Mišljenje o FLAR-u // FIAT LANCIA ALFA ROMEO

Mišljenje o FLAR-u // FIAT LANCIA ALFA ROMEO

Legend
DObio sam neki finansijski projekat o istrazivanju da uradim i tema je FLAR u BiH kao anonimus brend.

Vrlo malo se prica o njima, nisu tema nijednog razgovora ni diskusije, a i ako jesu cini se da je to nekako u negativno kontekstu, osim ako se prica razvila iskljucivo u krugu zestokih i okorjelih ALFISTA i FIATovaca :D


Ono sto mene interesuje su vasa iskustva price, price vasih prijatelja, nebitno dali je to Sarajevo, BanjaLuka ili Mostar i gdje vec ima Fiat.

Iskustva u servisu rezervni dijlovi, podrska, cijene, kupovina novih kola, zamjena starih za nova itd.

52372309.jpg
 
Član
fiat - narodna marka sa manama i vrlinama kao i svaka druga, s relativno pristupacnom cijenom za siroke narodne mase, uglavnom noviji modeli drze "los glas" starijih modela, jos iz vremena kad je golf dvica bio jedini izbor u bih
lancia kod nas rijetka skoro kao ferrari, tako da ne zna sta bi o tome uopce moglo da se kaze
alfa romeo- premium marka po pristupacnoj cijeni, sa posebnim dizajnom, stilom i "dusom"...ali ima i mane , opet kao i svaki drugi brend koliko para toliko muzike, auto za entuzijaste i ljude koji zele biti drugaciji
:icon_biggrin:

p.s. djelovi i odrzavanje nisu problem ni za jedno auto danas toga ima na svakom koraku, servis takoder
a zastupljenost na nasim prostorima salona za ta auta je mala, kao i interes koncerna da prosiri mrezu i marketing na nasim prostorima, vjerovatno jer smatraju da je trziste malo i nedovoljno zainteresovano
pa tako i nema mnogo novih na cestama
 
Član
ono sto ja znam i sto sam cuo, da se do sad fiat prodavao preko "kamaru ruku" pa su cijene bile skuplje nego da odes u italiju pa uvezes sebi auto (govorim o kupovini novih auta). nedavno krajem prosle god je fuad ahmic - "afa racing" koji drzi tojotu i leksus, uzeo zastupnistvo fiata, lancie i alfe. nezz ko je prije radio u sarajevu i dal je uopste neko radio. sad nezz od koga on tacno uvozi i da li su cijene pristupacnije nego ranije, al mozes nazvati i raspitat se ako ti to sta moze pomoci ;)
 
Legend
Ono sto ja mogu konkretno reci, dosta je priblizno ovom sto iznad gore vec pise, otkako sam u "fazonu automobila" nikad nisam bio pristalica ovog segmenta (recimo da ih mozemo svrstat sve u jedno), iz razloga sto sam imao to narodno auto, koje se kosilo sa svim onim sto navedena grupacija pruza..
Gledajuci sa strane na grupaciju FLAR mogu reci da su to svakako kontraverzna auta, sa dosta sebi specificnih stvari, sa dosta pozitivnih i negativnih stvari, reci cu jos svoje gledanje na svaku marku pojedinacno..
FIAT, narodno auto, nesto kao i vw samo sa druge strane, jako pristupacno, manje-vise jednostavno, nudi velik segment i izbor auta, tako da za svakog ima nesto (naravno osim high klase), no ako krenemo redom od malog seicenta, preko pande pa do punta, koji su nekako najzastupljeniji kod nas, pa onda ide ovaj srednji stalez koji i nije proslavljen nesto pretjerano, sto zaokruzuje i preruzna multipla, do superzanimljivog coupea, svaki auto ima za sebe pricu, specifican je samo za sebe (za razliku od vwa npr koji su svi nekako monotoni, predvidivi i sl..)

LANCIA, po meni najkontraverzniji brend (od ovih poznatih) koji se prodaje trenutno, od samog pocetka imali su mane, promasaje, kontraverzne i radikalne mehanicke i elektricne ideje i inovacije.. (nesto kao citroen birvaktile).. Proslavila se svakako deltom, i to je ono sto je i sada odrzava "u igri"..

ALFA ROMEO, brend koji svakako ima ono nesto, posebni su po mnogo cemu, na "losem" su glasu zbog skupog odrzavanja i velikih motora - samim tim i velike potrosje, medjutim svakako auto koji kod nas, trenutno po ovim cijenama, daleko daje najvise za date pare..
 
Član
FIAT: Neki ga kude da je to niskobudzetno
talijansko smece za nizu radnicku klasu, a neki kazu da je to sasvim solidno
i izdrzljivo vozilo za pristojnu cijenu i vrlo jeftine dijelove, zamjenske
naravno kojih ima napretek.

ALFA: Neki će reći sa se Alfa ne kvari više nego drugi auti. Alfa samo traži nešto više za uzvrat obzirom na ono što pruža u odnosu na druge proizvođače...
ALI svi pokazatelji pouzdanosti automobila govore u prilog tome da je Alfa jedan od najkvarljivijih automobila uopće... ADAC testovi pouzdanosti, engleska ispitivanja zadovoljstva kupaca jednako tako govore da su kupci najnezadovoljniji upravo Alfama... u svim tim statističkim istraživanjima i pokazateljima, Alfe su na dnu ljestvice-kako po pouzdanosti i kvaliteti, tako i (ne)zadovoljstvom kupaca...

LANCIA:pre malo iskustva da bih išta rekao...
 
Legend
emir_89 je napisao(la):
ono sto ja znam i sto sam cuo, da se do sad fiat prodavao preko "kamaru ruku" pa su cijene bile skuplje nego da odes u italiju pa uvezes sebi auto (govorim o kupovini novih auta). nedavno krajem prosle god je fuad ahmic - "afa racing" koji drzi tojotu i leksus, uzeo zastupnistvo fiata, lancie i alfe. nezz ko je prije radio u sarajevu i dal je uopste neko radio. sad nezz od koga on tacno uvozi i da li su cijene pristupacnije nego ranije, al mozes nazvati i raspitat se ako ti to sta moze pomoci ;)

Koliko se sjecam autokomerc je drzao prije FIAT, mislim da i sad cak drzi. Cuo sam za tog gospodina iz Toyote, bio je skoro i menadzer godine, dal mozda 2010 ili 11 ;)

AnDel je napisao(la):
fiat - narodna marka sa manama i vrlinama kao i svaka druga, s relativno pristupacnom cijenom za siroke narodne mase, uglavnom noviji modeli drze "los glas" starijih modela, jos iz vremena kad je golf dvica bio jedini izbor u bih
lancia kod nas rijetka skoro kao ferrari, tako da ne zna sta bi o tome uopce moglo da se kaze
alfa romeo- premium marka po pristupacnoj cijeni, sa posebnim dizajnom, stilom i "dusom"...ali ima i mane , opet kao i svaki drugi brend koliko para toliko muzike, auto za entuzijaste i ljude koji zele biti drugaciji
:icon_biggrin:

p.s. djelovi i odrzavanje nisu problem ni za jedno auto danas toga ima na svakom koraku, servis takoder
a zastupljenost na nasim prostorima salona za ta auta je mala, kao i interes koncerna da prosiri mrezu i marketing na nasim prostorima, vjerovatno jer smatraju da je trziste malo i nedovoljno zainteresovano
pa tako i nema mnogo novih na cestama

Apsolutno se slazem s tobom ;)

George je napisao(la):
FIAT: Neki ga kude da je to niskobudzetno
talijansko smece za nizu radnicku klasu, a neki kazu da je to sasvim solidno
i izdrzljivo vozilo za pristojnu cijenu i vrlo jeftine dijelove, zamjenske
naravno kojih ima napretek.

ALFA: Neki će reći sa se Alfa ne kvari više nego drugi auti. Alfa samo traži nešto više za uzvrat obzirom na ono što pruža u odnosu na druge proizvođače...
ALI svi pokazatelji pouzdanosti automobila govore u prilog tome da je Alfa jedan od najkvarljivijih automobila uopće... ADAC testovi pouzdanosti, engleska ispitivanja zadovoljstva kupaca jednako tako govore da su kupci najnezadovoljniji upravo Alfama... u svim tim statističkim istraživanjima i pokazateljima, Alfe su na dnu ljestvice-kako po pouzdanosti i kvaliteti, tako i (ne)zadovoljstvom kupaca...

LANCIA:pre malo iskustva da bih išta rekao...


Zanimljivo mi je sto recimo gdje god sjednem u drustvu, i okupimo se fanatici i teoreticari svega vezano za automobilizam, svi se dive Alfi potajno, ali niko nesmije javno to reci. Zanimljivo je da i likovi iz TopGear poznati trio tvrdi upravo da su nepouzdane, zapravo da jedino pouzdano vezano za Alfu je da je nepouzdana i da ce se pokvariti, ali da za pare daje jako puno opreme, da je veoma udobna, i prosto ih obozavaju.
 
Član
Vozio Fiata Punta multiJet, motor odlican mala potrosnja ali ima dosta PVC dijelova cak i u mjenjacu, tako da osim motora ostalo mu je sve fus, i podlozno kvarovima ali za te pare dobar izbor. Nisu navikli na "tesku nogu" nasih vozaca i ne trpe napore nasih navika tako da nemaju dosta pristalicu bar u BIH iako su jeftiniji od vecine.
U segmentu komercijalnih vozila su u ekspanziji, i jedan od najzastupljenijih brendova, misli se na kedije, kombije i male kamioncice :cool:
Alfa, veliki i jaki motori, potrosaci veliki, skupo odrzavanje, i zato nisu bas pozeljni u ovo vrijeme krize, i ima izreka ko ima Alfu "vjencao se za nju" jer kasnije je nece niko da kupi kad dodje vrijeme prodati je.
Lancia, dosta promasaja, ali i cak najveci i najpoznatija imena automobilizma voze upravo ove automobile...
Sto se tice servisera i ovlastenih trgovaca, pokusavao sam sa njim raditi ali su totalno negostoljubivi i nepristupacni, i kad je u pitanju njihov servis, tvrde da su uslovljeni od proizvodjaca u mnogo segmenata, pa je saradnja sa njima vrlo otezana.
 
Legend
Interesantno da svi pominjete Alfu i velike motore, a gledam sad na stranici da recimo Djulieta ima neki 1.4 motor od 140 i 170 KS, i primjetio sam da ima dosta 159ki na cesti barem u Tuzli, a cak je i mene zainteresovala jedna kad se prvi put pojavila. Kao i svi izvan VW koncerna imaju veliku boljku gubitka vrijednosti vozila u periodu do 4 godine, uzasno opada cijena.
 
Član
daki je napisao(la):
Interesantno da svi pominjete Alfu i velike motore, a gledam sad na stranici da recimo Djulieta ima neki 1.4 motor od 140 i 170 KS, i primjetio sam da ima dosta 159ki na cesti barem u Tuzli, a cak je i mene zainteresovala jedna kad se prvi put pojavila. Kao i svi izvan VW koncerna imaju veliku boljku gubitka vrijednosti vozila u periodu do 4 godine, uzasno opada cijena.
Da i to sam zaboravio reci vrtoglav pad cijene na trzistu je isto tako lose za sve tri marke. Ali svako vozilo ima svoje vozace... Neka se nitko ne uvrijedi naravno
 
Član
lemi2903 je napisao(la):
Vozio Fiata Punta multiJet, motor odlican mala potrosnja ali ima dosta PVC dijelova cak i u mjenjacu, tako da osim motora ostalo mu je sve fus, i podlozno kvarovima

Hajde druže napiši šta je to tačno PVC u mjenjaču? Mislim kada se otrijezniš;)



daki je napisao(la):
DObio sam neki finansijski projekat o istrazivanju da uradim i tema je FLAR u BiH kao anonimus brend.

Ne znam ko ti je naručio taj projekat, ali glavni problem su drkadžije Slovenci koji su godinama prali pare preko firme autocommerc i sjebali prodaju i servise i u BiH i u Hrvatskoj....to je ubjedljivo glavni problem. Gdje njih nema situacija nije toliko loša...
 
Legend
Kenno je napisao(la):
lemi2903 je napisao(la):
Vozio Fiata Punta multiJet, motor odlican mala potrosnja ali ima dosta PVC dijelova cak i u mjenjacu, tako da osim motora ostalo mu je sve fus, i podlozno kvarovima

Hajde druže napiši šta je to tačno PVC u mjenjaču? Mislim kada se otrijezniš;)



daki je napisao(la):
DObio sam neki finansijski projekat o istrazivanju da uradim i tema je FLAR u BiH kao anonimus brend.

Ne znam ko ti je naručio taj projekat, ali glavni problem su drkadžije Slovenci koji su godinama prali pare preko firme autocommerc i sjebali prodaju i servise i u BiH i u Hrvatskoj....to je ubjedljivo glavni problem. Gdje njih nema situacija nije toliko loša...





Ma nema veze sa njima, a bilo bi ofirno da sam pitao za Ford, a cak mislim da je Fiat u gorem sranju debelo gorem sranju nego iko drugi.

Znaci slovenci gdje se upetljaju sve se sjebe.

Imal neko iskustva sa servisom, rezervnim dijelovima, uslugom, iisporukama itd..

Samo se odnosi na ovlasteni.
 
Član
Ne znam sta ova tema tacno podrazumjeva, misljenje o marki automobila pojedinacno, ili misljenje o firmi FLAR koja se kao bavi distribucijom istih i BiH.
Sto se tice firme FLAR, nemam nekog posebnog iskustva, raspitivao se par puta za neke dijelove, bili su usluzni,ali nista nisam kupovao. Servis nisam probao,nisam cuo bas hvalospjeve pa auto odrzavam na drugom mjestu.
A o markame se nema sta posebno reci, voziti alfu ili lancia znaci biti drugaciji, odudarati od okoline, biti ismijavan, smatran budalom itd.

Ali to me ne dotiče, srećom nismo svi isti:lol:
 
Član
Kenno je napisao(la):
lemi2903 je napisao(la):
Vozio Fiata Punta multiJet, motor odlican mala potrosnja ali ima dosta PVC dijelova cak i u mjenjacu, tako da osim motora ostalo mu je sve fus, i podlozno kvarovima

Hajde druže napiši šta je to tačno PVC u mjenjaču? Mislim kada se otrijezniš;)



daki je napisao(la):
DObio sam neki finansijski projekat o istrazivanju da uradim i tema je FLAR u BiH kao anonimus brend.

Ne znam ko ti je naručio taj projekat, ali glavni problem su drkadžije Slovenci koji su godinama prali pare preko firme autocommerc i sjebali prodaju i servise i u BiH i u Hrvatskoj....to je ubjedljivo glavni problem. Gdje njih nema situacija nije toliko loša...





Bolje ti popij koju, da dodjes sebi ;)
Korpa lamela druk, i na salt tebli, neki plasticni dijelovi, 2 Punta sam vozio na oba je to otislo, i mijenjan je komplet set na oba zbog toga.
 
Član
daki je napisao(la):
Interesantno da svi pominjete Alfu i velike motore, a gledam sad na stranici da recimo Djulieta ima neki 1.4 motor od 140 i 170 KS, i primjetio sam da ima dosta 159ki na cesti barem u Tuzli, a cak je i mene zainteresovala jedna kad se prvi put pojavila. Kao i svi izvan VW koncerna imaju veliku boljku gubitka vrijednosti vozila u periodu do 4 godine, uzasno opada cijena.
Fiat radi downsizing za svoje motrore tj smanjuje im kubikazu i konjazu sa istim performansama meni se to ne svidja al sta ces Imaju nove multijet2motore mozes vidjeti o njima na netu i multiair za benzince (jakoekonomicni i jedni i drugi sa odlicnim performansama euro5.
Recimo da za giuliettu sa boljom opremom mozes uzeti a3 sa istom tu i tamo konjazom mozda slabijom opremom opadat ce cjena alfi jos al onaj ko kupuje srcem zna se sta ce uzeti.
Sto se tice servisa cjena je kakva je nije toliko ni skupa ako znas da imas garanciju na djelove neki su djelov cak i jeftiniji nego u motorexu i slicnim onda se covjek zapita ko tu koga i koliko ovi prodavaci NEorginalni djelova uzimaju sebi para kad je cjena nekad u 10km.
Sama cjena servisa jest nesto visa ali kad vidis da ljudi znaju posao i da urade nesto za 10-15 minuta sto bi drugima trebalo sat ne oblecu oko autu i govore mozda je ovo amozda i nije imaju svoje djelove i ako kazu doce u cetvrtak djel je doso u cetvrtak.U svakom zitu ima kukolja tako da mozda je netko imao negativna iskustva bitno je da majstori idu na seminare i nema problema.
Alfa romeo sve bi cure pomeo to sam negdje procitao nesto drukcije posebno na glasu da se kvari ali nije to tako dosta su se popravili sa djulietom sa svakom serijom sve su bolji imaju performance dizajn mnoi uzmu u losem stanju za male pare pa kasnije kukaju na brend.
Lancia-kraljica sve je dalje suvisno za reci.
Fiat-ovaj je gore dobro rekao narodno auto probija se kao brend i bice ih ko golf dvica imaju ljepe aute ne pretjerao skupe za odrzavanje pogotovo u ne ovlastenom.
Jos imaju i crysler koji su kao uzeli pa mogu djipove da prave.;)
 
Top