Problem sa alternatorom

Problem sa alternatorom

Član
Pozdrav forumasima, imam problem sa automobilom, naime posjedujem gofla 2 iz 90 te godine, desava mi se sljedeca stvar, prilikom nocne voznje, ugasila su mi se prednja svjetla, ne svijetle kako bi trebala (svjetle isto onako kao da sam ih upalio dok je auto ugaseno), i prilikom usporavanja mi lampica od akumulatora blinka, cim malo jace dam gas ona se ugasi, pomoc oko ovoga? provjerio sam osigurace i svi su ispravni, googlao sam i sumnjam na regler, kako se to mjenja? da li je moguce da su sarafi popustili? jel to mogu ja zategnuti? molim pomoc

Hvala unaprijed
 
Član
To smrdi na istrošene četkice reglera. Skini regler sa alternatora (ona mala crna kutijica zavrnuta sa dva šarafa) pa vidi kolika je dužina četkica. Ako su potrošene lako ih je zamijeniti da bespotrebno ne kupuješ novi regler. A ako su relativno duge (barem nekih 1,5-2 cm) onda je moguće da je regler kihnuo. Provjeri šta je od ovog što sam ti napisao pa nam javi.
 
Član
Hm jesi gledao napon koliki ti je, mislim koliko alternator puni??? unimer u ruke i gledaj nebi smjeo puniti vise od 14,9V ili manje od 13V,regler je regulator napona i nije mu strano da s vremena na vrijeme zvekne, pogotovo ovi sa naseg trzista... jbg mada ti ni napon nije neko mjerilo mogu da budu i diode ili da je remen malo popustio..
Iskreno nekad se zajebavam sa strujom u autu ali za takve stvari imam autoelektricara, kojem uvijek idem kad imam neki problem...
 
Član
Bekir_SA je napisao(la):
Hm jesi gledao napon koliki ti je, mislim koliko alternator puni??? unimer u ruke i gledaj nebi smjeo puniti vise od 14,9V ili manje od 13V,regler je regulator napona i nije mu strano da s vremena na vrijeme zvekne, pogotovo ovi sa naseg trzista... jbg mada ti ni napon nije neko mjerilo mogu da budu i diode ili da je remen malo popustio..
Iskreno nekad se zajebavam sa strujom u autu ali za takve stvari imam autoelektricara, kojem uvijek idem kad imam neki problem...

Nisam mjerio jer nemam mogucnosti za to ovdje gdje sam sada, mislim prilikom rada auta, u jednom trenutku mi je motor poceo jace da radi i svjetla su se prigusila, ugasio sam i upalio i sve je bilo ok, i tako par puta, svjetla sada ostala prigusena, ni duga ne mogu upaliti a da ne drtim rucicu, sve ostalo fercera ok, remen je zategnut i to sam provjerio
 
Član
provjeri koje su ti sijalice u farovima halogene sijalice su standardno 55/60W ovo ti iz iskustva govorim jer sam jednom nabasao na 100W sijalice (dok sam imao Punta mk1) ha hu svjetlile plavo BA, šminka ovo ono, cingilingi ciganske ludorije i tako to... koje su mi odlicno svjetlile jedno vrijeme dok nisu istopile dzekove i rucicu svjetala, naime za te od 100w je potreban neki relej...
A obavezno provjeri napon i otidji autoelektricaru ne igraj se sam oko struje jer kad instalacija plane imas vremena samo da kazes CAO...
 

187

Član
upali auto i skini + sa akumulatora ako se ugasi auto onda ti ne puni alternator... vidi da nije regler jer ako bude samo ga zamijeni, mozda je alternator otiso skroz.. nemoj paliti svjetla muziku i grijanje vozi bez tog do elektricara nek ti to napravi da ti ne stane u sred puta...
 
Član
187 je napisao(la):
upali auto i skini + sa akumulatora ako se ugasi auto onda ti ne puni alternator... vidi da nije regler jer ako bude samo ga zamijeni, mozda je alternator otiso skroz.. nemoj paliti svjetla muziku i grijanje vozi bez tog do elektricara nek ti to napravi da ti ne stane u sred puta...

uradio sam sve kako ste mi preporucili, pa sam dosao na rjesenje da je mozda do releja? jel moguce da je relej "otisao"? sve ostalo radi ko bombona
 
Član
Rjeseno, nako mukotrpnog laickog pokusavanja, od kojeg sam se makao svega 0% sa mjesta, sam dosao kuci na srecu, niko me nije dirao, i otisao pravo u mehanicarsku radnju, kvar je bio na prekidacu, tacnije "Otiso" stavio drugi, novi i fercera ok, sve ukupno novaca sam dao 20 km... rjesen problem, hvala svima
 
Član
sto se tice elektro instalacije, ako nisi vjest ne pokusavaj nista jer ces dovesti do vatrice, kao sto ti je rekao kolega Bekir !!!
 
Top