pomoc oko autom.mjenjaca

pomoc oko autom.mjenjaca

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Zeza te ćip jarane, noviji BMW-i su osjetljivi na te vrste prepravki, jer je sve povezano elektronikom, a posebno ako je kakva lošija verzija ćip-a koja ne usklađuje sve parametre rada motora.:icon_exclaim:
 
Član
a koji je bio razlog zasto si prvi put mjenjao mjenjac prije cipovanja?
sta se tad desavalo?

Da li ti sada poslije cipa dobro mjenjac salta kad ga vozis na pun gas?
Jesu li ti obrtaji na leru ostali isti kao i prije cipa?
To sto se desava sa mjenjacom da li je uvijek ili samo nekad?
ako je samo nekad,da li si mogao da uvidis neku zakonistost po kojoj se to desava,da li je to kad je haldan motor ili vruc,poslije forsiranja,uzbrdo/nizbrdo...
jel to odmah bilo poslije cipovanja ili nakon nekog vremena?

Ako ti se ler povecao i 50 rpm poslije cipa mjenjac nemoze da radi vise,to je najbitnija stvar koju treba da utvrdimo,da li je ler isti potpuno ili je malo veci.

Ako je veci ler rijesicemo to vrlo brzo i lako...mnogo sam tih motora uradio sa tim mjenjacima i nikad nije bilo poblema ovakve vrste o kojima govoris ali uvijek je moguce nesto neplanirano i tu smo da to rijesimo.
 
Početnik
Simunovic Sladjan je napisao(la):
Druze ako sam ja dobro razumio uvod tvog opisa kvara, ti imas problem sa povecanim brojem obrtaja.
Evo i zasto automacki mjenjac radi tako kad motor povecava broj obrtaja mjenjac oslobadja lamelu i vozilo krece.
Zato ti se trese jer lamela bude na pola odvojena i vozilo cima hoce da krene. Kao kad nogom drzis kvacilo na pola.
Idi ti kod majstora koji je cipovao vozilo neka dijagnostikom provjeri na koliko obrtaja radi motor.

lamela:lol::lol:
automatski menjac:lol::lol::lol:

jesi li cuo za vandler na automatskim menjacima
a za ovo prvo si u pravu, donekle

*ko ti je ugradio CHIP, 'vataj ga za grlo;)
 
Član
Ako ti taj problem ne mogu rijesit u Sarajevu i mozes vozit produzi do Gradiske kod Srdjana. Da se rijesit svaki problem a prvo mu odgovori na pitanja koja ti je postavio.
A mi ostali,nas zivo interesuje koji je razlog takvog ponasanja mjenjaca i naravno kako ce te abd rijesit taj problem.
puno srece:D
 
SM chip tuning je napisao(la):
a koji je bio razlog zasto si prvi put mjenjao mjenjac prije cipovanja?
sta se tad desavalo?

Da li ti sada poslije cipa dobro mjenjac salta kad ga vozis na pun gas?
Jesu li ti obrtaji na leru ostali isti kao i prije cipa?
To sto se desava sa mjenjacom da li je uvijek ili samo nekad?
ako je samo nekad,da li si mogao da uvidis neku zakonistost po kojoj se to desava,da li je to kad je haldan motor icli vru,poslije forsiranja,uzbrdo/nizbrdo...
jel to odmah bilo poslije cipovanja ili nakon nekog vremena?

Ako ti se ler povecao i 50 rpm poslije cipa mjenjac nemoze da radi vise,to je najbitnija stvar koju treba da utvrdimo,da li je ler isti potpuno ili je malo veci.

Ako je veci ler rijesicemo to vrlo brzo i lako...mnogo sam tih motora uradio sa tim mjenjacima i nikad nije bilo poblema ovakve vrste o kojima govoris ali uvijek je moguce nesto neplanirano i tu smo da to rijesimo.

mjenjac salta odlicno,obrtaji ostali isti,nedesava mi se uvijek nekad poslije forsiranja odnosno punog gasa uzbrdo/nizbrdo itd... prilikom normalne voznje nista mi se ne desava.to mi se desilo odmah poslije cipovanja!
 
Član
:icon_rolleyes:

a zasto si prvi put mjenjao mjenjac,sta je tada bilo i zbog cega je taj prvi crkao ?

Da li ti na boardu kompu. ispisuje gresku mjenjaca?
 
SM chip tuning je napisao(la):
:icon_rolleyes:

a zasto si prvi put mjenjao mjenjac,sta je tada bilo i zbog cega je taj prvi crkao ?

Da li ti na boardu kompu. ispisuje gresku mjenjaca?

mjenac sam mjenjao zbog toga sto je predhodni gazda repariro i mjenao ne znam ni ja sta neke dijlove i mjenjac otisao,nije vukao itd..
na bordu mi ne pokazuje nikakvu gresku dok mi je kod starog pokaziva!
eh sa mozda neko glupo pitanje ali me interesuje,dali kad stavim cip mjenjacu treba neko vrijem da "nalegne" prije 2 dana i juce dok nisam skinu cip nisam imao problema nikakvih!
 
Član
za tvoj bmw koji ima automatski mjenjac se koristiti posebno razvijen sofrwer koji je prilagodjen tome mjenjacu odnosno softwer koji neoslobadja odmah sav potencijal momenta nego je to linearno rasporedjeno upravo zbog toga mjenjaca i zato mjenjac mora da salta kao i prije cipovanja.Problemi prilikom cipovanja toga motora javljaju se na opterecenju motora a ne na leru kako se kod tebe to desava.
Obrtaji na leru moraju da budu isti kao i prije cipa,nesmiju biti nimalo veci,ako su obrtaji povecani moze biti problema.

Danas sam ja poslao takodje tuningovan program ali sa vecim limiterima obrtnog momenta nego prosli ali snaga je ista,tj. motor ce biti isto jak kao i na prvu verziju ali tek poslije 2500 rom, samo mu je na ovaj sad momenat manji pa ato ti se cini da slabije ide.Ovaj danasnji program koji vozis je kao i orginal u svemu do 1300 rpm i ako ti i na ovaj bude nesto izbacivalo onda je to problem pravi i bice tesko da se rijesi.
 
SM chip tuning je napisao(la):
za tvoj bmw koji ima automatski mjenjac se koristiti posebno razvijen sofrwer koji je prilagodjen tome mjenjacu odnosno softwer koji neoslobadja odmah sav potencijal momenta nego je to linearno rasporedjeno upravo zbog toga mjenjaca i zato mjenjac mora da salta kao i prije cipovanja.Problemi prilikom cipovanja toga motora javljaju se na opterecenju motora a ne na leru kako se kod tebe to desava.
Obrtaji na leru moraju da budu isti kao i prije cipa,nesmiju biti nimalo veci,ako su obrtaji povecani moze biti problema.

Danas sam ja poslao takodje tuningovan program ali sa vecim limiterima obrtnog momenta nego prosli ali snaga je ista,tj. motor ce biti isto jak kao i na prvu verziju ali tek poslije 2500 rom, samo mu je na ovaj sad momenat manji pa ato ti se cini da slabije ide.Ovaj danasnji program koji vozis je kao i orginal u svemu do 1300 rpm i ako ti i na ovaj bude nesto izbacivalo onda je to problem pravi i bice tesko da se rijesi.
obrtaji na leru su ok kao i prije,znaci ja nemam problema sa obtajima u leru!!!(autu nisu dizani parametri???)kako ja razumih vezano za danasnji program???!!
 
Član
ja sam danas poslao isti program kao sto si vozio nakon prvog cipovanja i na koji ti se to desavalo ali sa limiterima obtrnog momenta i sa stock mapama do 1300 rpm.

To sto sad vozis nije orginal i na ovu sad mapu imas preko 30 ks vise ali je momenat mnogo limitiran.
 
SM chip tuning je napisao(la):
ja sam danas poslao isti program kao sto si vozio nakon prvog cipovanja i na koji ti se to desavalo ali sa limiterima obtrnog momenta i sa stock mapama do 1300 rpm.

To sto sad vozis nije orginal i na ovu sad mapu imas preko 30 ks vise ali je momenat mnogo limitiran.

ok volio bih kad bismo mogli vratiti sve kao neki dan ono mi je nekako bilo idealno!i auto i je extra islo!
a otkrio sam u cemu je kvar,danas sam viozio na manuel mjenjacu i koceci na semaforu ostavio mjenjac u drugoj mbrzini i auto pocelo tresti znaci u automatiku mi ne vraca nekad u prvu brzinu!
 
Član
Nekosta te nista da probas resetovat mjenjac, da uradi re-learn...
- daj kontakt, pritisni gas papucicu i cekaj cca 30 sekundi (cut ces mjenjac kako radi) kad zavrsi upali provozaj vidi jel sta bolje prebacuje/manje vibrira..
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top