Skidanje katalizatora ? DA/NE ?

Skidanje katalizatora ? DA/NE ?

Član
Zanima me sta vi mislite o skidanju katalizatora na dizelu ?
Sta su prednosti a sta mane ?
I da, dali je to moguce uraditi na TDI motoru iz razloga sto je moguce da postoje dve sonde pa ce ona prijavljivati gresku...
Uglavnom, napisite sta znate o tome i sta preporucujete... :icon_question:

Mislio sam da ga skinem iz razloga sto ce auto neznatno malo bvolje ici,lakse disati,imati neznatno bolji zvuk,i sto smatram da je kat. zagusen/zaprljan i time otezava rad motora... :icon_rolleyes:
 
Član
Skinuo na svom Seatu 1.9 tdi...nema nikakvih problema...niti je bilo kakvih sondi na njemu...

Kako sam ja razumio da je katalizator nešto što se treba mijenjati jer se zapuši...a kako kod nas nema uvedenih tih eko normi a zamjena je preskupa i nikako se ne isplati ja skinuo evo več dvije godine furam..
 
Član
Jel vise pusi i izbacuje crn dim ili je i dalje u granicama normale :D

I da,jel se imalo bolje cuje... :icon_twisted:
 
Član
M A R E X je napisao(la):
Jel vise pusi i izbacuje crn dim ili je i dalje u granicama normale :D

I da,jel se imalo bolje cuje... :icon_twisted:

Naravno da malo više dimi...al vala za zvuk neznam šta bih ti rekao..meni je to sve isto, jedino što se turbina malo više čuje .... ono ko zviždi ..al ništa posebno...ni na vuči nisam osjetio neku bitniju promjenu...al u svakom slučaju lijepo je znati da pe nepotrebne prepreke u izduvnom sistemu više nema.

Ovo mi je 3 auto s kojeg sam skinuo katalizator, na dva TDI-a i jednom benzincu, taj benzinac nije htio da ide nikako dok nisam skinuo katalizator..
 
Član
Oke hvala puno na pomoci...msl. da cu i ja svoj uskoro da skinem ako nista bar da turbina zvizdi,a znam o kakvom je zvuku rijec :D:D
 
Član
jaran skinuo na ibizi TDI PD 74kw, ne dimi, malko drugaciji zvuk i malo bolje vuce... i to je to ;)
 
Član
Moj savjet, otidzi kod majstora za auspuhe da ti on pogleda jeli zacepljen ili ne, a uostalom to mozes i sam provjerit, ako je katalizator puno topliji od cijevi znaci da je zacepljen, a ako je otprilike isti nivo toplote uredu je i nemoj ga skidat.
Ako budes skidao nek ti odsjece pocetak i kraj i samo tako zavari cijev, pa da ga mozes vratit kad budes reg auto.
 
Član
eh druze ja sam ga otvorio i povadio ona sranaj i oept zavario i kuda nis niej bilo na tehn ima katalizator :lol::lol:
 
posto imam i ja taj isti problem al kod mene je benzin a neki dan mi je pokazao neku lampicu i citao sam da je nesto do katalizatora, pa sad jel pametno da ga skinem ? i hocel mi i dalje izbacivat taj problem??
 
Član
MawiGenius je napisao(la):
posto imam i ja taj isti problem al kod mene je benzin a neki dan mi je pokazao neku lampicu i citao sam da je nesto do katalizatora, pa sad jel pametno da ga skinem ? i hocel mi i dalje izbacivat taj problem??

Ti bi mogao imati tu famoznu lambda sondu...sačekaj nekoga ko je imao benzinca da ti odgovori...
 
Član
elmo je napisao(la):
MawiGenius je napisao(la):
posto imam i ja taj isti problem al kod mene je benzin a neki dan mi je pokazao neku lampicu i citao sam da je nesto do katalizatora, pa sad jel pametno da ga skinem ? i hocel mi i dalje izbacivat taj problem??

Ti bi mogao imati tu famoznu lambda sondu...sačekaj nekoga ko je imao benzinca da ti odgovori...

To ti je lambda. Prati potrošnju goriva, ako se poveća moraš je mjenjati. Nova je skupa, potraži polovnu. Može i s drugih auta
 
ja skinuh dva lonca i katalizator,ostavio samo zadnji,znaci,treci lonac ...ide malo bolje,cadi malo vise,pogotovo sabahilde verglanje i saltanje iz vece u manju brzinu...sto jes' jes' startniji je vratilo se par konja sto pobjegose preko plota nekada davno :lol: zvuk mu dobar ali na vecim obrtajima,a oko 1500-2000 k'o traktor ..motor fiJatov TD 100 konjOVa
 
Član
hahaha jasam cuoda kad se skine samo kat. da je do 2000 obrtaja turbina pisti ko luda pogotovo jos ako se gusi auto npr. trecom bez gasa aman...ko blowww...heheheh
 
M A R E X je napisao(la):
hahaha jasam cuoda kad se skine samo kat. da je do 2000 obrtaja turbina pisti ko luda pogotovo jos ako se gusi auto npr. trecom bez gasa aman...ko blowww...heheheh

paa..na mom motoru se moze nesto malo cacnuti,tj lazirati,crijevo sa vakuma na turbini se presjece, izbedju ubaci cjevcica sa malo rupice na sebi,tako da mi se sad turbo pali malo ranije,to sam smjeo uraditi zato sto je pumpa bacala vise goriva nego sto treba,imao sam efekat gusenja pri saltanju iz vece u manju (prilikom preticanja) uz to skinut fabricki filter zraka,pa sad i bez ovih cuda na izduvu...tako da ti nemogu reci dali zvizdi sto nema kat. ili sto nema pola motora , al ide ko lud..potrosnja sut' ba stid me :lol:
 
Top