Šta se sve nalazi u tekućinama za pranje vjetrobranskih stakala?!

Šta se sve nalazi u tekućinama za pranje vjetrobranskih stakala?!

Putovanja.ba
Administrator
Auto-moto savez Republike Srpske nedavno je obavio jedno jako zanimljivo istraživanje. Naime, spomenuti savez je istraživao šta se sve nalazi u tekućini za pranje vjetrobranskih stakala, koju svakodnevno koristimo. Istraživanja su pokazala razočaravajuće rezultate, i pokazalo se da su samo četiri vrste te tekućine „ispravne“ (od mogućih 15), to jeste, samo četiri tekućine, koje se nalaze u prodaji, ne sadržavaju (po zdravlje opasni) metanol.

Spomenuti proizvodi o kojima je riječ, a koji su prošli testiranja Auto-moto saveza RS-a su: „Mosol“ (Rafinerija ulja Modriča), „Limko“ (Dukat – Banja Luka), „Vitrex“ (Kimi – Slovenija) i „Stakloper“ (Alfa Car – Hrvatska). Spomenuta istraživanja su podrazumijevala višemjesečna ispitivanja. Metanol se koristi kao sredstvo koje omogućava nezamrzavanje tekućine koja se koristi za pranje i čišćenje vjetrobranskih stakala na automobilu. Ostali proizvodi koji sadrže štetni metanol su porijeklom iz Republike Srpske, Federacije BiH, Srbije, Njemačke i Bugarske. Najviše je proizvoda iz susjedne nam Srbije.

Kako bi napravili objektivno istraživanje, Auto-moto savez RS-a je formirao nezavisnu komisiju koja je sipala uzorke u nekontaminirane flaše i obilježila ih šiframa od X1 do X15. Šifrovani uzorci u ovom istraživanju su poslani u Centralni ispitni laboratorij Industrije nafte, INA u Zagrebu. Što se tiče same komisije, spomenutu su činili: Milija Radović, direktor Agencije za bezbjednost saobraćaja RS-a, Renata Hadžić, urednik redakcije “Saobraćaj i mi”, Miro Gligorević, predsjednik Udruženja prevoznika za unutrašnji i međunarodni transport RS-a, Nikola Grbić, predsjednik Pokreta potrošača RS-a, i Dragutin Bošković.

Iz BIHAMK-a nismo dobili nikakav odgovor na aktivnosti njihovih kolega iz RS-a, možda zbog nezainteresovanosti ili možda zbog nestručnosti?! Ostavit ćemo to vama da prosudite! Kontaktirali smo i Auto-moto savez RS-a, a za Source.ba portal je govorio Perica Pećanac, glasnogovornik AMS-a;

“Nasumično smo izabrali 15 proizvoda koji se nalaze u prodaji u RS-u. Analiza je urađena u sklopu stručnih procedura, a formirana je posebna komisija, a cijeli postupak se odvijao u INA-i, da bi ovo istraživanje bilo što relevantnije i objektivnije. Rezultati su takvi kakvi jesu, utvrđeno je da mnoge te tekućine sadrže metanol, tačnije manju količinu metanola, koji jeste otrovan i štetan. Naš naredni cilj je istraživanje kvaliteta goriva koje se prodaje na području cijele BiH. A što se tiče ovog istraživanja o tekućini za vjetrobranska stakla, potrebno je utvrditi zakonsku regulativu o dozvoljenoj količini metanola u ovim tekućinama”.

Ukoliko niste posebno informisani, metanol je izuzetno otrovan i posljedice hroničnog trovanja su ciroza jetre, smetnje vida, pa čak i sljepilo, a kod akutnog trovanja može nastupiti i smrt zbog paralize centra za disanje. Nešto „lakše“ posljedice mogu biti mučnina, povraćanje, nadraženost kože ili glavobolja.

Dakle, dragi vozači, budite oprezni kada kupujete ovakve i slične tekućine, jer upravo zbog nepažljivosti ozbiljno možete da ugrozite vlastito zdravlje. A kada će se proizvodi koji sadrže metanol ukloniti iz prodaje... poznavajući zakonsku regulativu u BiH – vjerovatno nikada! Stoga, oprez!


Izvor: source.ba
 
Član
Ma ja to nespricam puno a ovi gore su znaci provjereni uzmem onaj od rex-a i uvijek mi je onaj otporan na minus;)
 
Član
"Zdravo" je nasuti malo ocata u vodu i brisaci traju duze u smislu da nece otvrdnuti i poceti skripati. 100% provjereno. Ali znaci malo ... ne 2 dl pa da auto mirise ko nenin podrum sa zimnicom :)
 
Član
Joj kakve se ljudima nece pasti ideje za istrazivanje !? Srestvo za pranje vjetrobranski stakala se iskljucivo i samo zato koristi,i nije za pice niti za bilo kakvu konzumaciju :icon_biggrin: Pa ja...te sto sadrzi metanol i ne lede na minusima a ta koja su prosla monitoring naspi ga zimi pa ces vidjet sto ce ti ocistiti staklo?!
Sta ce sljedece istrazivati jel nafta za pice, ili mozda permant moze li se koristiti za ljudsku upotrebu?!
 
Administrator
upravo sam i ja razmisljao o ovome sto kolega svirexx kaže. Pa nisu ta sredstva pravljena za ispiranje stomaka ili usta, već za pranje stakla. Špricneš par puta i gotovo. Nemaš kontakta sa tim, malo zamiriše(zasmrdi- kako koji) opere ti staklo. Ja mislim da je ovo samo jedna dobra reklama za ove firme navedene u tekstu i njihove proizvode i to je to. Ne kažem ja da su sada te tečnosti super, naravno da nisu, ima tu dosta smeća, ali brate mili nećeš se kupati sa tim :) I eto kada smo kod toga. Istraživanje vršili ljudi iz RS-a, čak dvije fabrike te tečnosti su porijeklom iz BiH, a u tekstu navedeno kao ne valja njemački proizvod. Ne kažem da je sve što je došlo iz Njemačke ispravno i najkvalitetnije, ali ovo je sigurno ispravnije nego kod nas, jer ljudi razmišljaju o svemu.

Više nego smiješno. Dobro plaćena reklama.
 
Član
pioneer_09, sam si sebe pobio, upravo to što zamiriše/zasmrdi je problem, jer to udahneš.
 
Član
mara- je napisao(la):
pioneer_09, sam si sebe pobio, upravo to što zamiriše/zasmrdi je problem, jer to udahneš.

to je to.. ja sam kupio neku bezveze tekucinu, toliko zasmrdi da moram otvarati prozore, ne mogu da disem koliko zasmrdi kabina :icon_confused:
 

OmO

Član
Aha, kad ga udahnes isto ti steti po zdravlje. Ja inace perem stakla vodom i imam krpu za stakla i samo njom osusim i bude super. Tako da mi ne trebaju nikakva ova sredstva. Kad se krpa isprlja bas, kupim novu i sve tako :icon_biggrin:
 
Član
Pa vozis li omo po kisi u zimskom periodu ? Pa ides iza nekog i zaprlja se staklo, sta radis ? stanes pa obrises krpom :D
 

OmO

Član
kavaz je napisao(la):
Pa vozis li omo po kisi u zimskom periodu ? Pa ides iza nekog i zaprlja se staklo, sta radis ? stanes pa obrises krpom :D

Ma ja govorim za one u sprici, drugo je sto izlazi iz onog :D
 
Član
Pa nisu džaba testirali 100% a kada se ne radi ovo onda se diže hajka.
Zavisno od pocetka teme uvjek u istom smjeru idu komentari.
Pa ljudi testiraju uticaj kardasijan prezimena na popularnost muževa i partnera a tu se ljudi org testirali neato za opste zdravlje i sada nevalja ooo boze
 
Član
Davor_ je napisao(la):
Pa nisu džaba testirali 100% a kada se ne radi ovo onda se diže hajka.
Zavisno od pocetka teme uvjek u istom smjeru idu komentari.
Pa ljudi testiraju uticaj kardasijan prezimena na popularnost muževa i partnera a tu se ljudi org testirali neato za opste zdravlje i sada nevalja ooo boze

Druze jel ovako sjedis?
ffbg4m.gif


ako ne sjedis onda to nije zdravo i mozes umrijet sutra :lol:
 
Član
Mislio sam da ce provesti istrazivanje dali pojedina srestva za pranje obavljaju f-ju za koju su i namjenjena, ostavljaju li fleke po staklu itd...neke stvarno znaju unistiti sajbu te ostaviti fleke koje je vrlo tesko ukloniti a oni se bazirali na metanol :icon_rolleyes: Nidze veze...ne kazem da metanol nije stetan i da su opasne njegove pare koje se udisu ali ne vala u tolikoj mjeri!! Postoje mnoga srestva koja su puno stetnija i koja su cesta u dodiru sa ljudskim organizmom pa se nije radio monitoring... tipa razni mirisi za auto na kojima pise izbjegavati udisanje, deterdenti, ulja itd... sve je stetnije puno vise nego metanol u srestvima za pranje stakala. Kupujmo domace :icon_question:
 
Član
Ovdje ima istine, problem i jeste s udisanjem. Al' da nam je vlast, kao sto nije, trebala bi se malo hrana analizirati, gorivo, voda iz cesme koju vecina koristi za pice,sastav zraka u pojedinim gradovima i milion drugih stvari (sto ne kazem da se ne radi, ali je po meni JAKO NEOZBILNO). Generalno nam je kvaliteta zivota na upitnom nivou, pa samim time i tecnost za pranje vjetrobranskog stakla iliti ga sajbe... :/
 
Top