Nema krize za Volvo u Bosni i Hercegovini

Nema krize za Volvo u Bosni i Hercegovini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Legend
Uprkos drastičnom padu domaćeg automobilskog tržišta, te osjetno manjim prodajnim rezultatima većine proivođača, Volvo je u BiH ostvario bolje rezultate od onih u 2008. godini.

Pod uticajem globalne finansijske krize, potražnja za novim vozilima u 2009. godini je i na bh. tržištu bila osjetno slabija. Sa prodatih ukupno 11.277 vozila u 2009. godini, domaće je automobilsko tržište zabilježilo pad od čak 30%. Ipak, za razliku od globalno negativnog rezultata Volva (334.808 vozila), odnosno 10,6% manje prodaje u odnosu na 2008. godinu, švedski je brend u BiH zabilježio porast prodaje, pa je širom naše zemlje plasirano 57 vozila, čak 16% više nego u 2008. godini, kada je prodano 49 Volvo vozila.

Sa 27 prodanih primjeraka, višestruko nagrađivani Volvo XC60, postao je najprodavaniji Volvo model u BiH i čini 55% ukupne domaće Volvo prodaje. Ovaj je model i globalno zabilježio odlično učešće u rastućem segmentu premium kompaktnih SUV vozila, te je sa 61.667 novih vlasnika najpopularniji Volvo. Osim novog SUV-a, najpopularniji Volvo modeli po broju prodatih primjeraka su S60 (8 primjeraka), S80 (6 primjeraka), C30 (5 primjeraka), S40 (5 primjeraka), XC90 (3 primjerka) te C70, V50, XC70 i XC90 (po jedan primjerak).
 

MTR

Član
aha , e davno je to bilo , dok su Sinisa i Goran bili u Zagrebu , ne znam ko je sad gore i u Austriji i kakve su seme , al su tada isli ko halva brate , zao mi je sto ovi nasi kupci ne prepoznaju kvalitet koji dobiju za svoje pare , al sta ces VW rules , a tad su mislili da se Volvo pravi u Rusiji :lol:
 
Legend
MTR je napisao(la):
aha , e davno je to bilo , dok su Sinisa i Goran bili u Zagrebu , ne znam ko je sad gore i u Austriji i kakve su seme , al su tada isli ko halva brate , zao mi je sto ovi nasi kupci ne prepoznaju kvalitet koji dobiju za svoje pare , al sta ces VW rules , a tad su mislili da se Volvo pravi u Rusiji :lol:

Sad Ford objavio da prodaje Volva kinezima, i ljudi dosli vicu jel se on sad to pravi u KINI.

A sto sam se naslusao prica o Talic komercu to je nevjerovatno. Dobro si ista prodo kola, sta mi ljudi pricaju sta im se desavalo prilikom kupovine kola... neznam jeli to istina..
 

MTR

Član
bilo je svega , zato sam i otisao , osnovao svoj biznis i polako ...

kakva su se sranja desavala a opet prodavali po 60-80 komada godisnje ....

Ne znam koji je sad sistem al primjetim da Senad iz F-ac stalno salta ljude u prodaji i pokusava nesto da napravi al od toga nema nista, nekad odem na kafu dole kod Almira i Amera pa posmatram ove u salonu kod njega kako rade , pojma oni nemaju , samo znaju vrata otvorit , ccc slabo , po meni i mojoj procjeni i na nivou na kojem se sad radi ( kultura , saloni , demo auta itd ) godisnje bi vas tri ( vi i F-ac , Nuic ) trebali plasirat minimalno 300 komada , mislim na broj modela , raspon motora i opreme .

Pa ja sam 2000 godine imao tri modela i u svakom po 3 motora na raspolaganju :lol:
 
Legend
Ma znas i sam da su sad neka nova vremena dosla po pitanju prodaje. Kad komercijalista sto prodaje cigare ide u minus sa kvotom, sve ti jasno ...
 
@MTR
Sta mislis koliko je pametno sad npr. otvoriti Volvo salon i servis, ali samo Volvo kao sto je Talic prije radio? Ili samo servis?
 

MTR

Član
@ Olen , brate treba ti bruka love , i ne mozes mimo F-ac , znaci prvo kod njih pa sve ostalo , bez licence nemas podrsku ni za djelove ni za Vidu , ako mislis jedno radit moras i drugo , sve je usko povezano. Imas standard za salon , radnici , demo i salonska vozila , oprema u servisu , jbt sve moras platit pa cak u pojedinim slucajevima i vizitke , koje naravno moraju biti korporativne ( font ne mozes dobit djabane ) , ovo ti samo navodim kao primjer .

Filipec ( gazda F-ac ) je dobio zastupnistvo na osnovu bruke love koju ima i veza u Volvo Carsu preko Zagreba/Budimpeste/Beca i glavni uslov njegovog preuzimanja trzista je bio da se Talic izbaci iz igre , znamo zasto i kako. Naravno pasalo je i to sto je u tim momentima Volvo uletio u Ford pa je mogao uzeti sve ostalo ( mazda , Land Rover... )

Skup je to sport , jos ako nemas ekipu sa dobrim znanjem - donji si . Meni je nudjeno vise puta ( trebao ici u paketu sa Almirom i Amerom koji i sad rade u F-acu ) ali nisam pristao zbog odredjenih razloga a i poceo sam svoj biznis , ljepse je nego da ti neko jase po glavi .

A na kraju ako hoces ili mozes mogu te povezat sa par ljudi direktno s kojima sam u kontaktu u VCC-u pa da ti pojasne sta i kako .

P.S. Ugovor sa Volvo Cars Corporation ti se sastoji od 673 stranice :D
 
Hehe, ma ja pitam cisto onako informativno, a nije za mene bio bi to ta mene prevelik zalogaj:icon_biggrin:, vec imam covjeka koji ima pare, ekipu(koja bolje radi od vecine Volvo ''mehanicara'' u BIH), servis, znanje, iskustvo i sve. Pa za njega onako pitam, jer znam da mi je nesto pricao da bi volio izganjati licencu neciju, ali tesko je to. A i sam znas kakvi lobiji vladaju kod nas, nebitno Volvo, VW, Mahindra i sta ti ja znam sta ne. U svakom slucaju hvala na odgovoru:cool:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top