dodatni satovi u unutrasnjosti i sl.) , dodatna oprema u autu itd.
3. Motorni prostor - ocjenjuje se urednost i kvalitet prerada ili dorada u motornom prostoru. Dijelovi motora trebalo bi da budu modifikovani ili zamijenjen motor atraktivnijim modelom (ako je vlasnik tako prosudio), a izgled motornornog prostora uskladjen sa ostatkom automobila. Dijelovi motora mogu biti ofarbani, imati hromiranih detalja, kablovi i cijevi uredno slozene unutar
istog.
4. Prtljazni prostor – ocjenjuju se sve prerade u prtljaznom prostoru. To ukljucuje prerade kompletnog prtljaznog prostora i „custom made“ izrada kutija ili panela za zvucnike i pojacala, monitore, doradjenog osvjetljenja i sl. Vazan je kvalitet uradjenog i opsti vizuelni utisak.
STREET STYLE
U ovoj klasi je vazno imati sto vise prerada koje ce vlasnik da prezentuje sudijama i da ukaze na njih. Sudije upisuju sve prerade i na osnovu toga daju ocjenu , al sa tim da se glavni akcenat stavlja na preciznost i kvalitet uradjenog. Te prerade se odnose na exterier, enterier , motor i na prtljazni prostor. Sve ovo treba da daje sklad i gledace se ukupan spoj eksterijera, enterijera, motornog i prtljaznog prostora te koliko jedno prati drugo i na osnovu toga dati ocjenu ukupnog dojma.
Dakle ocjenjivace se slijedece :
1. Eksterijer - odredjene prerade na branicima , te pripadajuci bodykit koji je primjeren izgledu auta a pri tom ne upadljiv , takodje manje prerade na sasiji koje nisu previse izrazajne. Osim toga ocjenjuje se boja, felge, ovjes, kocioni sistem, svjetlosna grupa, folije, te neki dodatni detalji koji su na eksterijeru a
koje prezentuje vlasnik itd.
2. Enterijer – vazan je ukupni dojam i uskladjenost svega u unutrasnjosti automobila. Prije svega ocjenjuje se urednost i kvalitet uradjenog . (tabla od drugog automobila ili presvucena originalna tabla, tapacirunzi na vratima, paneli za zvucnike, sjedista od drugog auta ili presvucena originalna sjedista, monitori,
dodatna rasvjeta, HU, volan, rucica mjenjaca itd.)
3. Motorni prostor – ocjenjuje se sveukupni izgled motornog prostora od cistoce i urednosti do prerada na motoru ili izmjene motora drugim motorom. Neki dijelovi motora trebalo bi da budu tunirani a dozvoljena je i zamjena motora . Motorni prostor treba i da je stilski dotjeran, moguce i je i farbanje pojedinih dijelova.
4. Prtljazni prostor - ocjenjuje se urednost, dodatne kutija te dorade oko kutije i zvucnika, sredjenost kablova i eventualna dodatna osvjetljenja u prtljaznom prostoru.
BEGINNER STYLE ili OEM+
U ovoj klasi ocjenjivat će se prerade ili dorade koje nisu vrlo
zahtjevne na automobilu. Automobil bi trebao biti slican originalnoj
izvedbi , gotovo identican ali sa vidljivim preradama kao sto su izmjena felgi,
izduvnog sistema, ovjesa, svjetala itd.
Dakle ocjenjivat ce se slijedece:
1. Eksterijer vozila treba da izgleda gotovo slicno serijskom
automobilu sa nekoliko nezahtjevnih prerada, kao sto je vec receno – felge, izduvni sistem, ovjes, svjetla , folije, eventualno mali spojler ili lip koji ne izmjenjuje bitno serijski izgled automobila. Ocjenjuje se boja te ukupan dojam koji ostavlja automobil (uklopljenost branika i ostalih dijelova eksterijera u kompletan izgled)
2. Enterijer vozila moze biti serijski sa nekim eventualnim izmjena
npr HU-a i sl. Sudije ce posebnu paznju da obrate na urednost, ocuvanost i cistocu unutrasnjosti automobila i takodje na dodatnu opremu koje vozilo posjeduje.
3. Motorni prostor mora biti uredan i cist, sredjena instalacija itd. I
to ce biti ocjenjivano. Na motoru nisu potrebne nikakve prerade.
4. Prtljazni prostor takodje mora biti uredan i cist , te u njemu nisu
potrebni nikakvi posebni zvucnici i prerade. Urednost je na prvom
mjestu.
Sto se tice posebnih klasa , mislim da nema potrebe da se opsirnije objasnjavaju
jer sam njihov naziv ih opisuje i karakterise sta ce biti ocjenjivano.
Dakle klase su potpuno iste kao i prosle godine.