Samo petina vozila na cestama ispravna

Samo petina vozila na cestama ispravna

MTR

Član
Provedena akcija „Putujte sigurno“: Samo petina vozila na cestama ispravna

Tokom prvog polugodišta 2011. u našoj zemlji se dogodilo oko 18.000 saobraćajnih nesreća
U Bosni i Hercegovini svake je godine sve veći broj neispravnih vozila. Prema nekim istraživanjima, jer tačni podaci ne postoje, samo petina vozila je ispravna.
Zastrašujuća je i informacija da je prosječna starost vozila 17 godina, a da su oni u prosjeku prešli oko 240.000 kilometara!
Ovo potvrđuje i nedavna akcija preventivne kontrole tehničke ispravnosti i pripreme motornih vozila za sezonu godišnjih odmora „Putujte sigurno“ Auto-moto kluba BiH (BIHAMK), prema kojoj se da zaključiti da je oko 78 posto vozila na našim cestama neispravno!
Tada su na 33 lokacije u FBiH pregledana 1.044 putnička vozila, od čega su ispravna bila samo 222, ili 22 posto. Najveći broj neispravnosti na vozilima odnosio se na svjetlosno-signalne uređaje, 52 posto, dok je oko 40 posto vozila imalo problema s neispravnim električnim uređajima.
Dalje, čak 44 posto njih ima probleme s kočnicama, što bi trebalo uzbuniti ljude koji kontroliraju njihovu ispravnost, jer bi to trebao biti najsigurniji dio vozila.
Pitanje je samo uz čiju dozvolu takvi „krševi“ smiju biti na cestama i ugrožavati našu sigurnost, pogotovo ako znamo da se tokom prvog polugodišta u BiH dogodilo oko 18.000 saobraćajnih nesreća! Od toga je 12.000 saobraćajki bilo samo u Federaciji, dok je njih 5.000 bilo u Republici Srpskoj.
Iako golem, ovaj broj manji je od prošlogodišnjeg za nešto više od jedan posto, što mnogi smatraju „ohrabrujućom“ viješću.

Podaci za prvo polugodište 2011.
FBiH RS
Ukupno nesreća 12.995 5.289
Poginulo osoba 66 96
Teško povrijeđeno 495 402
Lakše povrijeđeno 2.487 1.422
Najčešći uzrok - brzina 2.889 1.501
 
Član
stara auta, npr. tko jos mjenja kocionu tecnost svake 2 godine, los standard, jos golfovi i vw istroseni "hamelj" sto dodje, sa pola miliona kilometara na cijeni...kontrola na tehnickom nikakva, a i briga ljudi ista, jednostavno malo tko neke stvari ozbiljno shvata, ne misli se na vlastitu i sigurnost drugih... u "kovcezima" se gasa, svi sumaheri na putu, na svakom ih cosku, a gume sve eskim slikovi, cvile na svakom koraku...

koliko ih samo vozi bez stopa da rade, pregorenih sijalica na svakom cosku, ili oni idoli sto uspiju naopaku uvalit naprijed sijalicu u far, pa baca do sedmog neba :icon_eek: pa spajanje maglenki uz kratka ako je u faru, ili "obrtanje" dugih sa kratkim...

opet da krenu obarat i vracat sa tehnickog masovna, pola se auta ne bi ni vozilo... mada i da obori negdje, ode se na drugi, pogura i dobar... nema sistema dobrog, kulture...
 
kao da su njima bitne stvari da li je vozilo ispravno ili ne, bitno je kintu smotati u djep i hajmo dalje ;)

nazalost surova istina, a nasi vozaci vide da prolaze i ne popravljaju, jer kao ispravno vozilo je potrebno samo radi tehnickog, a radi licne sigurnosti nikako, a onda ako vide imalo sredjeno i ispravno auto odmah ganjaju sa kaznom i brojanjem flastera (ako nista drugo ne mogu naci), dok krsevi slobodno pice i ubijaju po cesti

nazalost, takav nam je sistem korumpiran generalno, i tu nema pomoci
 
Član
Evo prvi sam koji se ne slaže sa vama. Ima mnogo neispravnih auta, to jeste istina.Svako bi volio vozati ispravno i novo auto, ali to nije svima ostvarivo.
Za staro auto je potrebno mnogo uložiti da bude ispravno, i naravno niko nije lud da ulaže u staro auto, jer mu nemožeš napripraviti.
Neko bi i kupio novije auto, ali nema dovoljno novca, možda ima novca ali nema za njegovo održavanje.
Prvi ja bi volio voziti golfa 4 ili neku astru il šta ja znam. Ali kad mi naumpadne da je reparacijha turbine, boshpumpe više od 1000 km to mi ne pada na pamet. Znači kupim golfa, rikne turbina i nek miruje godinu dana dok ja nađem milju pa da je popravim.
Mislim shvatite ljude, ljudi nemaju novca. Svak bi volio vozati ispravan i nov auto.Ljudi se pate svakako, nemaju šta da jedu, i još da malo malo mora keširati za auto da mu na cesti bude ispravno radi njegove sigurnosti
 
Član
zAaKy je napisao(la):
Evo prvi sam koji se ne slaže sa vama. Ima mnogo neispravnih auta, to jeste istina.Svako bi volio vozati ispravno i novo auto, ali to nije svima ostvarivo.
Za staro auto je potrebno mnogo uložiti da bude ispravno, i naravno niko nije lud da ulaže u staro auto, jer mu nemožeš napripraviti.
Neko bi i kupio novije auto, ali nema dovoljno novca, možda ima novca ali nema za njegovo održavanje.
Prvi ja bi volio voziti golfa 4 ili neku astru il šta ja znam. Ali kad mi naumpadne da je reparacijha turbine, boshpumpe više od 1000 km to mi ne pada na pamet. Znači kupim golfa, rikne turbina i nek miruje godinu dana dok ja nađem milju pa da je popravim.
Mislim shvatite ljude, ljudi nemaju novca. Svak bi volio vozati ispravan i nov auto.Ljudi se pate svakako, nemaju šta da jedu, i još da malo malo mora keširati za auto da mu na cesti bude ispravno radi njegove sigurnosti
Jel mora svako da vozi auto?
Ako nemas srestava i jedva sastavljas kraj s krajem, zasto onda vozis auto (ne govorim licno tebi, nego uopsteno)?
 
Član
Petina vozila ispravna a ceste su 100 posto neispravne kao da vozis po oranicama.Najbolje bi bilo traktore da vozimo svi.Nema drzava para za asfalt ebga dok svi guzonje pokradu svoj dio ne ostade nista .
 
Al bitno da je uvoz ogranicen samo na euro 3 vozila, koji jad i sramota od drzave majko mila.

Sto se tice ovog "nema svako para da vozi ispravno auto", vala milion primjera vidim svakodnevno sa sjebanim stopkama, pa jel toliki problem jednu sijalicu bar kupit. Jednom sam samo vozio bez stopova i strahovo do Tz da me nece ko naguzit, ne znam kako su ljudi tako nemarni jbt na tim sitnicama.
 
Član
jusuf je napisao(la):
Jel mora svako da vozi auto?
Ako nemas srestava i jedva sastavljas kraj s krajem, zasto onda vozis auto (ne govorim licno tebi, nego uopsteno)?

Ja mislim da je danas auto potreba, a ne luksuz.
Evo primjer, šta bi ti da imaš bolesno dijete kojeg 150 km moraš sedmično dva puta voziti u bolnicu, da u svakom trenutku moraš biti spreman da odeš do lokalnog ljekara zatražiti pomoć jer mu je pozlilo....

Također, ni ovo se ne odnosi na tebe, nego na ostale koje su u ovakvim situacijama
Jel ti bi možda uvijek išao komšijama da ga odvezu, il bi možda uzeo "taćke" iz podruma pa ga ti vozio.
Ili da moraš po namirnicu 10 km ići sa kolicima, il da nosaš kao magarac.
Za mene auto uopšte nije luksuz, nego je potreba i meni je dovoljno da je ispravno toliko da neću ugroziti ni sebe a ni ostale.Najbitnije je srediti kočnice, i utegnuti ga da negdje ne ispadneš, ostalo je sve sporedno

također, ne odnosi se na tebe već kao što si rekao uopšteno
 
Član
Slazem se u potpunosti s Jusufom. Jeli mora svako voziti auto??? Kakav je to luksuz? Pa u Njemackoj, koji se malo napredniji odnas, pola ljudi ne vozi nikako auto. Onaj ko smatra da ga je skupo odrzavati vozi bus/tramvaj/taxi/skuter, a pogotovo bicikl. Prvenstveno radi zdravlja, ali naravno i troskova, emisije stetnih gasova, pakring mijesta itd itd.

Ja sam misljenja ko ne moze da vozi nov auto ili odrzava star kako treba, neka ne vozi nikako, ima milion alternativa.
Ali kod nas je sramota ako ne vozis auto, bolje ugrozavati i sebe i druge, zbog "luksuza" sto svako mora imati auto. Evo ja vozim auto, ali sam jedno vrijeme bas aktivno vozio bicikl, svaki dan po nekoliko putem odem da se vozim, sto iz razonode, sto imam da obavim nesto. Zivota mi, svugdje dodjes prije nego s autom, tako da planiram ili da vratim ovaj sadasnji ponovo u funkciju ili da kupim neki novi i da ga maksimalno koristim, jer pruza puno toga.
 
Član
Drugo je za nas omladinu, ali za neke ljude auto je stvarno potreba, ali da ne ulazimo dalje u raspravu neću više ništa komentarisati
 
Član
zaaky donekle si samo upravu, ali ti juka fino rece, brate ne moras ni vozit auto, vozanjem neispravnog auta ugrozavas prvo sebe pa sve oko sebe, ali tu ja krivim drzavu i tehnicke preglede, da su malo rigorozniji pola auta ne bi proslo tehnicki, koliko je samo udesa zbog neispravne signalizacije, neispravnog kocionog sistema i ostalih stvari, o gumama da ne pricam
 
Član
erol_brcak je napisao(la):
Al bitno da je uvoz ogranicen samo na euro 3 vozila, koji jad i sramota od drzave majko mila.

Sto se tice ovog "nema svako para da vozi ispravno auto", vala milion primjera vidim svakodnevno sa sjebanim stopkama, pa jel toliki problem jednu sijalicu bar kupit. Jednom sam samo vozio bez stopova i strahovo do Tz da me nece ko naguzit, ne znam kako su ljudi tako nemarni jbt na tim sitnicama.

ovo je najbitnije receno u ovoj temi:icon_biggrin:
 
Član
zAaKy je napisao(la):
jusuf je napisao(la):
Jel mora svako da vozi auto?
Ako nemas srestava i jedva sastavljas kraj s krajem, zasto onda vozis auto (ne govorim licno tebi, nego uopsteno)?

Ja mislim da je danas auto potreba, a ne luksuz.
Evo primjer, šta bi ti da imaš bolesno dijete kojeg 150 km moraš sedmično dva puta voziti u bolnicu, da u svakom trenutku moraš biti spreman da odeš do lokalnog ljekara zatražiti pomoć jer mu je pozlilo....

Također, ni ovo se ne odnosi na tebe, nego na ostale koje su u ovakvim situacijama
Jel ti bi možda uvijek išao komšijama da ga odvezu, il bi možda uzeo "taćke" iz podruma pa ga ti vozio.
Ili da moraš po namirnicu 10 km ići sa kolicima, il da nosaš kao magarac.
Za mene auto uopšte nije luksuz, nego je potreba i meni je dovoljno da je ispravno toliko da neću ugroziti ni sebe a ni ostale.Najbitnije je srediti kočnice, i utegnuti ga da negdje ne ispadneš, ostalo je sve sporedno

također, ne odnosi se na tebe već kao što si rekao uopšteno
Zaki takvim ljudima kao sto si ti naveo auto je potreba ;)

Ja prevenstveno mislim da omladinu, znam x slucajeva, evo jedan cu navesti.
Imam komsiju koji zivi samo sa ocem, otac mu radi, neku platicu ima, a on nece teze od kasike da digne. Kupio mu otac auto, da udovolji njegovim cejfovima da se moze vozikati po gradu, ali sta se desava?
Svaki mjesec ode nesto na autu, a lola i ono malo para sto mu otac zaradi odma u auto, ode plata za 15-20 dana, sta dalje???
Onda ide od vrata do vrata trazi imal ko da mu posudi para dok mu ocu ne bude plata, i tako u krug svaki mjesec...i jel mu nuzda da ima auto, nije, ali on hoce da pokaze da ima, pa po bilo koju cijenu...
Ja nemam auto, i ne namjeravam ga kupiti dok se ne zaposlim i ne budem mogao da ga odrzavam, a do tada...stignem svugdje gdje trebam, krenem ranije, pa pjeske, ili ako imam ispit platim taxi do faxa (za one koji ne znaju, Tz ima najjeftiniji taxi u Evropi :D )
 
Top