savjet za zimske gume

savjet za zimske gume

nikad prije nisam kupovao polovne gume a sad ne zelim kupovati nove gume jer planiram prodavati auto u roku godinu dana...
zanimaju me iskustva sa kupovinom polovne gume
kako procijeniti?
koliko staru gumu kupiti?
koliko minimum sare treba traziti
koliko traju te polovne gume stare 4-5 godina ako imaju saru oko 6mm ?
e sad
imam u ponudi jedne dobre continental sara 8 mm kao nove su ali problem je godina 2001
sta mislite o njoj?
da li se pretvorila u plastiku?
kako ce se ponasati na putu?
najgore sto ja ne znam jel ta guma stojala na autu ili u garazi tih 11 godina...
uvoz iz svicarske

evo jos pitanja ako odustanem od ovih guma i budem trazio neke druge...
 
Član
Po testovima stoji da gume stare 5-6 god ako su adekvatno skladistene ne gube efekat sara za zimu minimalno 3-4 mm

to 2001 je bas prestao ajd da je 2006-7 moze proci

Pogrešne informacije o trajnosti guma i o tome da je ona važnija od profila sve su češće. Nacionalna udruga distributera automobilskih guma NTDA u Velikoj Britaniji i Savez njemačke gumarske industrije tvrde da se gume mogu prodavati pet godina nakon datuma proizvodnje. Japansko gumarsko udruženje (JAMTA) preporučuje zamjenu guma kad su starije od 10 godina. Tome se pridružuju i veći proizvođači guma, a proizvođači automobila preporučuju zamjenu guma nakon šest godina.
 
Član
Guma do 5 godina stara se moze kao nova prodavati, znaci ne gubi na svojstvima. Najveci problem je jer ne znas kako su skladistene te gume, gume 2011 godiste koje su prelezale ljeto na suncu ce biti duplo gore od guma iz 2005 koje su pravilno skladistene...
 
Član
VR6Boki je napisao(la):
Guma do 5 godina stara se moze kao nova prodavati, znaci ne gubi na svojstvima. Najveci problem je jer ne znas kako su skladistene te gume, gume 2011 godiste koje su prelezale ljeto na suncu ce biti duplo gore od guma iz 2005 koje su pravilno skladistene...

upravo... imao lose iskustvo sa gumama starim ni 2 godine, uzete u radnji... nakon ni milju kilometara sve poiskakali bubrezi, ispucalo po rubu... na kraju rengenom utvrdeno da su bile "prikljestene" necim, citavo to vrijeme hajmo reci skladistenja, je "nesto" stajalo na njima, te unutra guma one zice sve deformisano, malo voznje i otisle u jednu stvar... to mi bila lekcija, od sada samo gledam dot, jer daleko smo mi od normalnih zemalja pa da gume stoje kako treba... :icon_rolleyes: kod nas se to pomice po suncu, vlaga, stoji milion guma jedna na drugoj, pa uvale iz donjih redova...
 
s obzirom da sam u potrazi i za celicnim felgama 15" al su skocile cijene tih felgi oko 200 KM
sta mislite da kupim m+s zimske i prebacim na alu felge na kojim su trenutno ljetne gume pa kad dodje ljeto opet vratim ljetne...?
da li ce se alu felga iskriviti ili ostetiti ako se stalno skidaju gume sa njim?
u ponudi imam 16" i 15" po istoj cijeni m+s a ustedio bi na felgama 200 KM...
 
puno je 200 za celicare, 100 plafon...
a ne znam zasto se sad dvoumis oko guma i felgi, kad se auto kupuje razmislja se prvo da li imas sredstva da ga odrzavas...
 
GreenDevil je napisao(la):
puno je 200 za celicare, 100 plafon...
a ne znam zasto se sad dvoumis oko guma i felgi, kad se auto kupuje razmislja se prvo da li imas sredstva da ga odrzavas...

imam ja sredstava druze mogu kupiti od 1000 KM gume ali necu jer planiram prodavati auto a niko ti to kasnije nece gledati
celicare su 200 KM a da ima za 120 15" odmah bi kupio....
 
http://www.pik.ba/artikal/4561729/celicne-felge-16-5x100-golf-4-seat-toledo-audi-a3/
reko si da imas gume 15 i 16 za istu cijenu, eto felgi, za kes se moze jeftinije kupit
 
Član
Pa mozes i na te alu stavit zimske gume nije nikakv problem sto se skidaju i vracaju, mozda i bolje rjesenje obzirom da i prodajes uskoro auto, lijepo ce onda i zimi izgledati :icon_smile:
 
GreenDevil je napisao(la):
http://www.pik.ba/artikal/4561729/celicne-felge-16-5x100-golf-4-seat-toledo-audi-a3/
reko si da imas gume 15 i 16 za istu cijenu, eto felgi, za kes se moze jeftinije kupit

hvala razmislit cu jos malo :)
sad sam dobio neku ponudu 15" felge sa m+s gumama... pa cu ih sutra pogledati...
 
Top