savjet u vezi stvaranja buke u autu

savjet u vezi stvaranja buke u autu

Član
Molio bi vaše mišljenje u vezi problema koji trenutno imam..
Naime sad kad sam stavio ljetni set guma sa felgama na auto primjetio sam da mi se stvara čudan zvuk i buka u autu i to čim pređem brzinu preko 50 kmh i više (što brže vozim sve je jači zvuk)
Taj zvuk je identičan onome kad se na veš mašini uključi "centrifuga".Baš isti!!!
Razumijem da su felge 18-ke i da su gume niskoprofilne, ali sam čitavo prošlo ljeto
vozio nja njima i nije bilo te buke i takvog zvuka
Skoro na autoputu kad sam vozio nisam smjeo voziti brže od 120 kmh jer sam imao osjećaj da će se auto bukvalno raspasti
Šta bi moglo biti u pitanju??
 
Kod mene obrnuto sto sporije to vise bruji , rekli su mi da je do sare gume , a kod tebe vjerovatno lezajevi ima isti problem prijatelj na Astri , jel ti se to desava mozda poslije odredzene voznje il odma cim krenes , prijatelju treba malo da se valjda zagrije oko tocka 10tak min voznje pa pocne da zuji
 
Član
Mozda se takav asvalt i ta guma bas ne slazu, provjeri i pritisak, a moze biti i da si tokom zime izgubio koju plastikicu na autu od onih oko tockova, pa ti vise buke ulazi unutra...
 
Član
Pritisak u gumama je 2,1 bar, to sam provjerio.
Lezajeve još uvijek nisam provjeravao al to mi je sledeće na listi što ću gledati
Također sam primjetio da su mi zadnji diskovi i pakne istrošeni i da mi je nešto počelo lagano strugat zanje diskove sa gornje strane tj sa oboda gornje ivice i to sam odlučio da promjenim za koji dan pa ću vidjeti da li će biti šta bolje
 
Član
koliko su ti stare gume, kako si ih skladistio,
meni je bilo stare gume i ispucale, i buka koju su stvarale bilo je nepodnosljivo
stavi te stare zimske pa probaj hocel se javit
 
Član
lov2xlr8 je napisao(la):
centrirni prsten sa neke felge je mozda spao ako ga imas

Prsteni su tu na mjestu..

sema911 je napisao(la):
koliko su ti stare gume, kako si ih skladistio,
meni je bilo stare gume i ispucale, i buka koju su stvarale bilo je nepodnosljivo
stavi te stare zimske pa probaj hocel se javit

Gume su stare godinu dana, prošle godine kupljene. Marka je Nangkang
Skladištio sam ih kod kuće, doduči nisu bile vodoravno poločene već uspravno onako kako i na autu stoje. Premazao sam ih nekom pjenom ko fol da čuva gumu dok se skladišti

Mirsado je napisao(la):
Nisi rekao koje su dimenzije guma i velicina ?

255/35 R18
 
Član
kazes da ti strugaju zadnje plocice,moguce da je do toga...
pogledaj da ti se nije neka plastika otkacila ili zica,iako zvuci nevjerojatno al dovoljno da zica struze oko felge ili gume i da se stvara velika buka u autu iz iskustva znam ;)
bruje i kad su stare al to kod tebe kolko vidim nije slucaj...
ili lezajevi...
pogledaj to sve,barem to sve mozes sam i bez nekoga majstora ;)
 
Član
Bruje i kod mene zimske tigar su, vjerovatno lose gume i nisu pravilno skladistene. A nisu ni kod mene stare
 
Član
jesu li ti sve 4 iste proizvodjivac i dot guma, ako jesu probaj zarotitati prednje i zadnje, a ako nisu stare gume tj truba ;)
 
Član
Iskreno mislim da nije do guma jer gume štvaraju šum ili bruje a ovo je sasvim
drugačiji zvuk baš kao na veš mašini kad se uključi centrifuga
Trenutno sam u fazi mjenjanja diskova i pločica pa ću vidjet da li će biti šta bolje
 
Top