problem potrosnja

problem potrosnja

vec sam pisao u drugim temama kako se mucim sa platinama na golfu 1,3,i dodjem na ideju da stavim elektronsko paljenje.
posjetio sam sencija elektricara koji mi je rekao da na moj stari model motora moze jedino razvodnik paljenja od GTI 16 v,a instalacija od 1,3 novi model,tako da smo to nekako i nasli i sve zamjenili,medjutim sad mi umjesto 10 trosi 12,pa me interesuje sta mu je,da nije karburator riknuo,jer trebalo bi da trosi manje,jer sa elektronikom jako fino radi,doduse stangas je povecan malo,ali nema vise prekida u radu,ali 12 litara srce :icon_question:
 
Član
joj drug i ja sam to htio radit na svom motoru,toliko puta nisam mogao upalit zbog tih platina,psovao sam samo tako,i eto nikad se nisam nakanio da to odradim,nisam nasao pravog majstora za to,,i danas mi je platina,jest da smo je namjestili,pa zadnju godinu dana nemam problema,ako ti nije problem da mi kazes koliko te izasao prelazak na elektroniku,,,a sto se tice potrosnje vjerujem da je karburator,,mozda ga sad ponovo treba ustimat.kod mene kad se pobosala potrosnja osjetio sam i na izduvu,nisam mogao auto u garazi upalit i ostat tu,ziv benzin bacalo imam osjecaj,ali stimanjem karburatora se to rijesilo
 
Član
Zasto nebi otisao pa ispitao koliki ti je CO2 ??? pa kad vidis koliki je onda ces znati jeli ti trosi puno ili ne. Nastelas CO2 da ti bude od 1,2 do 1,5 (to je neki optimum za karburatore) i tu ces imati priblizno najbolji odnos snage i potrosnje mada ako ides dole ispod 1,2 CO2 gubices na snazi ali smanjices potrosnju, normalno zavisi sta ti hoces snagu ili manju potrosnju (ja sam vise za snagu). Ako hoces manju potrosnju onda trazis najnize stelanje na kojem ce ti auto normalno da radi. Isto tako mozes da vidis i kad skines jednu svjecicu, ako je fine smedje boje to je dobro sagorijevanje, ako je boja bijele kafe to znaci da ti fali goriva, a ako je crna ili cadjava to znaci da naliva puno goriva. Eto pa vidi... :)
 
RS TURBO je napisao(la):
Zasto nebi otisao pa ispitao koliki ti je CO2 ??? pa kad vidis koliki je onda ces znati jeli ti trosi puno ili ne. Nastelas CO2 da ti bude od 1,2 do 1,5 (to je neki optimum za karburatore) i tu ces imati priblizno najbolji odnos snage i potrosnje mada ako ides dole ispod 1,2 CO2 gubices na snazi ali smanjices potrosnju, normalno zavisi sta ti hoces snagu ili manju potrosnju (ja sam vise za snagu). Ako hoces manju potrosnju onda trazis najnize stelanje na kojem ce ti auto normalno da radi. Isto tako mozes da vidis i kad skines jednu svjecicu, ako je fine smedje boje to je dobro sagorijevanje, ako je boja bijele kafe to znaci da ti fali goriva, a ako je crna ili cadjava to znaci da naliva puno goriva. Eto pa vidi... :)

a gdje u sarajevu mogu izmjeriti CO2??

ArminM je napisao(la):
joj drug i ja sam to htio radit na svom motoru,toliko puta nisam mogao upalit zbog tih platina,psovao sam samo tako,i eto nikad se nisam nakanio da to odradim,nisam nasao pravog majstora za to,,i danas mi je platina,jest da smo je namjestili,pa zadnju godinu dana nemam problema,ako ti nije problem da mi kazes koliko te izasao prelazak na elektroniku,,,a sto se tice potrosnje vjerujem da je karburator,,mozda ga sad ponovo treba ustimat.kod mene kad se pobosala potrosnja osjetio sam i na izduvu,nisam mogao auto u garazi upalit i ostat tu,ziv benzin bacalo imam osjecaj,ali stimanjem karburatora se to rijesilo

zavisi koji ti je motor,kod mene je 84.,prvi 1,3,to je motor od golfa 1,pa mi je odgovarao samo razvodnik sa 1,8 16v,a ako ti je noviji motor onda moze bez problema elektronika od novog modela,jer meni radi na mojim starim kablovima od svjecica,a ostali kablovi i kolektor su od 1,3 novi model,elektronsko paljenje.
skupo me izaslo jer su razvodnici za GTI rijetki,pa sam platio ratvodnik 100 KM,a kablove ostale 20 KM i rad 20 KM,a tebi ako je noviji motor,onda ces to sve platiti 70 KM,jer sam ja nasao od 1,3 novi model komplet svu elektoniku za te pare,al nije to moglo na moj motor
 
Član
U sarajevu ne znam gdje mozes izmjeriti CO2. Ja imam instrument samo sto sam ja iz bihaca (malo daleko) i dosta precizan i kvalitetan instrument.... To vecinom imaju u auto kuce ili kuce gdje se vrse tehnicki pregledi ali samo ne znam koliko su precizni. Kod nas su po tim mjestima dosta ne precizni instrumenti. Ako ne mognes to ti je najbolje stelati onda po svjecici samo sto to trajeeee i trajeee i potrosis goriva i goriva dok nastelas.
 
RS TURBO je napisao(la):
U sarajevu ne znam gdje mozes izmjeriti CO2. Ja imam instrument samo sto sam ja iz bihaca (malo daleko) i dosta precizan i kvalitetan instrument.... To vecinom imaju u auto kuce ili kuce gdje se vrse tehnicki pregledi ali samo ne znam koliko su precizni. Kod nas su po tim mjestima dosta ne precizni instrumenti. Ako ne mognes to ti je najbolje stelati onda po svjecici samo sto to trajeeee i trajeee i potrosis goriva i goriva dok nastelas.

kako po svjecici??
 
Član
pa ako ti je dobro sagorijevanje (dobar odnos zraka i goriva) svjecica mora da bude malo svijetlije smedje boje. Ako mu fali goriva (puno zraka malo goriva) onda ce ti svijecica biti boje bijele kafe. Ako ti fila puno goriva ( puno goriva nego zraka) tada ce ti svjecica biti crne boje (cadjava).ali kad nastelas moras otici se provozati nekih 15-ak km preci ali malo zivlje voznje, negdje od 2000 rmp pa gore (ne penzionerske). kad prodjes 15-ak km tako zivlje voznje onda odvrnes svijecicu i vidis koje je boje ako je svijetlo smedjkaste znaci da ti je sagorjevanje dobro i tada ti je najbolji omjer zraka i goriva. Zato kazem da za takvo stelanje treba dosta,dosta,dosta vremena a i goriva da bi se na taj nacin nastelalo auto.... To ti je opcija ako ne mozes naci nekog ko ima CO2 instrument.
 
Član
druze hvala ti na pojasnjenju oko ugradnje elektronike i cijena,,ja imam onaj malo noviji 1,3,i pokusat cu to sto si mi rekao,imam nekih prijatelja koji bi mogli imat te dijelove,pa cu vidjet s njima da to odradim,,samo reci mi kolika je razlika s elektronikom i platinom,,jesi li ti zadovoljan kako se motor ponasa,,dobro osim potrosnje,to imas neki sitni problem,ali namjesitit ces,

slazem se sa RS TURBO oko Co2,,najbolji pokazatelj potrosnje,,a sad ako nije problem jedno pitanje oko toga,sorry sto se ubacujem,vidim druze poznajes tu tematiku,eto i ja sam nesto kao kamijao oko tog co2,ima mi prijatelj radnju i ima taj instrument kojim moze izmjeriti,tacan je,i skoro nov instrument.e sad ti si naveo granice normale za co2,,moje pitanje je,sta je u slucaju da je on nizi,pa cak varira i oko nule
 
ArminM je napisao(la):
druze hvala ti na pojasnjenju oko ugradnje elektronike i cijena,,ja imam onaj malo noviji 1,3,i pokusat cu to sto si mi rekao,imam nekih prijatelja koji bi mogli imat te dijelove,pa cu vidjet s njima da to odradim,,samo reci mi kolika je razlika s elektronikom i platinom,,jesi li ti zadovoljan kako se motor ponasa,,dobro osim potrosnje,to imas neki sitni problem,ali namjesitit ces,

slazem se sa RS TURBO oko Co2,,najbolji pokazatelj potrosnje,,a sad ako nije problem jedno pitanje oko toga,sorry sto se ubacujem,vidim druze poznajes tu tematiku,eto i ja sam nesto kao kamijao oko tog co2,ima mi prijatelj radnju i ima taj instrument kojim moze izmjeriti,tacan je,i skoro nov instrument.e sad ti si naveo granice normale za co2,,moje pitanje je,sta je u slucaju da je on nizi,pa cak varira i oko nule
gdje ti je taj prijatelj sto ima CO2,jel u sarajevu??'
a ja sam ti na autootpadu Spojler nasao razvodnik koji tebi odgovara i svu elektroniku za nekih 70 KM,jer sam tu godinama pa imam popusta malo,al tu ti je to negdje..
 
Član
drug najbolje ti je ako si iz sarajeva kod slavke na vracama,on rado karbase,ciscenje stelovanje popravku,on ti je preko puta crkve na vracama...jbg ako ne mognes da nadjes prozovi me pa cu ti tel objasnit

http://s881.photobucket.com/albums/ac12/spreco1987/?action=view&current=slavko.jpg
 
Član
Ako ti je CO2 malko vise od nule to ti znaci da ti fali goriva i da ti auto nema snage.... a ako ti varira CO to znaci da ti je moguce da ti vuce fals zrak negdje. O kojem je autu rijec? zavisi koje je auto jeli karburator ili anjspric... kod karburatora inace ide od 1,2% pa do 2.0% CO2 sve zavisi do auta, dok kod anjsprica moze ici manje, oko 1,0%. Moj radi na 1.0% i sagorijevanje na svijecici kad pogledam je idealno. Ako ti auto radi na leru i ne diras gas nikako a CO2 varira ( dize se i se spusta) to znaci dati vuce fals zrak negdje. Reci koje je auto pa ti ja mogu pogledati tacno koliki ti treba biti CO2.
 
Član
radi se o golfu I,ne varira mi co2,normalno treba malo vremena aparatu da izmjeri tacno,pa se tu dize i spusta,i da nisam rekao karburator je,ali bas me zanima koji je idealan co2,kod mene je sad nesto manje od 1,nisam siguran da tako treba,jer stelovali smo nesto,a ja ne vjerujem u to,ako mozes naci koji je idealan co2 bio bih ti zahvala;)

asmir sa je napisao(la):
ArminM je napisao(la):
druze hvala ti na pojasnjenju oko ugradnje elektronike i cijena,,ja imam onaj malo noviji 1,3,i pokusat cu to sto si mi rekao,imam nekih prijatelja koji bi mogli imat te dijelove,pa cu vidjet s njima da to odradim,,samo reci mi kolika je razlika s elektronikom i platinom,,jesi li ti zadovoljan kako se motor ponasa,,dobro osim potrosnje,to imas neki sitni problem,ali namjesitit ces,

slazem se sa RS TURBO oko Co2,,najbolji pokazatelj potrosnje,,a sad ako nije problem jedno pitanje oko toga,sorry sto se ubacujem,vidim druze poznajes tu tematiku,eto i ja sam nesto kao kamijao oko tog co2,ima mi prijatelj radnju i ima taj instrument kojim moze izmjeriti,tacan je,i skoro nov instrument.e sad ti si naveo granice normale za co2,,moje pitanje je,sta je u slucaju da je on nizi,pa cak varira i oko nule
gdje ti je taj prijatelj sto ima CO2,jel u sarajevu??'
a ja sam ti na autootpadu Spojler nasao razvodnik koji tebi odgovara i svu elektroniku za nekih 70 KM,jer sam tu godinama pa imam popusta malo,al tu ti je to negdje..

ovdje u zavidovicima mi je taj prijatelj,kod njega ja to sve pregledam,i da znas da cu pokusat da nadjem sve sto mi treba,da ukinem platinu,da ne razmisljam kad kisa pada hocel se pokvasit ili ne
 
Član
Golf I 1.3 benzinac 44kW
ler ti moze biti 950+-50 RPM
na ispuhu ti CO2 na leru kad radi mora biti 1.0+-0,5%
na ispuhu (ako ti je CAT) CO2 max moze biti do 1,5%

ako te jos sta znima slobodno pitaj :)
 
Spreco je napisao(la):
drug najbolje ti je ako si iz sarajeva kod slavke na vracama,on rado karbase,ciscenje stelovanje popravku,on ti je preko puta crkve na vracama...jbg ako ne mognes da nadjes prozovi me pa cu ti tel objasnit

http://s881.photobucket.com/albums/ac12/spreco1987/?action=view&current=slavko.jpg

Slavko kad me vidi odmah mu padne mrak na oci,toliko sam mu puta dolazio,a juce mi rece da mu aparat za mjerenje smjese ne radi,inace on bi mi izmjerio,a maloprije mi se desilo u voznji da se auto pocelo gasiti,trokirati,kad dodam gas,on trokira,ne prima gas,puca iz auspuha,izbacuje crn dim i onda se smirioi,a jos ujutro kad je hladan isto trokira,kad dodam gas nazad crn dim izbacuje,a kad se zagrije onda se smiri i mirno radi
 
Član
RS TURBO je napisao(la):
Golf I 1.3 benzinac 44kW
ler ti moze biti 950+-50 RPM
na ispuhu ti CO2 na leru kad radi mora biti 1.0+-0,5%
na ispuhu (ako ti je CAT) CO2 max moze biti do 1,5%

ako te jos sta znima slobodno pitaj :)

buraz hvala ti puno,car si,,dao si mi upravo ono sto mi je trebalo,svaka cast;)

Slavko kad me vidi odmah mu padne mrak na oci,toliko sam mu puta dolazio,a juce mi rece da mu aparat za mjerenje smjese ne radi,inace on bi mi izmjerio,a maloprije mi se desilo u voznji da se auto pocelo gasiti,trokirati,kad dodam gas,on trokira,ne prima gas,puca iz auspuha,izbacuje crn dim i onda se smirioi,a jos ujutro kad je hladan isto trokira,kad dodam gas nazad crn dim izbacuje,a kad se zagrije onda se smiri i mirno radi
[/quote]

drug da ti kazem nesto,ja sam imao slicnu situaciju kao kod tebe,bas me morilo to,ma nema sanse da vozim auto kako treba,,dok nisam nacunjao sta se desava,,to je koliko sam cuo na ovim motorima boljka,najslabija tacka.Ali kod tebe ne mora biti to,ne kazem sto posto da jeste.Guma koja dijeli karburator i granu karburatora je pukla,pukla je tako da se golim okom nije moglo vidjet,bar ne dok je sve namontirano,,i ona je uvlacio fals zrak,to je ono sto ti rs turbo kaze,,tako da se motor vazda gusio,,na izduvu crn dim,kad stojis pored auta tusi te onaj miris benzina,kao da ziv baca...kad sam rijesio tu gumu poslije je sve bilo ok,nikad vise ni najmanjeg problema oko rada motora,,jedino sto nisam namjestio co2,sad vidim da nisam dobro,ali kolega mi je rekao,pa cemo i to rijesit;)
 
Top