postoji li kazna za xenone?

postoji li kazna za xenone?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
sinoc je ustavila murija mog frenda koji ima obicne sijalice ali plave koje.....kaze mu drot 500maraka kazne zbog plave boje,a i kaze da se i xenoni kaznjavaju jedino ako nisu tvornicki.....WTF!!!!!!!!!!!!!!!
eh sad jel to istina ili opet murijasko sranje?:D
 
Član
moj jaran je imo plave pozicije jos prije ja mislim dvije godine i nema zakona za to al mu drot izvrno sijalice. mozda je dosao zakon ko ce znat,al nema sanse 500 KM
 
Član
za xenone ti nemoze nista ali za te plave sijalice da
u zakonu koliko se ja sjecam moze samo bjelo i zuto napred
al opet:icon_question: sacekaj neko ce nesto naci negdje pa postaviti
 
Član
tako kaze sad dali je istina......
al nisu plave cisto plave,to su kratka svijetla samo malkice bacaju na plavkasto i sere mu........zato pitam......JEL POSTOJI TAJ ZAKON?

mamu im:D
 
Legend
U hrvatskoj prave probleme za to, i cinimi se u SRB, ali kod nas, nema osnova. Moze praviti problem na starim autima, na novim, nevidim osnova. Laguna 2005 godiste ima xenone nema lensu, i znaci ista sijalica kao kod mene na autu. Fazon je sto raja nabaci xenone i nestima farove a onda to baca na sve strane, pa te drot moze poslat na vandredni tehnicki. Ali ako je sve ovo gore postimano, moze te samo cokit
 
Član
ivica je napisao(la):
sinoc je ustavila murija mog frenda koji ima obicne sijalice ali plave koje.....kaze mu drot 500maraka kazne zbog plave boje,a i kaze da se i xenoni kaznjavaju jedino ako nisu tvornicki.....WTF!!!!!!!!!!!!!!!
eh sad jel to istina ili opet murijasko sranje?:D

daki je napisao(la):
U hrvatskoj prave probleme za to, i cinimi se u SRB, ali kod nas, nema osnova. Moze praviti problem na starim autima, na novim, nevidim osnova. Laguna 2005 godiste ima xenone nema lensu, i znaci ista sijalica kao kod mene na autu. Fazon je sto raja nabaci xenone i nestima farove a onda to baca na sve strane, pa te drot moze poslat na vandredni tehnicki. Ali ako je sve ovo gore postimano, moze te samo cokit

Boja prednjeg osvjetljenja je zakonom regulisana, isto tako i zadnjih stop lampi. Ako je stavio xenon koji previse baca na plavo moze ga kazniti ili poslati na prijevremeni ponovni tehnicki pregled. Tako bi trebalo ici po zakonu a sad kakva je procedura nisam siguran. Moze biti da su postrozili sada kada je uveden tehnicki pod nadzor kamera i jos ovo odugovlacenje o uvozu automobila starijih od 7 godina i tehnickoj ispravnosti tih istih.

Na drugi post cu odgovoriti vezano za stelanje xenona. Kod tvornicki ugradjenih xenona je najbitnija stavka automatskog nivelirunga, znaci xenoni se pomocu prednjeg ovjesa sami steluju tijekom voznje i tako ne smetaju ostalim ucesnicima u prometu. Ako ih stavljas na klasicne farove i nastelujes kako mislis da treba opet se desava da smetaju u nekim situacijama. Po propisu o tehnickoj ispravnosti auta koja imaju naknadno ugradjene xenone moraju imati nivelirung senzore i kuciste fara sa motoricem za stelanje snopa.

To su propisi i zakoni, a pridrzavanje i provodjenje tih istih je druga prica i vjerujem da u pravilu nece biti kaznjavanja ali ako se nekom policajcu da zajebavati moze ti oprati djep dosta dobro...
 
Član
pa i trebali bi ovo ostrije pregledati. koliko ih ima koji cisto zabljeste. izvan granica tako nebi daleko dosao.
 
Legend
m50b25 je napisao(la):
ivica je napisao(la):
sinoc je ustavila murija mog frenda koji ima obicne sijalice ali plave koje.....kaze mu drot 500maraka kazne zbog plave boje,a i kaze da se i xenoni kaznjavaju jedino ako nisu tvornicki.....WTF!!!!!!!!!!!!!!!
eh sad jel to istina ili opet murijasko sranje?:D

daki je napisao(la):
U hrvatskoj prave probleme za to, i cinimi se u SRB, ali kod nas, nema osnova. Moze praviti problem na starim autima, na novim, nevidim osnova. Laguna 2005 godiste ima xenone nema lensu, i znaci ista sijalica kao kod mene na autu. Fazon je sto raja nabaci xenone i nestima farove a onda to baca na sve strane, pa te drot moze poslat na vandredni tehnicki. Ali ako je sve ovo gore postimano, moze te samo cokit

Boja prednjeg osvjetljenja je zakonom regulisana, isto tako i zadnjih stop lampi. Ako je stavio xenon koji previse baca na plavo moze ga kazniti ili poslati na prijevremeni ponovni tehnicki pregled. Tako bi trebalo ici po zakonu a sad kakva je procedura nisam siguran. Moze biti da su postrozili sada kada je uveden tehnicki pod nadzor kamera i jos ovo odugovlacenje o uvozu automobila starijih od 7 godina i tehnickoj ispravnosti tih istih.

Na drugi post cu odgovoriti vezano za stelanje xenona. Kod tvornicki ugradjenih xenona je najbitnija stavka automatskog nivelirunga, znaci xenoni se pomocu prednjeg ovjesa sami steluju tijekom voznje i tako ne smetaju ostalim ucesnicima u prometu. Ako ih stavljas na klasicne farove i nastelujes kako mislis da treba opet se desava da smetaju u nekim situacijama. Po propisu o tehnickoj ispravnosti auta koja imaju naknadno ugradjene xenone moraju imati nivelirung senzore i kuciste fara sa motoricem za stelanje snopa.

To su propisi i zakoni, a pridrzavanje i provodjenje tih istih je druga prica i vjerujem da u pravilu nece biti kaznjavanja ali ako se nekom policajcu da zajebavati moze ti oprati djep dosta dobro...

LAGUNA NEMA automatsku nivelaciju !! tako da ti ta teorija pada u vodu ;)

Da, boja svjetala je regulisana procentom luksa. Nema tehnickog pregleda u BiH koji ima takav uredjaj, zapravo to ima samo neki institut u Visokom.
 
Član
zakonom zabranjeni xenoni preko 9000K jer proizvode boju koja nije dozvoljena, od 3000 do 9000K dozvoljeno jer se smatra da emituju bijelu svjetlost... provjereno...
 
Član
m50b25 je napisao(la):
ivica je napisao(la):
sinoc je ustavila murija mog frenda koji ima obicne sijalice ali plave koje.....kaze mu drot 500maraka kazne zbog plave boje,a i kaze da se i xenoni kaznjavaju jedino ako nisu tvornicki.....WTF!!!!!!!!!!!!!!!
eh sad jel to istina ili opet murijasko sranje?:D

daki je napisao(la):
U hrvatskoj prave probleme za to, i cinimi se u SRB, ali kod nas, nema osnova. Moze praviti problem na starim autima, na novim, nevidim osnova. Laguna 2005 godiste ima xenone nema lensu, i znaci ista sijalica kao kod mene na autu. Fazon je sto raja nabaci xenone i nestima farove a onda to baca na sve strane, pa te drot moze poslat na vandredni tehnicki. Ali ako je sve ovo gore postimano, moze te samo cokit

Boja prednjeg osvjetljenja je zakonom regulisana, isto tako i zadnjih stop lampi. Ako je stavio xenon koji previse baca na plavo moze ga kazniti ili poslati na prijevremeni ponovni tehnicki pregled. Tako bi trebalo ici po zakonu a sad kakva je procedura nisam siguran. Moze biti da su postrozili sada kada je uveden tehnicki pod nadzor kamera i jos ovo odugovlacenje o uvozu automobila starijih od 7 godina i tehnickoj ispravnosti tih istih.

Na drugi post cu odgovoriti vezano za stelanje xenona. Kod tvornicki ugradjenih xenona je najbitnija stavka automatskog nivelirunga, znaci xenoni se pomocu prednjeg ovjesa sami steluju tijekom voznje i tako ne smetaju ostalim ucesnicima u prometu. Ako ih stavljas na klasicne farove i nastelujes kako mislis da treba opet se desava da smetaju u nekim situacijama. Po propisu o tehnickoj ispravnosti auta koja imaju naknadno ugradjene xenone moraju imati nivelirung senzore i kuciste fara sa motoricem za stelanje snopa.
To su propisi i zakoni, a pridrzavanje i provodjenje tih istih je druga prica i vjerujem da u pravilu nece biti kaznjavanja ali ako se nekom policajcu da zajebavati moze ti oprati djep dosta dobro...

To je sve sto kod nas trebas imat i niko ti nista ne moze...taj zakon kod nas jos nije regulisan kao ni mnogi drugi..
 
Član
ivica je napisao(la):
sinoc je ustavila murija mog frenda koji ima obicne sijalice ali plave koje.....kaze mu drot 500maraka kazne zbog plave boje,a i kaze da se i xenoni kaznjavaju jedino ako nisu tvornicki.....WTF!!!!!!!!!!!!!!!
eh sad jel to istina ili opet murijasko sranje?:D

sto se tice pozicije ima pravo ali sto se tice xenona nema u zakonu da te moze kaznuti (naravno ako pricamo do 6000K i da su nastimani da ne bacaju previsoko)
tolko ja znam a sad sto te drot moze zajebavati ebi ga.......
 
Član
DuloX_ je napisao(la):
zakonom zabranjeni xenoni preko 9000K jer proizvode boju koja nije dozvoljena, od 3000 do 9000K dozvoljeno jer se smatra da emituju bijelu svjetlost... provjereno...

zar nije do 6000 ? ? ? ??
 
Član
meni je doticni policajac iz Tuzle jednom poceo da prica pricu kako ja nesmijem imat "plava svjetla" naprijed, i dzaba sto sam mu govorio da su to xenoni i naravno moro sam da lazem da su fabricki takvi on mi je ubjedljivo govorio kako cu sad pred njim da to pocupam i stavim obicne sijalice, posle nekog vremena ubjedjivanja kako ja nisam automehanicar i kako neznam pocupat tu "fabricku" instalaciju za xenone on je odusto i napiso mi kaznu za malu tablicu, folije i pojas... posle toga sam otisao na tehnicki i lijepo pitao onu tamo gospodu da li je imao pravo da cupa xenone i onda su oni nasli neke knjigice i trazili i posle nekog vremena nasli su da smiju bit xenoni u farovima sa spektrom boja od 3000 do 9000 K stim da farovi moraju da imaju ispravan motoric za podizanje i spustanje farova i upustvo za one brojeve za podizanje kao 0 kad je auto prazno, 1 kad ima suvozac, 2 kad je puno auto, 3 kad je puno auto i gepek natovaren....
 

Eko

Član
DuloX_ je napisao(la):
zakonom zabranjeni xenoni preko 9000K jer proizvode boju koja nije dozvoljena, od 3000 do 9000K dozvoljeno jer se smatra da emituju bijelu svjetlost... provjereno...

preko 6000 ti ide na plavo ... tako da mogu zezati ako hoce i za xenone od 8000k i preko naravno.. sad sve je stvar kako koji policajci, koliko se razumiju .. mene su kad sam te kupio xenoni, zaustavili, govori mi policajac jesu li ti ovo plave sijalice , reko "nisu" , kaze " ok , dobro " :D
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top