savjet, saraf glavu cuva..

savjet, saraf glavu cuva..

Član
bilo je mozda milion puta tema ali postavio sam jer me konkretno interesuju licna iskustva u vezi postavljanja felgi 4x100 na fiat tj talijanska vozila s obicnim fiatovim konusnim sarafima.. sta je bitno u tih 2mm razlike.. molio bi admine da nebrisu i nekljucaju temu jer bi volio da svi procitaju koji su se susretali i odgovore..
 
Član
Ja sam uspio postaviti 4x100 felge sa obicnim fiatovim sarafima al su veoma kratki tako da nisam rizikovo jedva ufate navoja i nisam iso preko 100 a nije mi se dalo kupovat dist i kon sarafe. ;) znaci na punto je moguce postaviti al stavljas glavu u torbu:cool:
 
to ti je u principu 1mm na svaku stranu...stvar je sto rupa na felgi nije nikad tacne sirine kao seraf nego je sira...e sad kad montiras po propisu seraf ide kroz centar rupe i onda se konus nasloni na konus na felgi...kad montiras ovako seraf prodje ne sredinom nego uz rub rupe na felgi i nemoze konus nikako uhvatit kako treba...e sad druga stvar su ti brezoni tj serafi sa pomicnim konusom, ali po nekoj logici tu ispada da seraf u svakom momentu drze samo 2 serafa...i naravno naslanja se centralnom rupom na nabu...samim tim znaci da je centralna rupa jako bitna za centriranje cijele felge i moras nabavit/napravit prsten ako je rupa sira nego naba...to je teorija...praksa je da znam dosta ljudi koji voze uvijek na takvoj kombinaciji 4x100 na rupe 4x98...i nisu nikad imali problema...clan trizex kaze da nikad nije na fiatu ni imo 4x98 a namjenjo je felgi...pa ti bujrum...a javice ti se on garant...
 
Član
ev maloprije sam isao na vikendicu namontirat felge dakle 4x100 s obicnim fiatovim konusnim sarafima na 4x98 rupe.. saraf ima dovoljno navoja i sve ali sam primjetio da su mi nekako ukrivo sarafi otisli kad sam felge namontirao, a prvo sto sam uradio kad sam kupio felge su prstenovi odgovarajuci za centralnu rupu.. dakle zavrnuo sam felgu al me strah bilo pa sam skinuo i ev maloprije narucio sarafe s pomicnim konusima(koje sam vec imao aliii prodao) i svaka cast za GUMA M iz mostara stvarno su prebrzi i sutra mi dolazi 16 sarafa s pomicnim konusima, cijena jednog sarafa je 3,01KM i stvarno su i ljubazni i prejeftni.. moje preporuke.. a volio bi da se tema nekljuca i da se jos raspravlja oko ove teme.. LP
 
Član
Nije to dobro, sj*es navoje i kasnije ni odgovarajuci sarafi ne idu unutra kako treba. Kad sam imao Lanciu, kupio sam je sa Golfovim felgama, koje je prethodni vlasnik stavio na nju. Kasnije kad su originalne nabavljene trebalo je opet navoje urezivati, al nikad to nije bilo to. Cuo sam da je ovom jednom liku kod kojeg je auto kasnije zavrsilo, otpadao tocak 2 puta, to jest odsarafljivao se. Vjerujem da je ovo glavni uzrok tome...

Ja to nebi nikad radio, il nabavi te sarafe il jos bolje, nabavi odgovarajuce felge.
 
Član
kod mene u komsije na vektri felge od fiata :icon_eek:,kaze sve super,ja to nebi smio vozit s obicnim konusnim sarafima jbg dok su gume na autu ja sam siguran ;)
 
Član
imao sam ja 4-5-ore felge 4x100 na fiatu ali s tim sarafima s pomicnim konusima i nisam stvarno imao problema.. ali ih prodao covjeku kad sam i felge prodao jer mu je trebalo a ja kontao da necu vise uzimati felge paa sam sad kontao da bi ih mozda mogao nasarafiti s obicnim ali eto danas sam probao pa sam vidio da nije to to, sutra stizu sarafi s pomicnim konusima i necu se onda nista sikirati.. a postavim sliku felgi pa cete viditi da se nisam pokajao sto sam ih uzeo i sto trebam i sarafe i gume.. triza sto mi se ti nejavis u temi:D:D da vidim sta ti imas napisati;)
 
Član
ja eto vec trecu godinu vozim na fiatu 4x100 felge bez ikakvih prstenova, cak mi je na prvoj desnoj felgi 3 sarafa jer je jedan navoj na glavcini s**ban i nikad nisam imo problema cak ni na brzini od 200 km/h nije se nista dogodilo, saraf nije od plastike da moze puknut tako lako... tih 2 mm razlike to jest 1 mm sa svake strane nista ne znaci, samo dok zavrcete sarafe morate ih srazmjerno zavrnuti da nebi felga pobjegla milimetar u neku stranu...
 
Član
Pisao sam barem 30 puta na ovu temu, ne mogu vise. Ako ces me poslusati, ukratko, bitno ti je da sarafi nisu oni najobicniji frljavi fiatovi za celicne felge, nego da su mrvu duzi (kao sto dodju originalni na bravi, glava 17) i da imaju konusa. Zavrces lagano bez sile, ako ne ide prstima ili gedorom bez nastavka, nesto nije uredu. MORA moci, NEMA iznimke, ako uspijes nesto da sj*es uspio si nesto sto meni nije poslo za rukom na MINIMALNO 20 auta kojima sam pravio takve i slicne kombinacije s felgama.

i tito dobro kaze, nisam jos imao alu felge 4x98 a bog zna koliko sam ih promijenio, i gle cuda, navoji na glavcinama jos uvijek SAVRSENI.....
 
Član
e triza sve ja to kontam, ali mi nekako sarafi stoje ukrivo kad sam zavrnuo, stavio sam ja prsten za centralnu rupu i neklapa nista sve je na svom mjesto aliiii meni nekako nije sigurno, bar sam ja takav dojam dobio, fiatovi konusni sarafi su ha ya.. j*i ih sutra 50marki dat za sarafe i bar nerazmisljam hocel se sta desiti... govno sam ja pojeo sto sam ih i prodavao kad sam ih vec imao..:icon_confused::icon_confused:
 
Član
Bitno je da si ti njih uspio zavrnuti bez neke velike sile, saraf ne drzi ni upola felu koliko je drzi centralni dio, ako je on knap mozes slobodno na 2 sarafa vozat auto, al ako je centralna rupa veca onda vec sarafi puno trpe... ;)
 
vozim na felgama 4x100 vec godinu bez ikakvih problema,s tim da sam zamjenio obicne (sarafi za celicnu,zaobljeni dio koji nalijeze na felgu) sarafima za alu. felgu ( sarafi s konusom) i posto je centralna rupa bila veca,ubacio centrirung prstenove.
I sarafi koje si narucio ce stajati kao ukoso tj blize centralnoj rupi,s tim da ce pomicni konus naleci kako treba...znaci neces imati problema
 
Član
Kao sto je vec receno, centrirung prsten je najvazniji koji prenose nosivost a i centriraju felgu sto je veoma znacajno!
A da imas miran san koristi sarafe sa setajucim konusom. Ti sarafi zatezu puno vise nego sto pojedinci misle jer taj setajuci konus ustvari vrsi ulogu sajbe. Pritisna sila na toj sajbi je ogromna kod pravilno zategnutih sarafa i felga nece mrdnut ni milimetar

Ja sam koristio lancia felge 4x98 na mom corradu par godina, koristene i na kruznim utrkama, nikad nikakav problem

Ali se postaraj da su sarafi dobre kvalitete i najmanje 10.6 oznake cvrstine celika, 8.8 nisu dovoljno jaki
 
Član
Sambo je napisao(la):
Ali se postaraj da su sarafi dobre kvalitete i najmanje 10.6 oznake cvrstine celika, 8.8 nisu dovoljno jaki

Slazem se sa svime, osim s ovim dijelom :) 8.8 su fabricki fiatovi, takve sam i pravio sebi, od 8.8 cvrstoce, frajer mi je nedavno udario direkt u tocak, otkinuo ga komplet od mosta, iskrivio citavo auto preko te felge a sarafi nisu popustili ni 1 mm......
 
Član
trizex je napisao(la):
Sambo je napisao(la):
Ali se postaraj da su sarafi dobre kvalitete i najmanje 10.6 oznake cvrstine celika, 8.8 nisu dovoljno jaki

Slazem se sa svime, osim s ovim dijelom :) 8.8 su fabricki fiatovi, takve sam i pravio sebi, od 8.8 cvrstoce, frajer mi je nedavno udario direkt u tocak, otkinuo ga komplet od mosta, iskrivio citavo auto preko te felge a sarafi nisu popustili ni 1 mm......

joj triza ev ja tek sad ugleda temu u crnoj hronici, joj jest mi i zao u pm, cccc svakakvh idiota danas.. nemogu vjerovati
 
Top