prljavo gorivo ...

prljavo gorivo ...

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
neznam jeli bila tema,ali mislim da je korisno da se i drugi obavjeste ako ste imali lose iskustvo s nekim od benzinskih pumpi (stanica,crpki ili ti postaja :lol: )
ne samo u Sa kantonu nego i sire...tako da znamo,ako smo na putu ,koje benzinske da zaobilazimo u sirokom luku ...mislim,vec se uveliko zna gdje valja a gdje ne...
jedan propratni text

Šta se desi kada se spoje navika na automobil i prazan džep? Improvizacija, naravno. Ona u kojoj se zaboravi teorija prema kojoj najjeftinije stvari na kraju znaju najviše koštati. Tražeći jeftino gorivo, Bosanci sve češće svoje automobile zapravo prečicom voze ka otpadu. Motori crkavaju, vozači tuguju, a distributeri automobila mole da se kupuje samo na provjerenim mjestima, tamo gdje se lož-ulje ne prodaje kao nafta, a kerozin kao dizel. No, koliko je takvih mjesta u BiH???
..."Kupac je platio 'passata' više od 60.000 maraka. Nakon što je njime prešao samo 3.000 kilometara, dovezao ga je u servis. Stradao je motor zbog vode u dizel-gorivu", nedavno je izjavio Nihad Imamović, generalni direktor ASA Holdinga. Dalje je objasnio da je od proizvođača motornih vozila Volkswagen, čiji je ASA generalni zastupnik, dobio pismeno upozorenje o (ne)kvalitetu goriva u BiH, usljed čega dolazi do učestalih kvarova na motorima. Treba li naglašavati da prodajna garancija u ovakvim slučajevima ne važi.

Standard sedamdesetih U Evropi postoje strogi standardi o kvaliteti goriva koji propisuju koliko, naprimjer, sumpora smije biti u naftnim derivatima. Jednim od standarda je određena i količina olova u gorivu, o čemu je odluka donesena 1998. godine. Činjenica je da pomenuti sastojci direktno utiču na rad motora u automobilima, ali i na zagađenje životne okoline.
No, kako Bosna i Hercegovina nije članica evropskih asocijacija, standardi ovdje nemaju snagu zakona, a domaće vlasti nisu izdale nikakvu uredbu koja bi uvoznike obavezivala na primjenu pomenutih pravila, pa se tako u BiH i dalje prodaje izuzetno nekvalitetno gorivo.

Lažni papiri i pravo ulje Još jedan vid prevare koji uvoznici naftom koriste jeste lažna dokumentacija. Naime, dešava se da u papirima koje vozač
cisterne pokazuje na carini piše da on vozi lož-ulje, a u cisternama je dizel.
Nerijetko na pumpama upravo lož-ulje miješaju sa naftom, čime se varaju i država i kupci, a profitiraju uvoznici i pumpaši, oni čije udruge u državnim institucijama već nazivaju naftnom mafijom i kojima se zasad ne može suprotstaviti niko.
 
Član
Ne sjecam se da je vec bila tema ili ja nisam primjetila,mislim da je ovo jako korisno.Meni se prosle godine desila "nezgoda sa gorivom" kad sam tocila gorivo na energopetrolovoj pumpi.Morala sam svo gorivo baciti :icon_cry:
 
GTI 16V je napisao(la):
Ne sjecam se da je vec bila tema ili ja nisam primjetila,mislim da je ovo jako korisno.Meni se prosle godine desila "nezgoda sa gorivom" kad sam tocila gorivo na energopetrolovoj pumpi.Morala sam svo gorivo baciti :icon_cry:

znaci li to pogresno gorivo ili ipak lose :icon_question:
 
Član
na Energopetrolu kod Vijecnice je bilo jako lose gorivo ali sada neakon sto su je renovirali je dobro ja uvijek sipam tu i nemam nikakvih problema u pitanju je benzin a za dizel neznam...mislim da sada nije nista losije nego na El tariku ili OMV
 
Član
nisam imao nikakvih problema nigdje al nastojim da sipam na omw-u zadovoljan s gorivom i uvjek neka nagradna igra:D
 
Član
u kaknju je najbolje gorivu na energopetrolu sto se tice i dizela i benzina ja sam prezadowoljan...................
 
na OMV i El Tarik Oil sipam, i tu je sve uredu, ali bilo je jedno lose iskustvo, ne znam kako se benzinska zove, od kiseljaka prema sarajevu, cini mi se neka zuto-plava, nekoliko dana poslije sipanja nafte tu pumpa goriva je morala biti zamjenjena...
 
Ja uglavnom sipam plin :D , sto se tice njegove kvalitete, najgoru sam do sada imao na dobrinji, pumpa Terex, a ono je kriza, 30% manje mogu preci s tim plinom, a ostali su tu i tamo, barem plina sto se tice :cool:
 
ISKLJUCIVO na OMV-u... i to Super100

Benzin je kod Tarika smece... Energopetrol, INA i sl su prica za sebe... Petrol - racunaj novu pumpu-kazalizator-motor :D


ZA diesel ne znam...
 
Ovo je dosta komplikovana tema, sto se tice izbjegavanja pumpi to govorim, jer je bilo u bezbroj slucajeva da je na jednoj pumpi vise osoba sipalo isto gorivo, u nekom pribliznom vremenu, neki su bili prezadovoljni, a neki su rekli da su skroz lose prosli, tako je komplikovano stvarno. Prmijera radi, OMV pumpa u Srebreniku, ja i otac sipamo tamo i dizel i benzin, gorivo je odlicno, stvarno dobro gorivo, nikad nikakvih problema na autu nije bilo vezano za njihovo gorivo, onda u drugu ruku dodje ljudi kojima je njihovo gorivo "naskodilo" i tako se stalno vrtimo u krug!! To je nekako problem pravi!! Ja sam u sebe na motoru morao cistiti karburator jer sam nasuo gorivo na pumpi na kojoj su svi hvalili gorivo, znaci niko ne zadovoljan nije bio, i sta da kazem da u mene motor ne valja, nije tako, jednostavno "nije mu se svidilo to gorivo heheh", sipao na pumpi na kojoj svi govore da gorivo ne valja, ispalo je najbolje, za 5 maraka, dosle su mi neke 2,5-2,6 litara, i sa tim gorivom presao po 100-110 kilometara, da napomenem motor je 150ccm!!!
 
Član
AldinShpura je napisao(la):
GTI 16V je napisao(la):
Ne sjecam se da je vec bila tema ili ja nisam primjetila,mislim da je ovo jako korisno.Meni se prosle godine desila "nezgoda sa gorivom" kad sam tocila gorivo na energopetrolovoj pumpi.Morala sam svo gorivo baciti :icon_cry:

znaci li to pogresno gorivo ili ipak lose :icon_question:

Nee nije bilo pogresno sipala sam 95 i to sam i dobila samo " vodeni 95 " :lol:
 
Član
u bugojnu izbjegavajte proming..tu je gorivo najlosije...drug naso u motor..i nije mogo upalit ;) ...i od tada sipa i on na hifi..tu je najbolje gorivo...sto se bugojna tice..da znate ako kad krenete na more tim putem :cool::cool:
 
Taaky je napisao(la):
u bugojnu izbjegavajte proming..tu je gorivo najlosije...drug naso u motor..i nije mogo upalit ;) ...i od tada sipa i on na hifi..tu je najbolje gorivo...sto se bugojna tice..da znate ako kad krenete na more tim putem :cool::cool:

proming ima i u sarajevu... jeli ima neko iksutva sa njim ovdje?
 
Član
u sanskom mostu, benzinska ina nevalja kurcu ,.. lose iskustvo ...

tako da inace kad idem negdje dalje izbjegavam INU

pretezno sipam na Cavkunovic..znaju ovi iz bihaca i usk
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top