Poliranje vozila !

Poliranje vozila !

Član
Posto sam auto danas ostavio kod majstora da mi plastike farba zelim kad se vrati u moje ruke da malo dovedem i ostatak auta u red pa me zanima kakva su vasa iskustva sa poliranjem ! Imam nesto ovako kao na slici.
Znaci neka amaterska masinica za poliranja ! Eh kakvi su recepti da dobijem neki fin rezultat...kako postupiti pri poliranju,koju porlituru koristiti i gdje kupiti,da li mozda predlazete neko sasvim drugo sredstvo i slicna pitanja...!?

LP
 
Član
ja sam rucno polirao....neznam ali cuo sam da te masine ako si neiskusan mogu ness nastetiti farbi, tako da sam ja rucno polirao i trajalo je nekih 3 sata al je rezultat odlican......
 
Kada sa masinom radis, treba paziti da se ne ''upire'' previse, jer to moze ostetiti lak (citaj zapaliti), vec lagani potezi i ne zadrzavaj puno masinu na jednom mjestu kada vrti(sekundu-dvije zadrzis i lagano nastvljas dalje). Takodjer ti preporucujem da zastitis ivice plastike koja nije ofarbana trakom da ti ne ostaju fleke bijele na plastici. Sto se tice politure, s obzirom da kod nas nema Meguiarsa i ostalih, jedino za sto bi se moglo reci da valja na nasem trzistu je Sonax i 3M... Ako hoces da dobijes na kraju svega toga sjaj poslije poliranja namazi voskom ispolirano i obrisi peskirom.;)
 
BHT Ovisnik
ja sam rucno polirao,trebalo mi je 5 sati,prvo dobro oprao auto,pamucnu krpu i nanesem spužvicom na auto,nekih 20cm x 20cm ,sacekam par trenutaka i pamucnom krpom dobro ispoliram,pa opet tako,te onda svaki put pređem cistom pamucnom krpom zbog spojeva,ispalo je fantasticno
2zdvygm.jpg
 
Član
Par puta sam polirao auto,ne znam kako vi uspijete završiti cijelo za 3-4 sata.Ja bih se na haubi zadržao skoro sat vremena,nakon dva dana i oteklih prstiju bih završio...
Nisam baš fan poliranja(ne zbog nateklih prstiju),kada ga jednom ispoliraš,lak traži ponovno poliranje svako 3-4 mjeseca.Neda mi se:D
 
BHT Ovisnik
i sebe sam:D
uglavnom krov,hauba i gepekt su mi skroz matirali bili,to sam polirao nekad u 9-om il 10-om mjesecu,sad je isto jako dobro,samo treba dobro utrljat,meni je trebalo cijelo jedno podne,5 sati ako ne malo i vise,prsti ce te boljeti taj dan,mozda ces imat osjecaj da su slomljeni:D al proc ce kad vidis sta si ucinio:D
 
Član
1 sat masinskog poliranja i rezultat odlican.
koristiti prvo tvrdu navlaku za masinu i koristiti obavezno polir paste za masinsko poliranje.
nakon sto se izvuce sa grubom navlakom prelazi se sa mekanom navlakom isto cca 1 sat.
poslije toga dodje vosak za visoki sjaj i on se nanese i izvuce rucno.

ja kad sam sebi polirao nisam na kraju stavljao vosak ali opet je rezultat bioodlican.

sto se tice paste koriste se dvije granulacije marke 3M:

* gruba za skidalje stare i matirane boje
* skroz sitna za visoki sjaj
 
Član
koju si pastu koristio!? ona se nanese jelde na cijelo auto ili na dio auta i ostavi par minuta da stvrdne pa onda utrljavanje!?
 
Član
kad radis sa dvije tri masine mozes nanijeti na cijelo auto ali ako radis sa jednom masinom onda je bolje po malo (npr pola krova pa predjes na drugu stranu auta pa onda drugu polovicu radis). kad radis sa masinom zna se desiti da se pasta pocne valjati kao kad su ruke prljave pa kad ih trljas koza i prljavstina se ljusti, e tada se laganim kruznim pokretima masinom moze izvuci dobar sjaj.

nista dok ne probas neces skontati. ako ti je boja matirala poslije poliranja nikako ne moze gore ispasti nego samo bolje tako da samo naprijed i sretno.

sto se tice paste koristio sam 3M paste (skuplje su ond sonax-a)
 
Član
ma nije mi uopste matirala boja cak je prilicno sjajna...vec mi je auto kod majstora farbam karambolke i cinjenica da ce biti dosta sjajnije...pa hocu jos malo sjaj na ostatku da dotjeram kako bi se bolje uklopilo :) pa bi ja mozda mogao samo ovom pastom za visoki sjaj!?
 
Član
Planiram i ja uskoro polirati auto. E, sad,... Da ne radim rucno, a masinu nemam, moze li neki nastavak za flexericu da se kupi, pa sa njom da poliram:icon_question:
Tezak sam laik za ovo, gledao sam sve teme, ali nigdje ovo niko nije spomenuo. Da stvar bude gora, flexa je BOSCH profi, velika i teska, pa da znam da li moze, da se ne patim dzaba.
 
Član
i ja sam jednom polirao, koristio sam neku pastu s voskom lijeva neka marka 11KM kostala.I meni isto bilo mrsko rucno pa napravim neki nosac za busilicu i naljepim na njega spuzvu i ozezi, rezultat odlican medjutim to je islo vrlo sporo jer je povrsina spuzve koju sam stavio bila premala.Onda fino nastavim rucno i citavu pastu potrism 4 sata vremena.
 
Član
ma nista onda ce biti malo probati masinom da vifim kako ide...ako nista idemo rucno dan pred sebe i udri :D hvala momci :cool:
 
Top