* Tamne folije za auto*

* Tamne folije za auto*

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
daki je napisao(la):
Ja sam napisao sve sto imam i znam na ovu temu, tako da iskreno mrsko mi ise ponavljat se, jedina novost je zalba Llumara, ali moj glavni adut je da iste folije ima policija u Sarajevu SIPA i JA. Kako oni tako i ja. Ostali mi se mogu samo saget.

drug, bez uvrede, ali trebao si citati onaj pravilnik do kraja gdje pise lijepo da se taj pravilnik ne odnosi na vozila policijskih i oruzanih snaga bosne i hercegovine

pa tako auta sipe mogu zamnjivati stakla a mi ne mozemo
 
daki je napisao(la):
Rotacija je jasno prpisana zakonom, ali folije nisu. U tome je fazon. A rotacija oznacava sluzbeno auto MILICIJE POLICIJE HITNE ILI CEGA VEC, a folije neoznacavaju nista.

da malo pojasnim rotaciju, i ona je propisana posebnim pravilnikom (nacu ga pa cu izbacit)

rotaciju moze koristi samo vozilo koje ima odobrenje od nadleznog MUP-a

zakonski ni jedno neoznaceno vozilo (znaci vozilo na kojem ne pise policija, hitna pomoc i sl). ne moze paliti rotaciju bez policijske pratnje, a to znaci kad vidis dva audija crna sama kako idu s onim rotacijama ispod maske onda i oni krse zakon,

plavo rotaciono svjetlo oznacava da se oslobodi promet i da to vozilo nesmetano prodje, tj kad ga vidis moras se pomjerit u stranu,

crveno rotaciono svjetlo oznacava da se zaustavis

i zuto rotaciono svjetlo oznacava radne masine, ili prevoz tereta koji je izvan gabarita vozila

mada ovo sve tako stoji ni nasa policija se ne pridrzava toga pa ima puno puno policijskih vozila koji te zaustavljaju a nemaju crveno rotaciono svjetlo


i jos nesto sto mnogi brkaju, kroz crveno svjetlo na semaforu ne moze proci ni jedno vozilo pa ni hitna pomoc, ni policija ni nitko.

kada ide pratnja onda je duzan ici policajac ispred, uci u raskrsnicu, zaustaviti ostala vozila, te onda pratnji omoguciti prvenstvo prolaza.
svi znamo da se ovo bas ne postuje
 
Legend
Ma kakva crna postovanja, covjece prodju bez rotacije, a koliko me sjecanje sluzi kroz crveno smije samo auto pod pratnjom, a to je to isto sto ti rece. Kada sam ja mislio kako to moze policija, a mi nemozemo, mislio sam na to da je neko morao njima odrediti vidljivost tih folija, koja je daleko ispod dozvoljene po bilo kakvim propisima. Medjutim i to je nebitno, ono sto je meni bitno je da kada dodje do toga, ja jednostavno zelim da mi neko pametan (sto je tesko moguce) pogleda u te moje folije sa tom NASA tehnologijom mjerenja vidljivosti i kaze mogu li ili nemogu. A mene policajac ili bilo ko drugig sasvim normalno vidi kroz njih, pogtovo navece pod onim ulicnim zutim lampicama sve se vidi.

Nekako mi je ovaj zakon nazor skroz, medjutim ja jos nisam imao problema, a evo pun grad policije nesto.
 
mora tu biti izmjena to je ostalo totalno nedoreceno, samo dok dodju izmjene i dopune, naplatiti ce se finih kazni a kada se sve uredi nama te pare nitko nece vratiti
 
Legend
E vidis i to sto kazes. Nemos bit pametan, mada eto meni moj inspektor rekao, da ce se to malo stisat, poslije dva mjeseca, a evo skoro je proslo od tad dva mjeseca. A svakako niko mi nis i ne govori, a kretanje vozilom cu smanjit dok se ne definisu, a sve one neke cake svadjat se sa njima ako bas zapnu. :D valja se cupat. Nakraju oni nek masu zakonom ja cu atestom, sa njemckim pecatom, cak mi neko prevodio valjda pise potpis ministra za sigurnost i saobracaj Dojche :) pa barem ih malo zbunim sa time.
 
Član
druzi se samnom daki boy :) i nemas brige....sto meni neko ne postavi pitanje za folije a znas da sam udario lumarove najtamnije folije a auto fabricki malo zatamnjeno bilo :)
 

JD.

Član
ma popeli su mi se na qrac sa tim folijama, gdje taj tehnicki kad se registruje 60% neispravnih auta na nasim cestama ?

gdje pise da je auto sa folijama tehnicki neispravno ?

@mijo_16v haj nadji taj kompletan pravilnik ako ikako mozes

bas me zanima gdje pise da je kazna za tamna stakla 40 KM, znaci konkretno da pise koji clan tako propisuje
 
evo ovdje zakon, gdje su i kaznene odredbe

Zakon

a evo i pravilnik o opremi

Pravilnik



samo da napomene, bez uvrede, da ne ispadne da nekog vrijedjam,

zakon treba znati citati, jer nigdje tacno ne pise da je za folije kazna,

ko bude detaljno citao naci ce tamo

kaznom od 40 KM kaznit ce se vozac koji bude upravljao PMV, a koje

pa od navedenih stvari ima i

"koje vozilo je u suprotnosti s PRAVILNIKOM O DIMENZIJAMA, UKUPNOJ MASI I OSOVINSKOM OPTERECENJU VOZILA, O UREDJAJIMA I OPREMI KOJU MORAJU IMATI VOZILA I O OSNOVNIM
UVJETIMA KOJE MORAJU ISPUNJAVATI UREDJAJI I OPREMA U SAOBRACAJU NA PUTEVIMA U BIH
 

JD.

Član
haha znaci neces moci registrovati nov auto koji dodje sa fabricki zatamnjenim zadnjim bocnim staklima i zadnjim staklom ???

kako ce to funkcionisati kad novo auto ide na tehnicki tek nakon 24 mjeseca ?

koji debili ***** ti ovaku drzavu
 

JD.

Član
evo pregledao sam ovaj pravilnik i sad mi pade na pamet

zasto onda traze da je upisano u saobracajnu da imas tamna stakla ? kako mogu to traziti ako nije dozvoljeno imati tamna stakla ? i s kojim pravom ne moze kazniti auto koje ima upisano u saobracajnu ako ponavljam nije dozvoljeno imati tamna stakla ?

i gdje uopste pise u ovom zakonu da je da kazem LEGALNO ako imas upisano u saobracajnoj ???
 
JD. je napisao(la):
evo pregledao sam ovaj pravilnik i sad mi pade na pamet

zasto onda traze da je upisano u saobracajnu da imas tamna stakla ? kako mogu to traziti ako nije dozvoljeno imati tamna stakla ? i s kojim pravom ne moze kazniti auto koje ima upisano u saobracajnu ako ponavljam nije dozvoljeno imati tamna stakla ?

i gdje uopste pise u ovom zakonu da je da kazem LEGALNO ako imas upisano u saobracajnoj ???

prije su folije bile dozvoljene:) cim nisu bile nigdje zabranjene, i onda su trazili da ih upises u saobracajnu, eto kako sad stvari stoje valja ih ispisivati:)


kako bajaga kaze u jednoj pjesmi "OVO JE BALKAN"
 

JD.

Član
da ali nigdje zakon ne nalaze da se mora upisati, nit uopste ima ista u zakonu vezano za to. samo onaj jedan yebeni clan gdje pise da se ne smiju stakla dodatno zatamnjivati i to je to.

a ta je stvar puno slozenija da se rijesi jednim clanom u zakonu, ima tu dosta stvari koje su izostavljene tako da treba sacekati dok to fino ne donesu, sta se smije sta ne smije i do koliko procenata zatamnjivati, ko u svakoj drzavi vani.

jedva cekam da pitam nekog drota da li od citavog ovog pravilnika o uredjajima i opremi, onu hajku samo vrse na tamna stakla, s obzirom da onde ima jos 30 vaznijih stvari koje su bitne za ispravnost od folija koje djeluju na vidljivost iznutra kao suncane naocale...

uostalom vidjecemo za godinu dana kad svima dodju registracije, koliko ce se smanjiti onaj procenat od 60% neispravnih vozila na cestama...

sta im to znaci zaustave te da ti pregledaju auto od eventualnih neispravnosti i peglaju te za folije a ti vozis na celavim gumama koje oni ni ne pogledaju... ne znas ko je gori zakon ili oni koji ga provode
 
JD. je napisao(la):
bas me zanima gdje pise da je kazna za tamna stakla 40 KM, znaci konkretno da pise koji clan tako propisuje

O tome nemoj ni da razmisljas, jer kad su u pitanju odredbe i zakoni za sankcionisanje tu "oni" nikad ne naprave fulu...
 
Član
ja sam juce isao da registrujem auto... ne znam da li su mi dobro rekli u Sidru da sad svako mora otici na tehnciki.. znaci nema vise ono da ti oni srede...
Uglavnom prosao sam tehnicki i niko me apsolutno nista nije pitao za folije...
Jos nesto... i meni i mom jaranu se desila ista stvar, obojica smo kaznjeni za folije 40 km.. platili kaznu, medjutim kad smo dosli da registrujemo auto, receno je da ne mozemo jer kazne nisu placene...
Da ne duzim iz samo njima znanih razloga to sto vi uplatite oni ne znaju pa im se treba odnijeti 5 primjerak... meni je to bila novina...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top