Pitanje u vezi naplate ostecenja kod udesa!

Pitanje u vezi naplate ostecenja kod udesa!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Pozdrav,
imao sam malu nezgodu u nedjelju navece oko 20:40h...
Zapravo stojao sam na semaforu na crvenom, i odjednom je naisao neki lik sa starim mercedesom i udario u moj prednji lijevi kraj, tj ostetio prednji lijevi blatobran(potrebno mjenjanje), karambolku je zgrebao, i retrovizoru je otkinuo nosac...
Medjutim taj lik nije stao,nego je pobjegao, srecom uspio sam zapisati njegov broj tablica, i policija mi je javila da se radi o tom tipu mercedesa i rekla ime i prezime tog lika. Medjutim evo drugi dan, policija njega nije uhvatila, a na raskrsnici postoje kamere za nadzor prometa... Jedna kamera je direktno uperena bila u mene, medjutim niko od policije mi nista ne govori...

Ukoliko bude sporio ovaj lik da me nije udario, mogu li u policiji traziti da nadju video zapis?

Drugo pitanje je, isao sam na procjenu stete tj. napravio sam predracun u ovlastenom servisu Mercedes-Benz Babic. Napravljen mi je predracun na 1560KM, u to je uracunato:
-mjenjanje blatobrana i farbanje,
-farbanje karambolke,
-nosac retrovizora,
i pise Cijene podlozne promjenama ukoliko se u toku rada utvrde jos neka ostecenja...

E sada, parking senzor mi je poceo da pisti i kad netreba (ne uvijek, ali dodje mu od jednom), i prijavilo mi se jednom na bordcomputeru, da mi zmigavac u tom retrovizoru koji je nastradao neradi, iako je sada uredu...

Da li da pravim novi predracun, pa tu navedem cijelu karambolku novu i cijeli retrovizor novi? Tada bi cijena porasla na minimalno 2,500KM!

Policija je u ostecenjima napisala: prednji branik(karambolka),prednji lijevi blatobran i retrovizor lijevi.

Koja su vasa iskustva, osigurane je Sarajevo Zoil, filijala Brcko... Za koliko od prilike slijedi isplata ostececnja i sa kojim iznosima mogu racunati od prilike...

Hvala i pozdrav
 
Član
Mislim da neće biti problema sa naplatom ukoliko si zvao policiju na lice mjesta, napravili su zapisnik i to je to...


Nema on šta sporiti...
 
Član
CocaCola je napisao(la):
DA, zapisnik cu tek dobiti kada on da svoju izjavu tj kad ga pronadju...

Ma moraju ga naći, zna se vlasnik, zna se ko voza to auto, gdje živi, gdje radi...

Dobiće ekstra kaznu zbog bježanja sa mjesta prekršaja...

Neće se kriti ko ratni zločinac valjda :D
 
Što se tiče naplate štete obraćaš se osiguranju onoga koji je skrivio nezgodu i oni vrše procjenu tako da ti mogu uvažiti te dodatne kvarove ako utvrde da su posljedica nezgode. Ako imaš njegov reg. broj na sajtu Biroa ZK BiH imaš provjeru osiguranja ukucas reg. broj i datum nezgode i prikaže ti kod koga je osiguran i broj polise, evo link
http://www.bzkbih.ba/ba/stream.php?kat=82
Kad dobiješ zapisnik policije obrati se tom osiguranju da naprave procjenu štete.
Iznos štete se može računati na osnovu kataloške vrijednosti dijelova i usluga ili na osnovu računa koje im doneseš, a rok za isplatu kada im dostaviš sve papire i potpišeš sporazum u kojem ti nude visinu odštete otprilike 15-30 dana. Nadam se da sam ti pomogao i ako te još nešto interesuje slobodno pitaj.:icon_smile:
 
u mene tako kuma zakacio momak s kombijom i pobjegao,al on mu zapisao broj tablica i policija ga nasla odmah,naplatio je stetu a taj momak je dobio finu kaznu zbog bjezanja sa lica mjesta.............
 
Član
Hvala puno na pomoci, pogotovo Streethunter28.
Meni je policija a i svi ostali mi govore(kao i ovaj sto je pravio procjenu stete) da se obracam mom osiguranju, a oni poslije naplacuju od koga znaju, tj trebali bi od njegovog osiguranja naplatit...

E sad, jel da pravim novi predracun, da svi dijelovi idu novi, ili da ovi koji su malo osteceni da se prelakiraju ponovno?

Evo sa stranice koje si dao kopirano...

Traženo vozilo: 795-j-682
Na datum: 28.02.2010
Traženo vozilo je na zahtjevani datum bilo osigurano kod TRIGLAV KRAJINA KOPAONIK OSIGURANJE ADO sa polisom osiguranja
kod-53 i broj 509027.

Ima li neko iskustva sa ovim osiguranjem?
 
proslo ljeto imo sam slican slucaj samo sto je mene tip udario na parkinku i nije pobjego,predracun u ovlastenom vw servisu bio 1300.-KM osiguranje od ovog tipa napravili svoj predracun od nekih 770.-KM ceko skoro 6 mjeseci dok su legle pare,a mene u svici popravka i dijelovi izasli pa skoro 2000.-KM,ovo je bilo neko BOBAR osiguranje isto filijala Brcko katastrofa,mozda je to osiguranje kod tebe pouzdanije mada svi oni prde u istu tikvu kad trebaju platit

puno ti srece zelim
 
Možeš se obratiti svome osiguranju da ti oni naprave procjenu i kompletiraju predmet i da ga oni zatim pošalju osiguranju krivca ali ti tvoje osiguranje neće isplatiti štetu ako nisi kasko osiguran. Procjenitelj iz osiguranja će ti reći koji su dijelovi za zamjenu, a koji za opravku.
Mogao si naletiti i na bolje osiguranje, ali ne brini moraju ti isplatiti štetu. U slučaju da ne isplate obratiš se Agenciji za osiguranje RS oni ih kazne i narede hitnu isplatu.
 
Član
ok, hvala puno.
Jer auto odrzavam u tom ovlastenom servisu... I stvarna steta koliko bi mi oni naplatili da se popravi jeste 1,560KM. U sta sumnjam da ce pristati njegovo osiguranje!
A ispod toga ja ne zelim da idem, zasto bih jos ja snosio dodatne troskove, i ovako sam ostecen, sto mi vise auto nije auto sto je bilo, u svakom slucaju...

Nadam se da ce njegovo osiguranje barem pristati na ovu svotu, jer je to cijena koju servis trazi i to sa popravljanjem dijelova, a samo blatobran za zamjenu... Nedolazi u obzir da mi peglaju blatobran ipak auto je vece vrijednosti...

Hvala, pozz
 
Član
Ja sam imao istu situaciju, stajao na semaforu, zaletio se covjek i udario me u zadnji dio, i na kraju pobjegao, napravio zapisnik, njega kao policija nije mogla da uhvati nikako dok nisam nasao jednog jarana koji radi u policiji i onda su ga nasli za dva dana, ako oni ne mogu da ga nadju trazi im da stave zabranu registrovanja tog vozila, tako da ce se on morati sam javiti u policiju, al buraz ako ne budes to ganjao i isao 100 puta u policiju tesko da ce ti sta biti,a osiguranje ti mora platiti stetu kolika je ako ti je auto mladje od par godina, sad ne mogu da se sjetim da li je 5 ili 7, idi u ovlasteni servis donesi u osiguranje racun i trebali bi da ga plate,al to ce ti sve proci ako je auto novije.
 
Član
Dobro je da taj tip sto te udario osiguran pa mozes se javit njegovom osiguranju sa predracunima. Kod mene je lik sto mi se zabio u gepek sa skuterom nije imao osiguranje pa sam odstetu dobio od Federalnog zastitnog fonda a oni odstetu isplacuju po izvjestaju i procjeni vjestaka. Meni nisu htjeli uzet predracun nego mi je receno da ce vjestak procjenit stetu. Srecom nisam u gubitku popravka me kostala 700 KM a ja dobio 1600 KM.
 
Član
mene lik kad je udario ja sam otisao prvo u svoje osiguranje. neki lik na osiguranju slikao auto, popisao sve sto treba popraviti i sve sto treba zamjeniti i poslali me da popravim sve i nista nisam morao platiti. oni su dalje ganjali protiv osiguranja tog lika sto me je uradio.
po meni bolje otici kod svog osiguravatelja i izvrsiti procjenu. ali izgleda nasem narodu nije bitno da popravi auto nego da uzme pare od osiguranja pa da sve sredi i da mu jos love ostane.
 
Član
ja bih najsretniji bio da se nista nije desilo. Medjutim, nezelim da mi se auto popravlja kod nekih kucnih majstora, nego tu gdje ga i ja popravljam. I ja placam debelo popravke, ali makar znam da se isplati, jer ipak nije isto originalni blatobran i blatobran neke turske ili kineske firme... Imao sam iskustva sa proslim autom, nikako da uklopi blatobran a bas iz tog razloga sto nije original...
Zato i radim sve u ovlastenom servisu, i stvarna steta je preko 1560KM definitivno, jer meni senzor pisti i dalje a to nije uracunato... I otkud ja znam da li je samo nosac retrovizora otisao, ima unutra jos mnogo sitnih plastika koje bi mogle biti ostecene... Jer i na predracunu pise, cijene podlozne promjenama, ukoliko se u toku rada otkriju druga ostecenja koja nisu navedena.

Nadam se da se ovo nece oduziti na pola godine, dok se rjesi ovaj slucaj..
Pozz
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top