Pusta ulje, čadi i gubi snagu! Pomoc?

Pusta ulje, čadi i gubi snagu! Pomoc?

Član
Isti problem imam sa Meganom 1.9dci 88kw. Samo što je kod mene taj metalni dio gdje ulje izlazi okrenut prema dole, pa kapa direktno na motor, užasno smrdi. Od kada mi se to pojavilo auto crni dim izbacuje i samo me zanima da li je moguće da zbog ovoga izgubi 1L ulja na 500km? Ako nije da tražim drugi uzrok....
Jesi li ti druže primijetio nedostatak ulja??
To kapanje je samo posljedica ali nije uzrok.
A pošto ti "jede" dosta ulja provjeri dvije stvari , jer je očigledno sistem usisa pun ulja.
Prvo pogledaj povrat uljnih para , ako je on začepljen sve uljne pare završavaju u usisu a ne nazad u motoru , a druga stvar je sam turbo i kroz njega zna gubiti dosta ulja a kod većine tih dCi-a je na turbu dobro zauljena.
Sam motor uglavnom nikad nije problem što se tiče potrošnje ulja.
 
Član
To kapanje je samo posljedica ali nije uzrok.
A pošto ti "jede" dosta ulja provjeri dvije stvari , jer je očigledno sistem usisa pun ulja.
Prvo pogledaj povrat uljnih para , ako je on začepljen sve uljne pare završavaju u usisu a ne nazad u motoru , a druga stvar je sam turbo i kroz njega zna gubiti dosta ulja a kod većine tih dCi-a je na turbu dobro zauljena.
Sam motor uglavnom nikad nije problem što se tiče potrošnje ulja.

Druže turbina mi je reparirana prije 15 mjeseci, majstor ju je provjeravao i kaže da je uredna... Nije mi spominjao te uljne pare, kako to da očistim i gdje se to nalazi? Jedino na šta mi majstor sumnja je uljna karika. Možel se kompresijom provjeriti da li je do nje prije nego što mi otvori motor?
 
Član
Ne može se mjerenjem kompresije utvrditi stanje uljnih karika , jer one obično 'speknu' , ne budu potrošene a kompresione budu uvijek OK , tako da i kompresija bude odlična.
Povrat uljnih para je zadužen da vraća iz gornje tačke motora (usisa) nazad u motor , to ti je ona crna kutija na bloku motora do mijenjača (ispod otvora za sipanje ulja) i njoj pripadajuća crijeva.
A simptom da je to začepljeno kod 1.9 dCi-a je da prilikom sipanja ulja u motor , ulje polako otiče kroz onaj otvor.
 
Član
Ne može se mjerenjem kompresije utvrditi stanje uljnih karika , jer one obično 'speknu' , ne budu potrošene a kompresione budu uvijek OK , tako da i kompresija bude odlična.
Povrat uljnih para je zadužen da vraća iz gornje tačke motora (usisa) nazad u motor , to ti je ona crna kutija na bloku motora do mijenjača (ispod otvora za sipanje ulja) i njoj pripadajuća crijeva.
A simptom da je to začepljeno kod 1.9 dCi-a je da prilikom sipanja ulja u motor , ulje polako otiče kroz onaj otvor.

Za sipanje ulja u motor si u pravu. Uvijek sam morao sipati polahko jer je vraćalo nazad. Nisam mogao ni zamisliti da ta crijeva za povrat uljnih para mogu toliko "jesti" ulja. Jel trebam samo očistiti ta crijeva ili ima još neki dio kojeg trebam skinuti i očistiti. Da li se može na bilo koji način utvrditi stanje uljnih karika prije otvaranja motora??? Hvala puno na pomoći...
 
Top