Pusta ulje, čadi i gubi snagu! Pomoc?

Pusta ulje, čadi i gubi snagu! Pomoc?

Član
Volvo v40
2003 godiste
1.9 Dizel
85 KW
240.000 km


Momci imam problem sa gore navedenim autom.
Promijenio sam ulje i filter od ulja neki dan, skoro mijenjao i filter od zraka. Ali sad nastao drugi problem, ovako, krese od prve, ubacim u prvu pustam kvacilo on nesto lijeno ide, ali nije lose, vec kad ubacim u drugu on kao mrtav, stisni gas do kraja ili pusti isto ti je.... kao da umire samo cekam kad ce stat... ovo mi se jos nije desavalo.

Da stvar bude gora kad dodam gas i dodje do nekih 2-2.5 hiljade obrataja cadi crni dim iz auspuha.

Ali to nije sve. Jucer ostavio u garazu auto ujutro nasao da kapa ulje, kontam da nije kako sam prao i pomaknem ga jedno 2h na drugo mjesto i opet nadjem 5-6 kapi ispod... a primijetio sam i da fali ulja, a i motor je "sav" od ulja.

Gledao sam malo po forumu kazu da moze da cadi ako crijevo za zrak pukne, ali nije to, to sam mijenjao prosle godine... Molim za pomoc!
 
Legend
Jesil prilikom zamjene filtera stavio ona o ring (gumicu)? Prijavljujel gresku kakvu?

Savjet - SERVIS ovlasteni, dizalica, pregled, dijagnostika pregled. Moze biti nesto bezveze a da ti napravi veliki problem.
 
Član
Naravno da sam stavio gumicu. Gresku ne prijavljuje. Sto se tice diagnostike vec sam odradio. Rijesio sam to sto nece da vuce, znaci ako nekome zatreba: Otvoriti poklopac od filtera za zrak i dodati blagi gas, na 1000 obrtaja, te naspricati crijevo ovim sprejom sa slike...
http://i60.tinypic.com/32zhp9c.jpg

Mijenjao sam i filter od goriva. Sad mi je samo problem sto cadi... na diagnostici nista ne pokazuje.... ali ipak cadi... cudno nesto. A ponekad osjetim blagi SMRAD ulja .... to je valjda ono sto je vec po motoru pa kad se motor zagrije to se cuje.... sta li... nemam pojma...:eek:
 
Član
Zna li neko mozda kako se zove ovaj dio?
mw2jh1.jpg


20sj6h1.jpg


Tu mi pusta ulje, a ne znam ako se zove da zamijenim.
 
Član
To isto se dešavalo kada sam vozio službeni reno master 2.2 dci, kapalo ulje, svaki put kad dodirneš papučicu gasa on je reagovao crnim dimom iz auspuha. Ulja je isto falilo. Par dana kasnije upalio sam ga na pumpi i pola Sarajeva bilo je u oblaku gustog bijelog dima. Crkla turbina. Usput da se neko ne bi zeznuo pa uzeo ovaj kombi, sra*e teško, kad ide kida, ali uglavnom ne ide.
 
Legend
Nmgu da skontam ovako, jel to na usisu stoji, to malo crijevo bi moglo bit od vakuma, a ako je na usisu odkud ulje, a ako je kod turba onda.moze bit westgate actuator i onda se ta polugica cesto zaglavi ili izlize i pukne pa nema snage i dimi.
 
Član
Nmgu da skontam ovako, jel to na usisu stoji, to malo crijevo bi moglo bit od vakuma, a ako je na usisu odkud ulje, a ako je kod turba onda.moze bit westgate actuator i onda se ta polugica cesto zaglavi ili izlize i pukne pa nema snage i dimi.
Evo sta je, a kako se zove, hmm...

31303122...JPG
 
Član
vakum pumpa što gasi auto valjda ????
znam da kad vratis ključ tu se ventil taj zatvori i onda se nakon par sek otvori sam
 
Član
Ovo meni vise lici na klapnu gasa koja ostane zatvorena pa auto nema dovoljno zraka, pusi crno i nece da vuce.
 
Član
Ta klapna na usisu služi da smanji vibracije motora pri gašenju.
A što se tiče ulja , ode gumica na spoju tih cijevi pa uljne pare iz usisa tu izlaze.
A pošto je to F9Q motor iz Lagune/Megane 2 , uljavost ne treba zabrinjavat (kad je suv nešto nije dobro:D)
Najčešće bale na dovodu/odvodu ulja u turbo i na samoj turbini, uslijed zaprljanog povrata uljnih para , počnu i veće količine ulja cirkulisat kroz sistem usisa , pa na spojevima to počne curiti...
A što se tiče vuče i čađenja , najčešće problem bude el.magnetni ventil turbine ili senzor pritiska zraka (na onoj dugačkoj cijevi od usisa) , EGR zna praviti problem a zna se i usis toliko zaprljati da fizički ne može usisati dovoljno zraka koliko bude začađen.
 
Član
To isto se dešavalo kada sam vozio službeni reno master 2.2 dci, kapalo ulje, svaki put kad dodirneš papučicu gasa on je reagovao crnim dimom iz auspuha. Ulja je isto falilo. Par dana kasnije upalio sam ga na pumpi i pola Sarajeva bilo je u oblaku gustog bijelog dima. Crkla turbina. Usput da se neko ne bi zeznuo pa uzeo ovaj kombi, sra*e teško, kad ide kida, ali uglavnom ne ide.

Al me utjesi brate :D hahah ima li sta da se sprijeci crkavanje turbine :D samo mi jos to treba :D


Evo sta je, a kako se zove, hmm...
To je to, ne znam kako si nasao, al svaka cast...:finger::finger: pokusajem naci na ebay ili negdje.... ali evo dobio sam i odogovr upravu je Dzeniii kad kaze da je vakum pumpa.
vakum pumpa što gasi auto valjda ????
znam da kad vratis ključ tu se ventil taj zatvori i onda se nakon par sek otvori sam

Upravo tako, gasi se na to, i ako motor radi kad stisnem taj ventil auto ce se ugasiti.... znaci VAKUM PUMPA... hvala ti na odgovoru. :finger: pomoglo je

Ma samo me buni odakle ulje toliko tu.
pa jel u njega ulje izvire iz ovog vakuma ili na selni gdje se spaja ovo cudo sa crijevom ?
Odakle ulje ne znam, ali izvire tacno na tom ventilu... bas sam primijetio.... znaci konkretno na ovoj (zlatne boje) plocici bude ulje uvijek plus na poklopcu koji ide na motor sa donje strane se vidi bas u tom cosku gdje je ovaj ventil....

20sj6h1.jpg


Ta klapna na usisu služi da smanji vibracije motora pri gašenju.
A što se tiče ulja , ode gumica na spoju tih cijevi pa uljne pare iz usisa tu izlaze.
A pošto je to F9Q motor iz Lagune/Megane 2 , uljavost ne treba zabrinjavat (kad je suv nešto nije dobro:D)
Najčešće bale na dovodu/odvodu ulja u turbo i na samoj turbini, uslijed zaprljanog povrata uljnih para , počnu i veće količine ulja cirkulisat kroz sistem usisa , pa na spojevima to počne curiti...
A što se tiče vuče i čađenja , najčešće problem bude el.magnetni ventil turbine ili senzor pritiska zraka (na onoj dugačkoj cijevi od usisa) , EGR zna praviti problem a zna se i usis toliko zaprljati da fizički ne može usisati dovoljno zraka koliko bude začađen.

To je to... znaci ne treba da brinem toliko sto ima ulja...
Upravu si to da se zaprlja i da ne moze usisat zraka, zato sam otisao majstoru pa je on cistito to crijevo kao nekim sprejom ali ko zna do kad ce to trajati....u svakom slucaju sad dobro vuce, nije lijen ali i sad npr kad nabijem obrtaje viidi se (menje nego prije) crni dim.... ipak znaci dim nastaje zbog toga sto nema dovoljne kolicine zraka u motoru.....
 
Član
Isti problem imam sa Meganom 1.9dci 88kw. Samo što je kod mene taj metalni dio gdje ulje izlazi okrenut prema dole, pa kapa direktno na motor, užasno smrdi. Od kada mi se to pojavilo auto crni dim izbacuje i samo me zanima da li je moguće da zbog ovoga izgubi 1L ulja na 500km? Ako nije da tražim drugi uzrok....
Jesi li ti druže primijetio nedostatak ulja??
 
Top