Potrebno par savjeta u vezi turbo-punjača nedavno kupljenog Fiat-a 2008 god.

Potrebno par savjeta u vezi turbo-punjača nedavno kupljenog Fiat-a 2008 god.

Član
Pozdrav,

nedavno sam uzeo Fiat Bravo 2008 god. 1.9 JTD diesel 120ks sa 190.000 pređenih km koji inače super vuče te su svi pripadajući servis urađeni. Jedino što mi je potpuna 'nepoznanica' kod auta je stanje turbo-punjača. Naime, trebao bih uskoro ići na put i ne bih volio nikakva iznenađenja, bez obzira što auto vuče vrlo dobro.

Da li neko ima preporuku kod nekog (provjerenog) majstora u Sarajevu uraditi kontrolu i koja je približna cijena iste? Znam da bi neki rekli "ne komplikuj, nego vozi dok ne stane" međutim ne bih se volio naći npr. u Francuskoj sa sva četiri upaljena na pomoćnoj traci auto-puta i velikom crnom dimu iza sebe - bez puno nade:facepalm::D:turbo:

Hvala unaprijed!
Adi
 
Član
Hmmm, bas tako, ne kompliciraj i vozi :-D. Ja ti mogu preporuciti odlicnog majstora za fiat, koji ti moze skinuti turbinu i pregledati ju, majstor je u Mostaru jbg. Inace super auto ;-)
 
Član
Ako te vexc toliko zanima stanje turbine, ja bih ti savjetovao da odes kod dobrog dijagnosticara da ti provjeri pritisak zadani i ostvareni u voznji. Ako to bude OK, a pretpostavljam da jeste jer ti auto dobro vuce, onda nemas razloga ici mehanicaru jer problema nema. Najveca smrt za turbinu je gasenje na autoputu odmah nakon skretanja za parking, odnosno gasenje auta odmah nakon naglih startova, zesce voznje i sl., jer tad se turbina i dalje vrti a nema sta da je hladi, ostavis auto minut dva da odradi i nemas brige.
 
Član
Pozdrav ljudi,

hvala na savjetima, mnogo jasnije;)

"...provjeri pritisak zadani i ostvareni u voznji..."

Kako misliš pritisak, čega? Ako je u pitanju klasična auto-dijagnostika, to sam već radio prije kupovine i softver nije pokazao nikakve upozoravajuće znake. Majstor je potvrdio da je sve ok međutim nešto nisam pobornik auto dijagnostike jer koliko sam čuo (ako su meni lagali, lažem i ja;) ) da se putem laptopa i kabla relativno brzo mogu napraviti reseti koji ukidaju greške, upozorenja, pravi se reset kao što napraviš na mobilnom telefonu za sve obavljene pozive pa telefon izgleda ko' nov i sl.

Još jedno pitanje, a vrlo me interesuje: da li je turbina auta dio automobila koji ima jasno definisan vijek trajanja npr. do 250.000 km ili kao što je slučaj sa remen kaišom koji traje 90.000 km (ili 4-5 god.)? Ili je riječ o dijelu kao što je npr. mjenjač motora tj. uz pravilnu upotrebu i bez "divljanja" trajaće koliko i samo auto auto - dok ne istruhne ili napuni xx godina?:D

Pozdrav,
Adi
 
Poslednja izmena:
Član
Pozdrav Adi.
Sto se tice turbine na 120ks jtd i mjet motorima one su skoro pa "neprobojne".
Mali je broj tih turbina koje su imale rijetko kad kvarove a da nisu presle basnoslovne kilometre ili su otisle zbog teskog zapostavljanja vozila tipa staro ulje u motoru ili gasenje auta nakon jakog forsiranja, kao sto rekose kolege sa foruma.
Turbina se da provjeriti tako sto skines crijevo sa nje, dok je auto hladan pa uhvatis prstima za osovinu turbine i blago je cimnes da vidis ima li lufta.Ukoliko ima neki minimalni sve je ok.Ukoliko se drma jako, blizu joj je kraj.
Takodje, na multiecuscan dijagnostici moze se provjeriti stanje turbine, a ako mi se javis na PM mozes to provjeriti i kod mene preko laptopa.

p.s. i sam sam godinama vozio stila jtd i mogu ti reci da je to najbolji 1.9 t.dizel motor od svih koje sam imao!
Pozdrav....
 
Član
Ako te vexc toliko zanima stanje turbine, ja bih ti savjetovao da odes kod dobrog dijagnosticara da ti provjeri pritisak zadani i ostvareni u voznji. Ako to bude OK, a pretpostavljam da jeste jer ti auto dobro vuce, onda nemas razloga ici mehanicaru jer problema nema. Najveca smrt za turbinu je gasenje na autoputu odmah nakon skretanja za parking, odnosno gasenje auta odmah nakon naglih startova, zesce voznje i sl., jer tad se turbina i dalje vrti a nema sta da je hladi, ostavis auto minut dva da odradi i nemas brige.
slazem se, hladan odraditi da se ugrije, vruc odraditi da se zahladi,
 
Član
Hvala na konkretnom odgovoru!
Ovaj jtd (meni prvi doduše) je i mene fascinirao snagom i ekonomičnošću, još samo kad provjerim stanje turbine onda sam miran:turbo:
Hvala za kontakt, imaću na umu u svakom slučaju:thumbsup:

Pozdrav!
Adi
 
Top