Moj Fiat Stilo - pitanja

Moj Fiat Stilo - pitanja

Član
Da i ja potrazim savjet...

Situacija je sljedeca. Masina (Fiat Stilo 1.9 JTD 115ks) mi malo vuce u lijevo. Mislim da i kada drzim volan pravo, on ide u lijevo... Elem, uradio sam spuru, stavio 4 zimske gume, provjerio pritisak u gumama...ista stvar.
Ne znam da li bas u isto vrijeme (nisam strucan da odmah primjetim), pojavio mi se neki zvuk, kao neko tupo kuckanje u prednjem dijelu auta. Ne znam da li je to povezano sa prvim navedenim problemom.
Kada drzim pravac, kuckanje se skoro i ne cuje. Medjutim, cim malo, minimalno pocnem da skrecem u desno, zvuk se pojavi i pojaca. Pri skretanju u lijevo ga nema. Ili mozda malo ima, ali ne toliko kao kada skrecem u desno. I imam osjecaj da volan je volan malo lakse okrenuti u lijevo (kada testiram sa blagim namotavanjem pomocu jednog prsta :).

Vozio sam auto kod majstora. Mogu reci da je covjek strucan, jer mi ga je dosta ljudi preporucilo kao dobrog majstora za fiat. Digao ga je na dizalicu i pregledao mu sve sto je mogao i kaze sve je ok. Nije znao sta bi moglo biti. Rekao je da bi jos trebao da ga pogleda na kanalu...kao tada se nesto moze primjetiti/skontati sto ne moze kada je auto podignuto i tockovi vise. Ali jos mu ga nisam odvezao na taj dodatni test, nema covjek vremena da me primi. :)

Negdje na netu sam citao da je neki lik imao slican problem i da su mu majstori zamjenili 4 ili 5 stvari (stabilizator, lezaj na volanu, aksijalne lezajeve, selene...) i da nisu rijesili problem. I da je on na kraju sam skontao da bi moglo biti do te neke letve volana, otisao kod majstora da potvrdi i to je navodno bilo to. Oko 300KM ga je izasla reparacija.

E sad, ja bih da cujem neki savjet, prije nego opet odem kod majstora...da i mene ne zapali za nekoliko dijelova prije nego sto mi rijesi problem.

Nadam se da nisam nikoga smorio. :)
 
Član
RE: Fiat Stilo vuce u lijevo + kuckanje

nisam citao sve mrsko mi, uglavnom ako si radio spuru ne bi trebalo da vuce, jedino da je usinut, sto se tice zvuka pri skretanju kod mene je to bio lezaj...:D
 
Član
RE: Fiat Stilo vuce u lijevo + kuckanje

Otidji clanu Aldin Spura i on je u sarajevu pa nek pogleda il u neki ovlasteni fiatov servis ne moze bit nista a vuce i lupka :icon_rolleyes:

To pri lupkanju kad skreces moze bit da je otisla i kugla na jednom tocku s tim da se kod njega mijenja komplet lafet sa kuglom...

Neg otidji shpuri pa nek cojk pogleda :D:cool:
Evo ti link od profila
http://www.bhtuning.com/member.php?action=profile&uid=10924
 
RE: Fiat Stilo vuce u lijevo + kuckanje

kugla na lafeti,stabilizator balans-stange,spona,krajnica,piksna letve volana na desnoj strani,to bi otprilike bili djelovi koji ti mogu prouzrokovati to kuckanje,a sto se tice problema sto vuce u stranu,nije do spure,to je vjerovatno nagib tocka u pitanju. Posto se kod stila nemoze stelovati po fabrickoj specifikaciji,trebas proslicovati gornju rupu na amortizeru (veza sa dva sarafa amortizer-rukavac) pa tek tada nastimati po mjerama ..ili svrati u Blazuj da ti slikovito pojasnim :icon_smile:
 
Član
Hvala na odgovorima!

Da ne bih otvarao posebne teme, unutar ove cu postavljati pitanja koja me zanimaju vezano za moje vozilo.

Nekoliko puta mi se ovo desilo (a mozda se jos i desava, ali nemam vremena da provjerim). Naime, ugasim auto, i javi se ovaj zvuk:

[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=S9H3mWiieeM[/video]

Cim dam kontakt, zvuk prestane. Sta je reci? Da nemam neku zivotinjicu unutra? :)
 
Član
trizex je napisao(la):
Ne razbijaj glavu previse, nego idi kod Aldina, neces se pokajat ;)

I hocu najvjerovatnije, culi smo se. Ali covjek rece da radi samo trap/ovjes, pa ga ovim drugim problemom ne bih opterecivao. :)
 
Član
zna otici letva volana na tom stilu tj pukne komad zuba letve i upadne u navoj pa onda moze stekati volan :(
jeste da sam laik ali sam citao nesto o tome...
 
Član
Taj zvuk meni najviše sliči na zvuk releja kad dobija napon,pa gubi...odnosno kad spoj nije dobar...

Ali cisto sumnjam da postoji neki relej u instrument tabli:icon_question:
 
Član
Lexillium je napisao(la):
Taj zvuk meni najviše sliči na zvuk releja kad dobija napon,pa gubi...odnosno kad spoj nije dobar...

Ali cisto sumnjam da postoji neki relej u instrument tabli:icon_question:

Nema bas u instrument tabli ali ima dole lijevo gdje stoje osiguraci,znaci malo ispod! Moguce da je neki od njih los!
 
inace je elektronika kod fiat stila slaba.prijatelj je isto imao problema.izvadio kljuc iz auta a on i dalje radi :D
 
Član
fast_1107 je napisao(la):
inace je elektronika kod fiat stila slaba.prijatelj je isto imao problema.izvadio kljuc iz auta a on i dalje radi :D

Reci prijatelju da nabavi poklopac na akomulatoru ili da ne kvasi motor kad pere auto! ;)
 
Član
Starday je napisao(la):
Ne znam da li bas u isto vrijeme (nisam strucan da odmah primjetim), pojavio mi se neki zvuk, kao neko tupo kuckanje u prednjem dijelu auta.
Kada drzim pravac, kuckanje se skoro i ne cuje. Medjutim, cim malo, minimalno pocnem da skrecem u desno, zvuk se pojavi i pojaca. Pri skretanju u lijevo ga nema. Ili mozda malo ima, ali ne toliko kao kada skrecem u desno.

Samo da prijavim..bio sam kod Aldina, u pitanju je bio lezaj prednjeg desnog tocka. Zamijenio ga covjek i sada je sve ok. Pohvale za majstora. :cool:
 
Član
Imam jedno pitanje, nadam se da necu lupiti glupost.

Juce sam zamijenio ulje u motoru (Selenia 10w-40) plus filteri i po mom laickom misljenju, rad motora je mirniji. Osjetim manje vibracije motora i na volanu osjetim da manje trese. Ali hajd...to je da kazem i logicno i ne bih ovdje nista pisao da nisam osjetio kako mnogo lakse mijenjam brzine. Pod tim mislim na cimanje koje se javi kada pri promjeni brzine pustam kvacilo i dodajem gas. Kada sam ga kupio, trebalo mi je vremena da se naviknem, pa i do ovog mijenjanja ulja mi se cesto desavalo da mi auto malo cimne kada mijenjam brzinu (iz prve u drugu). Ali poslije jucerasnje zamjene ulja u motoru, i to se poprilicno smirilo.
E sad...ne vidim koja logika veze promjenu ulja u motoru i cimanje prilikom mijenjanja brzina. Prvo sam mislio da sam utripovao, ali evo cijeli dan ga vozim i ubijedjen sam da je sada lakse... Jesam li u zabludi?
 
Top