Član
Kontrole zimske opreme prama Zakonu o Osnovama sigurnosti saobraćaja policajci rade od 15. novembra do 15. aprila naredne godine. Snijeg je pao mnogo ranije, pa će za sada saobraćajci samo upozoravati vozače zbog njihove lične sigurnosti. A patrole će kako su nam kazali saobraćajci davati savjete koji se tiču zimske opreme na terenu.
Inače u zimsku opremu spadaju lanci za snijeg te gume čija dubina gazećeg sloja mora biti najmanje četiri milimetra. Za autobuse i kamione obavezni su lopata te vreća sa pijeskom teška od 25 do 50 kilograma.
- Mi ćemo kao i svake godine patrolirati na planinskim prevojima, kao što je to na primjer Raštelica na Ivan sedlu, i Nišićka visoravan. Tu je obavezna upotreba lanaca, čak postoji i saobraćajni znak koji ukazuje na to. Ona vozila koja to ne ispoštuju biće isključena iz saobraćaja - kazao nam je Elvedin Muratspahić, pomoćnik komandira Saobraćajne policije KS.
Vozači koji nemaju zimsku opremu mogu biti novčano kažnjeni sa 40 KM, a policajci su napomenuli da su zabranjene gume sa ugrađenim ekserima. Saobraćajci tokom kontrole mjere dubinu šare na gumi pomoću šublera.
- Apeliramo na vozače da se ranije pripreme za zimu, većina ih je vjerovatno to i učinila. Sigurnost uvijek treba biti na prvom mjestu - dodao je Muratspahić.
Na vozilu ne smije biti snijega i leda
Tokom zime često se mogu u saobraćaju primjetiti vozila prekrivena snijegom i ledom.
- Vozilo mora biti kompletno očišćeno. Vozači često očiste samo dio šoferšajbne zbog vidljivosti. Komadi snijega i leda koji se nalazi na vozilu mogu sletiti prilikom naglog kočenja. Tada se može oštetiti vozilo ili izazvati saobraćajna nezgoda. Vozači koji na vozilima imaju nakupine snijega i leda mogu biti novčano kažnjeni sa 40 KM - kazao nam je Zdravko Mišanović - pomoćnik komandira Saobraćajne policije KS.