Ne odgovara gas svim motorima

Ne odgovara gas svim motorima

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Ugradnja plinskih instalacija u automobil je poslednjih godina sve popularnija u našoj zemlji. Jedan od razloga je što je plin znatno jeftiniji od tečnih goriva. Ima, međutim, i onih koji smatraju da gas može da ošteti motor automobila. Sagovornici „Blica nedelje“ kažu da je to malo verovatno, pogotovo ako ga ugradi stručno lice u odgovarajućem servisu.
plin-x.jpg



Naime, plin ili TNG može da se ugradi u gotovo svaki automobil koji ide na benzin. Ukoliko se ugradnja radi u ovlašćenom servisu, mala je verovatnoća da će boca u automobilu da eksplodira. Međutim, po raznim internet forumima već uveliko se zahuktava polemika oko toga kojim automobilima ugradnja šteti, ili u najmanju ruku baš i ne prija. Tako je i nastala „crvena lista“, odnosno ona na kojoj se nalaze vozila kod kojih ugradnja sistema za sagorevanje TNG može da bude pod znakom pitanja.
Međutim, prema rečima Vlade Veselinovića iz auto-servisa „TD“, nijednom automobilu plin ne šteti, niti može na bilo koji način da ošteti motor vozila. On za naš list tvrdi da je vožnja na plin bezbednija od vožnje na benzin. Naime, kako ističe, auto-gas se skladišti u rezervoar čiji su zidovi debeli od tri do četiri milimetra, a zidovi boce napravljeni su od čelika.
– Jedino automobilima koji imaju više od 20 ventila može da šteti ugradnja plina. Međutim, u takve automobile malo ko i želi da ugradi plin. Možda kod automobila marke „ford“ može da šteti plin, jer on ima keramičku pločicu ventila. Međutim, onaj ko ugrađuje plin u Fordovo vozilo, ukoliko je stručan, to zna, pa će na pravi način taj ventil obezbediti – kaže za „Blic nedelje“ Vlada Veselinović iz auto-servisa „TD“.
Da je veoma važno da plin ugradi stručno lice, potvrdio je za naš list i Milan Božić, direktor Centra za motorna vozila pri AMSS.
– Ugradnja TNG-a u vozilo može samo da koristi kako automobilu, tako i okolini. Ovo gorivo prija motoru i produžava njegovog vek trajanja – kaže Milan Božić.
Upotreba gasa je povoljnija i za okolinu jer prilikom sagorevanja od ovog goriva ne ostaje garež. Ipak, mnogi koji su ugradili plin žale se da vozilu, kad sa benzina pređu na TNG, opada snaga. To se, kako kaže Veselinović, otklanja tako što se uređaj precizno podesi. Ipak, to za sobom povlači veći utrošak plina.
Ukoliko želite da ugradite plin u novije vozilo koje je još pod garancijom, dobro se raspitajte u auto-kući u kojoj ste ga kupili gde to možete da uradite. Mnoge auto-kuće dozvoljavaju da ugradnju plina obavite isključivo u servisima koje su one za to ovlastile. U suprotnom se poništava garancija na motor.


Duži vek motora
Plin ili TNG je smeša butana i propana, koji su zastupljeni u odnosu 40 prema 60 odsto. Ovaj odnos se menja u zavisnosti od godišnjeg doba, pa se leti u smeši nalazi više butana, a zimi je veći procenat propana. Prilikom ugradnje plina vek trajanja motora se produžava čak za 30 odsto.

blic.rs
 
nije mi jasno kako moze produzit vijek trajanja motora kad je suh za razliku od benzina...to mora j*avat i ventile i cilindre...jedino s obzirom da je manje snage manje se dere motor manje napreze pa po toj logici da duze traje al opet...
 
Član
Ma plin je za kuhalo i kafu moze posluziti i za piknik ali moj auto ide samo na bemzinnn:123:
 
tito_i_partija je napisao(la):
nije mi jasno kako moze produzit vijek trajanja motora kad je suh za razliku od benzina...to mora j*avat i ventile i cilindre...jedino s obzirom da je manje snage manje se dere motor manje napreze pa po toj logici da duze traje al opet...

Zar se ne zove LPG ili na našem TNG? Liquefied petroleum gas/Tečni naftni gas-kako će tečnost biti suha?Oštećuju se neki drugi dijelovi više zapravo al kod manje stručne ugradnje jedino, ostali ne bi trebali imati problema zato što su ugradili plin samo
 
Početnik
ja sam uvjek za ovo sto se kuha,,,,,:icon_smile:


zato mi naspemo ovog za kuhanje za 30-40km i vozamo se 500-600 kilometara....milina bozija...samo da cijenu ne dizu...:icon_smile::icon_smile:
 
Član
Opet one price suh ovo ono tako mi tetak reko a njemu neki jaran kojem je reko amidza od djedovog unuka...plin kao i benzin je pogonsko gorivo i ne sluzi za podmazivanje motora...zna se sta zato sluzi...ako imas kako treba plinsku instalaciju u autu nema ti sta stetit motoru...a kuho ti il nekuho na plinu ljudi vise od pola onog sto vi potrosite na benzin ubace u kljun il pak u nesto drugo a predju isto kilometara pa ti kuhaj i dalje na cemu god hoces...
 
Član
@nodiash potpis k'o kuca.....napisa vam cojk sve u 4 reda....GORIVO, bilo koje GORIVO ne sluzi da podmazuje motor, nego da ga pogoni....
 
Član
mada, vecina kuha na struju ili bukvu :lol:
znam ih dosta, sto su u osmice ubacili plin i bili zadovoljni po svemu. on predje sa svojim tankom, dok ja moram za istu kilometrazu ponovo sipati goriva
 
Član
Ovako:
Aditivi za gorivo su sredstva koja se dodaju gorivu s ciljem da poboljšaju pojedine osobine goriva. Benzinu se dodaju sljedeća sredstva:

Sredstva protiv lupanja
Antioksidansi
Inaktivatori metala
Sredstva za uklanjanje taloga
Sredstva za zaštitu od korozije
Boje
Surfaktanti
Sredstva za podmazivanje
Sredstva za uklanjanje željeza
Dizel-gorivu se dodaju:

Sredstva za olakšanje paljenja
Stabilizatori
Sredstva za zaštitu od korozije
Preuzeto sa: "http://bs.wikipedia.org/wiki/Aditiv_(gorivo)"
Za plin nisam naso jos ali cim nadzem nastavljam
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top