Na koliko se pušu niskoprofilne gume?

Na koliko se pušu niskoprofilne gume?

Član
ja proslo ljeto kad sam bio kod vulkanizera,dolje ispod skenderije,gdje je onaj vrag sto mjeri brzinu,tu ima neki vulkanizer,kad sam mijenjao gumu,probusila se,nebitno,izmedjuostalog pitam ga koliko treba da se guma napuse,dolazi lik iz "kancelarije" i govori da je zavrsio i da ima certifikat i da se gume pusu na 2.2
 
Član
Pritisak koliko ja znam je od 2,0 - 2,2 mada ako je starije auto da nebi sve treslo i drndalo unutar auta, moze na 1,9 b. pod uslovom da je spura ustimana dobro, radi potrosnje guma.
 
Član
Ja ne znam što svi pametujete? Fino imate naljepnicu na autu na koliko su guma puše zavisno od dimenzije, i rješena stvar.
 
Član
opet ti to zavisi od auta do auta koliko se pusu gume ja sa alfom ljetnje 225-45-17 pusem sve na 2,5 na auto dati pogledaj .
 
Član
mara- je napisao(la):
Ja ne znam što svi pametujete? Fino imate naljepnicu na autu na koliko su guma puše zavisno od dimenzije, i rješena stvar.

Ovdje se radi o niskoprofilnim gumama, zbog toga pada u vodu "naljepnica na autu".
 
Član
Buldog je napisao(la):
mara- je napisao(la):
Ja ne znam što svi pametujete? Fino imate naljepnicu na autu na koliko su guma puše zavisno od dimenzije, i rješena stvar.

Ovdje se radi o niskoprofilnim gumama, zbog toga pada u vodu "naljepnica na autu".

Ja baš na toj naljepnici imam deklarirano kako za normalni tako i za niski profil, /45 i /40 niže nemam.

To je valjda od vozila do vozila.
 
Legend
Koliko niskoprofilne ?
kod mene su zimske 17ke 205 50 r17 i pise da se pusu na 2.3 bara (sve 4 zbog 4 motiona) za auto koje tezi 1530kg..

Sve zavisno od tezine auta, odredjuje se koliko se pusu gume, na osnovu naljepnice se moze "skontati" ko hoce malo mozgati iako nema ta odredjena dimenzija na naljepnici, moze se zakljucit na osnovu liste guma i pritiska koji su ponudjeni..
 
Član
Kenno je napisao(la):
Lexillium je napisao(la):
Jarane 2.2 ti je plafon,osim kad vozis na duzu kilometrazu autoputem onda ide 2.4.

Svako ko ti kaze da je 2.6,2.8,3.5 itd te gluposti,taj pojma nema o gumama.

Na osnovu čega tvrdiš ovo napisano? Imaš neke testove, primjere ili nešto slično?

Tvrdim na osnovu licnog iskustva,testova,primjera bezbroj i razgovora sa ljudima koji su od svih nas bar 10 puta upuceniji u svijet automobilskih guma.
Konstrukcija niskoprofilne gume nije ista kao konstrukcija gume npr. visine 65.
Sad da ti ja ovde obrazlazem razlike izmedju niskoprofilnih,runflat,balonki i tubeles guma,ne da mi se. Ima danas google koji je svima dostupan i besplatan,pa eto...

Uglavnom preveliki pritisak u gumi ce prije djelovati negativno na gumu,nego sto ima pozitivniji učinak.
Ne kazem da u praksi nije moguce voziti na gumama mjesto 2.2 a da se vozi na 3.5.Ali osobine i svojstva gume pri vecem pritisku nisu bolja,nego samo gora;)
 
Član
Lexillium je napisao(la):
Tvrdim na osnovu licnog iskustva,testova,primjera bezbroj i razgovora sa ljudima koji su od svih nas bar 10 puta upuceniji u svijet automobilskih guma.
Konstrukcija niskoprofilne gume nije ista kao konstrukcija gume npr. visine 65.
Sad da ti ja ovde obrazlazem razlike izmedju niskoprofilnih,runflat,balonki i tubeles guma,ne da mi se. Ima danas google koji je svima dostupan i besplatan,pa eto...

Uglavnom preveliki pritisak u gumi ce prije djelovati negativno na gumu,nego sto ima pozitivniji učinak.
Ne kazem da u praksi nije moguce voziti na gumama mjesto 2.2 a da se vozi na 3.5.Ali osobine i svojstva gume pri vecem pritisku nisu bolja,nego samo gora;)

Nemoj se ti brinuti za mene i moje poznavanje teorije....

Možeš li upitati te dobro upućene ljude kako to da je fabrička preporuka određenog modela za gume bočnog profila 50 da se pušu na 2.6 bara? Kako to da je fabrička preporuka za neniskoprofilne gume profila 65 da se pušu na 2.2, neopterećen auto, inače lakše od 1 tone? Hajde neka nam pojasne malo...
 
Član
Buldog je napisao(la):
mara- je napisao(la):
Ja ne znam što svi pametujete? Fino imate naljepnicu na autu na koliko su guma puše zavisno od dimenzije, i rješena stvar.

Ovdje se radi o niskoprofilnim gumama, zbog toga pada u vodu "naljepnica na autu".

Pa i one imaju svoj predviđeni raspon pritiska, koji zada proizvođač.
Ali mi smo Bosanci :) Mi nikad ne čitamo šta kaže proizvođač ;) 'ta on zna
 
Član
na gumi ne piše na koliko se pušu, na naljepnici na rezervaru je dimenzija gume 195/65(55)-15
ipak se radi o audiu B4
Težina vozila 1000-1100 kg,u gepeku je subwoofer najviše što ga natovarim je 3 osobe nazad po 70-80 kg
Znači da spustim na 2.2 prednje i 2.0 zadnje, još imam sportsko podvozje ubi me preko rupa. Valjda će se malo smanjit kad ih ispušem. Ali nek on trese samo da mi felgu ne ošteti
 
Član
BlackT je napisao(la):
na gumi ne piše na koliko se pušu, na naljepnici na rezervaru je dimenzija gume 195/65(55)-15
ipak se radi o audiu B4
Težina vozila 1000-1100 kg,u gepeku je subwoofer najviše što ga natovarim je 3 osobe nazad po 70-80 kg
Znači da spustim na 2.2 prednje i 2.0 zadnje, još imam sportsko podvozje ubi me preko rupa. Valjda će se malo smanjit kad ih ispušem. Ali nek on trese samo da mi felgu ne ošteti

Napravljeno auto?
 
Član
BaXRS4 je napisao(la):
BlackT je napisao(la):
na gumi ne piše na koliko se pušu, na naljepnici na rezervaru je dimenzija gume 195/65(55)-15
ipak se radi o audiu B4
Težina vozila 1000-1100 kg,u gepeku je subwoofer najviše što ga natovarim je 3 osobe nazad po 70-80 kg
Znači da spustim na 2.2 prednje i 2.0 zadnje, još imam sportsko podvozje ubi me preko rupa. Valjda će se malo smanjit kad ih ispušem. Ali nek on trese samo da mi felgu ne ošteti

Napravljeno auto?

Imo sam B4 i njegovoj knizi piše da je težina oko 1500kg :icon_rolleyes:
 
Član
provojeri na stranici proizvodjaca gume ne vozila...
npr
http://www.vredestein.com/car-tyres/search/model/audi/tt/tt%20roadster%20quattro%201.8%20t/19728

225/40/18 prednje na 2.9 a zadnje na 3.0 bara
 
Član
BlackT je napisao(la):
na gumi ne piše na koliko se pušu, na naljepnici na rezervaru je dimenzija gume 195/65(55)-15
ipak se radi o audiu B4
Težina vozila 1000-1100 kg,u gepeku je subwoofer najviše što ga natovarim je 3 osobe nazad po 70-80 kg
Znači da spustim na 2.2 prednje i 2.0 zadnje, još imam sportsko podvozje ubi me preko rupa. Valjda će se malo smanjit kad ih ispušem. Ali nek on trese samo da mi felgu ne ošteti

Internet, sajt proizvođača imaju uvijek tabele i kataloge sa tim podacima za sve modele guma i opterećenja automobila.

Bar znam za Michelin i Goodyear.
 
Top