potrebna mala pomoc u vezi racunara

potrebna mala pomoc u vezi racunara

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Legend
imam problem sa racunarom pa ako neko moze da mi pomogne, zadnjih nekoliko dana dok nesto radim na racunaru ugasi se sam i kad hocu ponovo da ga upalim nece dok ga neiskljucim iz uticnice i ponovo ukljucim onda se upali i radi normalno nekoliko dana, a danas mi se isto desilo ali kad ga upalim radi par sekundi i ponovo se ugasi, unaprijed hvala:icon_smile:
 
Legend
roki_actros je napisao(la):
Mene je teko zezalo i nakon par dana crkla napojna jedinica :icon_confused:

i ja sam odmah pomislio na napojnu jedinicu kad mi se tek pocelo desavati, a maloprije me pravo iznervirao samo sto ga ukljucim radi 2-3 sekunde i ugasi se:icon_mad:
 
moze biti P4 ili ti ga onaj cetvrtasti kabl sto se steka u maticnu 2 crna 2 zuta kabla u njemu znaci on ti dovodi tzv grecov spoj tj provodi struju koja pali gasi pc samo dobar elektronicar to prelemi i ok napojna cijela bude a ako nije do toga uzmi hyrens cd test i testiraj RAM moze biti da ima bad sector pa ga zajb
 
Jedan od cestih uzrocnika takvog ponasanja je prasina na hladnjaku procesora. Naime, racunari imaju integrisanu zastitu u BIOSu da pri odredjenoj temperaturi procesora (nekoj max) racunar automatski gase i ne daju da se upali dok se ne ohladi. Za pocetak skini poklopac s strane, rasarafaj kuler (ventilatorcic samo) na procesoru, kakvu staru cetku i dobro ocisti i usisaj, mozes i cijeli komp. Jos kada bi imao paste pa da i nje malo stavis svijeze :icon_biggrin::icon_biggrin::icon_biggrin: ali i ciscenje bi trebalo pomoci.
Ako se nakon ciscenja pocne isto desavati onda je napajanje ili maticna pri kraju, prije da je napajanje, a to je najlakse testirati tako sto mu probas sto vise snage izvuci, tipa upali ga, zadaj da radi nesto extra tesko i ubacuj izbacuj cd, dvd, sta god ti padne na pamet
 
zen3dom je napisao(la):
Jedan od cestih uzrocnika takvog ponasanja je prasina na hladnjaku procesora. Naime, racunari imaju integrisanu zastitu u BIOSu da pri odredjenoj temperaturi procesora (nekoj max) racunar automatski gase i ne daju da se upali dok se ne ohladi. Za pocetak skini poklopac s strane, rasarafaj kuler (ventilatorcic samo) na procesoru, kakvu staru cetku i dobro ocisti i usisaj, mozes i cijeli komp. Jos kada bi imao paste pa da i nje malo stavis svijeze :icon_biggrin::icon_biggrin::icon_biggrin: ali i ciscenje bi trebalo pomoci.
Ako se nakon ciscenja pocne isto desavati onda je napajanje ili maticna pri kraju, prije da je napajanje, a to je najlakse testirati tako sto mu probas sto vise snage izvuci, tipa upali ga, zadaj da radi nesto extra tesko i ubacuj izbacuj cd, dvd, sta god ti padne na pamet


dobar savjet samo da bi vidio bez rasklapanja racunara da li se grije cijeli racunar skini speedfan i ako sta bude u crvenom znaci grije se a tu ces tacno znati i sta se grije a sto se tice opterecenja cijelog pc skines havey load ili everset program koji ti optereti pc tolikim informacijama da ga ti nikad nemozes rucno opteretiti i prati onda temperature kako se ponasaju koliko ga grije i ako se ugasi u toku tog testa na everestu znaci da moras rasklopiti jer 99 % temp zaj*
 
Mogu ovi programi pomoci, ali mogu i zaj* u pm, ja se inace bavim racunarima, i vjeruj mi da su ovi programi znali dosta lagati.;);)
 
Legend
hvala svima na savjetima pokusacu nesto od toga da uradim, prvo cu ocistiti ventilator na procesoru da vidim hoce li ponovo zezati
 
roki_actros je napisao(la):
A druze jos jedna svar zna zezati...Imas li problema sa padom napona na NN mrezi ? Zna i to zezati pa se PC gasi...

;););)
Takodje moguce, tipa upali se bojler pa povuce vise i ode :lol::lol::lol:
 
Legend
eh ovako nisam nikad prije imao ovih problema, skinuo sam ovaj speedfan i pokazuje na temp2:40C i zelenu kvakicu, nekad se temp popne na 42-43 i pojavi se crvena strelica ali se brzo spusti na 40 i vrati se zelena kvakica, a kad brzo listam slike temp raste do 45
 
stefan je napisao(la):
eh ovako nisam nikad prije imao ovih problema, skinuo sam ovaj speedfan i pokazuje na temp2:40C i zelenu kvakicu, nekad se temp popne na 42-43 i pojavi se crvena strelica ali se brzo spusti na 40 i vrati se zelena kvakica, a kad brzo listam slike temp raste do 45

to je normalna temp za ovo doba znaci negrije ti procesor hladjenje dobro skini i hyrens test narezi na boot cd i na start up-u kad krene testiraj ram da vidis da nema bad sector ako nebude do rama onda napojna ili ploca
 
Evo ti jedan naj test za to, pokreni taj speedfan, pokreni task manager, klikni na prazno na desktopu ali ostavi pokrenuto i vidljivo speedfun i task manager, zaglavi dugme F5 (refresh) i vidjeces u task manageru da ce CPU Usage biti 100%, tad se mora grijati najvise, ostavi ga tako 5-10min pa vidi onda ;)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top