Passat B5 se gusi

Passat B5 se gusi

Pozdrav ljudi,
Vozim passata B5.5 2003. god., 96kW. Prije par dana nakon tocenja goriva na pumpi automobil nije htio da upali iz prve, tek iz nekog treceg-cetvrtog puta. Nakon toga misleci da je to nesto trenutno (sitnica) nastavio sam da vozim jos oko 300 km, bez ikakvih problema. Sve je potpuno normalno, auto pali , dobro ide i nema nikakvih poteskoca.
Posle par dana bio sam u koloni u gradu, osjetio sam da auto nema nikako snage i da prakticno ne reaguje na gas. Vratio sam u prvu brzinu ali nista se bitno nije desilo, obrtomjer je bio ispod 1000 o/min bez obzira sto je papucica gasa u jednom trenutku bila max. Do prvog prosirenja auto se jedva dovukao, sa nekim nepravilnim radom motora i trzanjem a prijatelj mi je rekao da izbacivao i neke "cepove" crnog ili sivog dima i to u nekim "implusima". Kada sam ugasio auto na prosirenju, opet nije htio da upali iz prve, tek iz treceg-cetvrtog puta i ponovo je bio kao "mtrav". U autu (instrument tabli) nije bilo nikave detekcije kvara.
Nakon par sati ponovo sam upalio vozilo, i sve je potpuno ok, vuce kao lud i paljenje je perfektno.

Vozio sam 2-3 km do auto dijagnostike, gdje je ustanovljeno da je "senzor polozaja bregaste osovine" kao bio nedostupan??? To je covjek skinuo, provjerio kontakte malo poprskao WD-om i nakon toga dijagnostika nije nista izbacila i nakon vise skeniranja motora.
Sada je sve ok presao sam oko 70 ak km?

Tekst je malo na dugacko i na siroko, ali i kvar je malo specifican...

Ako neko ima slicna iskustva ili poznaje ovu problematiku...unaprijed hvala puno.
 
Član
kod mene tako bilo kad mi je crkla dizna, stradala bas nakon sipanja goriva, samo sto je kod mene odma propusio,pusio bijeli dim ko da je neko nesto zapalio
imao je totalno nemiran rad nakon malo jaceg gasa, a isto tako mi nije htio upalit odjednom, nekad hoce neka ne, zavisi kako kad
i meni sumnjali na bregastu, ali kaze da dijagnostikom mora pokazat gresku, jer na bregastoj ima senzore
i onda odem na drugu dijagnostiku koja moze prikazati stanje goriva koje bacaju dizne, tada smo vidjeli da jedna dizna baca duplo vise goriva od ostalih, i tu je bio kvar
ja vjerujem da ti nije nista osim toga sto ste namjestili vec
 
Auto sada radi fantasticno, primjer kako treba raditi jedan dizelas...pa sad???
Nimalo ne dimi, ne pusi itd... bez obzira na gas odnosno broj obrtaja.
Taj senzor bregaste osovine se nalazi ispod zupcastog kaisa i kako mi je objasnio ovaj majstor direktno je u vezi sa radom motora odnosno ubrizgavanjem nafte, te da kada je izgubio funkciju (ili kontakt) kako se misli, nafta je pocela da gusi motor, jer su dizne ubrizgavale gorivo u nekim nepravilnim intervalima...
Nesto me kopka da li je sa tim senzorom i zavrsena prica ili se moze ponovo desiti slicna situacija, bas onako ni otkuda kako se desilo i prvi put?

U svakom slucaju hvala na odgovoru, dosta slicna situacija...
 
Član
ma testiraj ga jedno vrijeme, opet to je lutrija,moze bit da se nece vise javljat,a moze bit da je senzor na izdisaju
oko 60km ti dodje taj senzor za passata, ako se dobro sjecam
 
Pa i on mi je tako rekao, to je reda tih para ali kaze ovi nasi su ti smece a taj ti je orginal svabo, ako bude ok da ne mijenjam...
Pozdrav!
 
Član
imas u ovlastenom, ova cijena i je iz ovlastenog, ako se ja dobro sjecam, al uglavnom tu je to negdje
bolje uzet skuplji a nece te zezat
 
Top