Pitanje oko uvoza

Pitanje oko uvoza

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Posebno bih molio da odgovore oni koji vec imaju iskustva s tim i koju su uvozili auta ili se bave time.Evo i o cemu se radi..Hocu da uvezem auto s vana 2002 god.Eh sad,jel ja mogu platiti carinu i porez iza nove godine,nije bitno kad je auto uslo u zemlju? (starost mi ne predstavlja problem posto je 2002 g.p. tako da s te strane je sve ok?) I mogu ga legalno voziti na stranim tablama dok gore traje registracije,a kad istekne onda platim carinu i porez i registrujem ga kod nas ?
 
Član
Schumi je napisao(la):
Posebno bih molio da odgovore oni koji vec imaju iskustva s tim i koju su uvozili auta ili se bave time.Evo i o cemu se radi..Hocu da uvezem auto s vana 2002 god.Eh sad,jel ja mogu platiti carinu i porez iza nove godine,nije bitno kad je auto uslo u zemlju? (starost mi ne predstavlja problem posto je 2002 g.p. tako da s te strane je sve ok?) I mogu ga legalno voziti na stranim tablama dok gore traje registracije,a kad istekne onda platim carinu i porez i registrujem ga kod nas ?

i mene to zanima i ja sam to sebi planirao,a to za registraciju moze , koliko ja znam ako je punomoc na tebi il kako vec a carina porez i te zaebancije to neznam poslije nove godine sta ce biti . . . ja sam gledo da na neka auta dobijes popust od 19% sta je to nenzma ali ima na nekim , . . .
 
Super Moderator
ja kolko znam druze po pravilu cim ga uvezes ako ce to auto ostat u BiH (a naravno ako kupujes da hoce) moras odma platit i carinu i porez... tako je po pravilu... ja kad sam iz amerike kupovo auta, na oba auta sam odma sve platio a auta jos nisu stigla ceko sam ih jos mjesec dana.... ono sto vidis da nasi vozaju na stranim tablama auta to im gledaju kroz prste... smijes mozda jedno vrijeme vozit al to nije dozvoljeno ipak...
 
Član
Ima li jos misljenja,od 5000 ljudi ima li iko da zna konkretno jel mogu voziti na stranim tablama dok gore traje rega ?
 
Član
S zakonom sam upucen i mogu ti govoriti za RS ( govorim samo stivo koje poznajem) ako tu uopste ima razlike al et.
Na stranim tablama NE MOZES voziti ne zelim da ti sad ovde pisem sve sko te bas interesuje javi se na PM
A to za carinu ne znam kad se treba platit (a nadam se da si upoznat s razlicitim cjenama na raqzlicitim mjestima carinjenja!)
 
Član
Ako na zoll tablama ulazi auto u BIH, moras ga carinit odma a platit dadzbine u roku od cca 15 dana.

Ako ulazi na stranim tablama tj. reg u nekoj EU zemlji, nemoras ga cariniti nikad. Vozis dok traje registracija a kad istekne nazad u tu zemlju na novu registraciju.
Ako to auto hoces nakon vremena da carinis u BiH, treba se odjavit, ugovor kopoprodajni itd.. na kraju trebas izac iz BiH i uci opet (znaci krug napravis preko granica i nazad u bih).
To ti je to.
 
Član
Schumi je napisao(la):
Posebno bih molio da odgovore oni koji vec imaju iskustva s tim i koju su uvozili auta ili se bave time.Evo i o cemu se radi..Hocu da uvezem auto s vana 2002 god.Eh sad,jel ja mogu platiti carinu i porez iza nove godine,nije bitno kad je auto uslo u zemlju? (starost mi ne predstavlja problem posto je 2002 g.p. tako da s te strane je sve ok?) I mogu ga legalno voziti na stranim tablama dok gore traje registracije,a kad istekne onda platim carinu i porez i registrujem ga kod nas ?

Nema od vozanja nista ako nemas vizu ili papire.Murija kad te zaustavi traziceti pasos i pitacete gdje je vlasnik vozila a ti veze:icon_mad:
 
Član
teretanas je napisao(la):
Schumi je napisao(la):
Posebno bih molio da odgovore oni koji vec imaju iskustva s tim i koju su uvozili auta ili se bave time.Evo i o cemu se radi..Hocu da uvezem auto s vana 2002 god.Eh sad,jel ja mogu platiti carinu i porez iza nove godine,nije bitno kad je auto uslo u zemlju? (starost mi ne predstavlja problem posto je 2002 g.p. tako da s te strane je sve ok?) I mogu ga legalno voziti na stranim tablama dok gore traje registracije,a kad istekne onda platim carinu i porez i registrujem ga kod nas ?

Nema od vozanja nista ako nemas vizu ili papire.Murija kad te zaustavi traziceti pasos i pitacete gdje je vlasnik vozila a ti veze:icon_mad:

Vozio sam cca po godine auto na stranim, i to x puta od drugova auta na stranim nikad mi niko nije trazi passos. Cuj pasos, pa nemogu se iscudit!
Passos je legitimacija koju trebas pri prelasku granice druge drzave, kakve veze ima sa saobracajem i sa tim autom???
Nidze veze.

Uzmes papire "brief", zeleni karton, osiguranje, sve sto trebas imat kad reg auto vani -> izvadis medjunarodnu punomoc, i vozi!!!
Kakav bolan passos? Sta je vama? Kakvi vas drotovi zaustavljaju? :)


PS. ti kad vec pitas za to da vozis na stranim tablama sigurno je to neka tvoja familija ili dobro prijatelji jer ti nebi shvabo dao da vozis na njegovim tablama/osiguranju :)
 
Član
Prijatelj od oca hehehe hvala,saznao sam uglavnom sve sto me zanimalo,uvoz sam malo prolongirao jer mi se nije svidio paket opreme auta (nije imalo klimu :S ) tako da cekam neko odgovarajuce auto :cool:
 
Član
Koje je auto u pitanju ? :icon_biggrin:

I samo da ti kazem ono sto je 0g1 napisao ono 19% to je ustvari mwst ili ti ga povrat novca tako mislim da ti je najisplatnije kad kupish auto odma ga ocarinit , jer kad dobijesh taj povrat novca ili mwst od Autokuce u kojoj kupish to auto , to se auto ne moze vishe registovari u EU ! Uzmesh col table i pravo na carinu :D

A mene zanima koliko ce % biti carina sad poslije nove godine ?

Starost auto EURO3 norma ili od 2000gp ?
 
Član
MWST se vraca samo na auta koja su registrovana za/koja koriste pravna lica / firmi / drzavnih institucija. To vraca drzava a autokuca ti samo isplacuje te pare.
Povrat mwst-a dobit ces nakon (ako je auto bilo u vlasnistvu neke firme i slicno) sto na izlazu iz slovenije ti udare pacat da je auto izaslo iz EU.
Izgleda su odnedavno uveli provjeru tipa da li je auto bas otislo van EU, pa se ceko malo duze.
Taj papir saljes autokuci i oni ti vracaju 19%, uplate na racun ili kako si se vec dogovorio.
MWST ne ide na svako auto.



-
 
Super Moderator
ja mislim da ce carina ostat ista i od 2009 godine a za nova auta carinu ukidaju skroz ;)

nermin ti je sve reko... i moj tetak vozi 3-4 godine subaru legacy na svicarskim tablama al on ima svicarsku putovnicu i auto je na njegovom tati u svicarskoj i ima sve potrebne papire tako da nema problema... a zoll table traju ko sto ti rece mislim 10-15 dana... mozes ti njeg vozat na stranim tablama al moras mislim imat punomoc i kad ga htjednes registrovat moras ponovo na carinu i tako to...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top