Problem sa gumama...

Problem sa gumama...

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Vidi nisam ni ja neki znalac sto se ovog tice, ali ako pise 2.9 u knjizi onda je tu vjerovatno uzeto u obzir mijenjanje u zavisnosti od temperature itd.

Za dimenzije grijesis, nije do tebe da izaberes koje ces nego takodje ima tacno navedeno po velicini felgi koje gume idu...
Npr. kod mene je za 16" 205/55 i trebaju bit napumpane na 2.1 kad auto nije optereceno odnosno 2.3 kad jeste
Za 17" su 215/45 i trebaju bit 2.3 odnosno 2.7 sa opterecenjem itd.

Ako nemas knjigu (uputstvo) probaj pronaci ovdje:
http://www.autohrvatska.hr/hr/ah_dijelovi/catalog/korisne_informacije/info_4.aspx
 
Član
TVORNICKA GRESKA!!! Na kamionu stalno imam probleme sa Goodyear-om. Poceli ljudi da fusare. Mozes li mi dati sve one oznake koje imaju npr. E13... ili e5... (neki drugi broj ti pise ali malo i veliko slovo i broj mi daj) to su ti oznake kvalitete pa da ti javim. pozzz
 
Član
Ne mozes napuhati gume onoliko koliko ti pise napr. 2.9 ,jer koliko vidim stavio si nizu gumu od fabricke i zelis da je napuses na fabricko ,zato ti je i doslo do pucanja naraocito aku su gume mekane,a trebalo bi da jesu jer su to sportske gume ,a auto tesko i bio je dovoljan jedan ivicnjak da se desi sto se desilo, da me ne shvatis pogresno mislim da je greska tvoja i trebao si se raspitati na koliko se puse ta dimenzija gume jer je bitnije to nego tezina tvog vozila kada su nisko-profilne gume u pitanju .
U svakom slucaju sretno u reklamaciji i povratu novaca ili kako se vec nagodis sa prodadvcem ;)
 
Član
E malo da se ja umjesam u sve ovo.Ja sam radio sa gumama 6 godina i imali smo svakakvih slucajeva i iskustava.Guma,ako je bila relativno dobro uskladistena i da je nije przilo sunce,kisa i snjeg,manje-vise,ne bi ni u kom slucaju smjela onako ispucati sem ako je upitanju fabricki defekt.Da je bio u pitanju ivicnjak,tako niska guma bi odmah pokazala bubreg(krugove)na boku gume.Pritisak u gumama ne bi smio vrsiti defekt na gumi,i ako je u pitanju pritisak od 3.0 bara,i ako bi se one trebale duvati na nekih 2.5-2.6,sve zavisi da li ce taj pritisak uticati na tresenje tockova na nekih 80-100 na sat.Ako ti ne bude tesko otidji do A.S.D-a u Dervisima i trazi Vasu ili Dejana,posto vidim da si iz Banja Luke,pa neka ti momci malo pojasne zbog cega bi ti se to moglo desiti.Oni su ti uvoznici Good yeara za Banja Luku.
 
Član
E13 je ta oznaka, nesto sam citao o tome, jedni kazu da je to kvalitet, a drugi da je neka homologizacija ili tako nesto sto oznacava trziste za koje je guma predvidjena, a opet time i kvalitet.

GTI ne znam bas koliko je to sto kazes tacno, jer sam prije ovih guma imao falken 245/35 i duvali ih isti ljudi, na iste pritiske, gume sam jos kupio polovne i sa njima presao 15-ak hiljada i sve bilo ok. Od ove 4 gume jedna je citava, dvije su pukle na jednom ili dva mjesta po malo, a jedna je pukla na 5-6 mjesta po malo vise, a sve su bile isto naduvane i sve su prelazile isti put, jel zadnja guma ide za prvom, pa bi sve trebale biti ispucale... Nemoguce je da sam ih ja unistio, da sam ne znam sta radio sa njima ne smije guma tako puci, a nisam nista radio sto sa prethodnim nisam, a one su ostale citave do granicnika trosenja...

Marko R je napisao(la):
E malo da se ja umjesam u sve ovo.Ja sam radio sa gumama 6 godina i imali smo svakakvih slucajeva i iskustava.Guma,ako je bila relativno dobro uskladistena i da je nije przilo sunce,kisa i snjeg,manje-vise,ne bi ni u kom slucaju smjela onako ispucati sem ako je upitanju fabricki defekt.Da je bio u pitanju ivicnjak,tako niska guma bi odmah pokazala bubreg(krugove)na boku gume.Pritisak u gumama ne bi smio vrsiti defekt na gumi,i ako je u pitanju pritisak od 3.0 bara,i ako bi se one trebale duvati na nekih 2.5-2.6,sve zavisi da li ce taj pritisak uticati na tresenje tockova na nekih 80-100 na sat.Ako ti ne bude tesko otidji do A.S.D-a u Dervisima i trazi Vasu ili Dejana,posto vidim da si iz Banja Luke,pa neka ti momci malo pojasne zbog cega bi ti se to moglo desiti.Oni su ti uvoznici Good yeara za Banja Luku.

Vidjecu prvo sta ce mi reci ovaj moj prodavac dok se vrati sa godisnjeg. Ja isto kontam da su ove gume bile negdje lose uskladistene i da je ova jedna bas bila izlozena losim uticajima, ove druge dvije manje, a ova cetvrta je mozda bila negdje malo bolje zasticna, pa jos nije pukla, ali ako je bila u drustvu ove tri, ne bi ni ona izdrzala jos puno...
 
Član
Nema šansi da guma može onako ispucati zbog pritiska ili gaženja po trotoarima.

Definitivno je nešto do guma, mislim da su izgubile elastičnost i guma se pretvorila u plastiku (otvrdnula) pa puca.

Ja sam na burazovom passatu zadnju desnu gumu kilometar vozio na felgi, kad sam skinuo felgu guma vrela :icon_smile:, ubacim u gepek i kod vulkanizera zalijepim napušem i na auto i nema problema.
 
Član
Priznali su mi reklamaciju i dobio sam nove gume... Jednino sto nisam dobio je objasnjenje zasto su prosle gume ispucale, ali bar sam dobio druge... Ove se cine malo bolje, iako su iste, ali nekako bolje leze na cesti, bolje koce... Imam osjecaj da je ona guma dosta toga pretrpjela i da je izgubila mnoga gumena svojstva...
 
Član
ajd nek si bar izganjao nove gume
mozda nisu htjeli reci da ne ruse rejting proizvodjaca i uvoznika;)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top