Logitech Momo Racing Wheel

Logitech Momo Racing Wheel

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Znaci, jasno je vec i iz samog naziva teme pretpostaviti da se radi o uredjaju za igranje. Jedan mocni volan za dodatni uzitak prilikom auto simulacija i igara na PC-u.

Kao mali, igrao sam se sa COmodore 64, pa cekao da se izvrti kaseta, pa stimali glavu citaca kaseta, pa cekaj, pa gledaj mrave kako igraju fudbala na ekranu dok se sve ne ucita, i one skripuce zvukove razornih moci, posebno u kasnim vecernjim satima, i konacno kada uklopi, uhvati se onog starog dobrog Joysticka i zaigraj. Eh i to su bila vremena, stara dobra vremena. Tada je Joystick bio nesto nedokucivo dobro. I igralo se danima i nocima.

No kako vrijeme odmice, dolazi sve bolje i mocnije. Takodjer se ne igra vise ni na COmodore 64, ni na onim starim imitacijama Play Stationa, nego su sada tu prave stvari. Kazem prave, i prevodim u bukvalnom smislu te rijeci, Prave. Ovaj volan koji zelim malo pribliziti onom dijelu populacije koja bi htjela nesto cuti o ovakvoj igrackici, i onima koji jednostavno ce mozda procitati moje misljenje o njemu, je zaista stvaran i daje osjecaj sjedenja u automobilu i izbacuje vas iz svijeta igara u neko novo virtualno okruzenje gdje vas vode Force Foeedcback Volana i njegov predobri osjecaj kada je u Vasim rukama.

Dugo vec igram razne igre orijentisane na voznju. Igrao sam od starih Need for speed verzija, onih pet sest dijelova, do najnovijih dijelova, Underground 1, 2, Most wanted, Carbon, itd itd. Ove bolje samo spominjem imenom jer ostale i nisu bas vrijedne pomena. I obicno se ovo sve igralo koristenjem tipkica na tastaturi. Djura tastatura, maaa dajjj... I naravno, i danas se igra, i igrat ce se. Ali igre poput pravih simulacija voznje, kao recimo Live for speed, rFactor, pa Formula 1, itd itd, one zahtijevaju malo vise predanosti i pruzaju malo vise uzitka, i za njih je potreban dobar upravljacki joystick:)

00033572.jpg

MOMO® Racing Force Feedback Wheel je ono sto ce vam u rukama stvoriti trzaje zivota i uciniti da igranje ucini vrijeme da leti. Uh kako je samo mocan osjecaj drzati u rukama onakav Volan i voziti razne bolide.
Igra LFS podrzava podesavanje Force Feedback-a u rasponu po 5% a od vrijednosti 0 - 200%. Na nuli je ugasen i lagana kao najlaksi servo, a na 200 je zvijer koju je tesko ukrotiti i zadrzati u rukama. U trenutku igranja sam pomislio da se sve trese u kuci :D...ali na kraju shvatis da se u stvari treses samo ti od adrenalina i izmorenosti koju ti stvara jacina motora volana.

JA sam se dugo razmisljao o volanu, pa sam htio uloziti nesto malo novca i kupiti si neki low profile volancic, da eto mogu voziti volanom, pa sam mislio cak kupiti polovan, ali srecom nisam. Razmisljao sam o obicnom Logitech volanu koji kosta nekih 70-tak KM-ova. ALi eto, srecom kazem da nisam ucinio tu gresku i kupio taj neki volan. I onda setnjom po mercatoru primjetim u racunarskoj prodavnici Momu na postolju. Pridjem sa dozom adrenalina, jer iz daleka je vec bilo lako primjetiti da se radi o izuzetnom primjerku. I onda, onaj trenutak kada on utone u prste svojim cini mi se perfektno odabranim materijalima, i kada pritisnete bilo koju od tipki, osjetite moc, i uzitak, sve sto je moguce pomisliti u tom trenutku je "Ja zelim ovaj volan". I to sam i ja tada rekao. No u tom trenutku, bilo je tesko izdvojiti skoro pola plate za volan. I onda sam produzio dalje a mislim su mi ostale tu sa njim. Razmisljao sam kako ce biti upravljati GTi-jem na LFS sa ovim monstrumom od prstena:) a tek kako ce se turbo ponasati sa svojim snaznim motorom i zadnjom vucom. Uhh!

I tako sam par dana se razmisljao i svracao opet samo da ga pogledam. Kao neki ludjak koji prati svoju zrtvu:)
No dosao je dan, kada sam se probudio i rekao, ma daj, jedan je zivot, zar trebam na sebi da stedim. Idem danas jos po taj volan i zelim ga veceras u na svom stolu gledati i upravljati. I tako je i bilo. Nakon raznih muka da dodjem do njega, jer se stosta izkomplikovalo:) no na kraju, mojom odlucnoscu je zavrsio u mojim rukama. I ne zalim ni jedne sekunde niti jednog feninga koji sam ulozio u njega. I eto, od mene dosta sada. Ostavit cu fabricke detalje i karakteristike neke bitnije, i podrav svima koji su dosli do kraja mog teksta. Hvala na citanju!

logitech-momo-box.jpg


System Requirements
o PC with Pentium® processor or compatible
o 64 MB RAM
o 20 MB of available hard disk space
o CD-ROM drive
o USB port
o Windows® 98, Windows® 2000, Windows® Me, or Windows® XP

Package Contents

o Logitech MOMO™ Force Feedback Wheel with stick shifter and paddle shifters
o Gas and brake pedals with carpet grip system
o Setup guide
o Installation CD-ROM
o Power supply
o 1-year warranty

1389.1.0.jpg

1390.1.0.jpg

1391.1.0.jpg

1392.1.0.jpg
 
Član
trizex je napisao(la):
Hehe fina pricica....dakle ne samo poeta, neg i pisac? :)

:D:D:D:D:D

Heeee izgleda...otkrivam neke svoje nove poglede u buducnost :)

Hvala na komentaru u svakom slucaju. Fino je cuti da je neko i procitao sve sto sam napisao! :)
 
Da samo kazem da sam oficielno bio prva osoba koja je isprobala Klimin novi stroj!

Sta da kazem.. Uzeo sam najlakse, i najnemirnije auto snage 200KS i podesio silu na 200%. Osjecaj je bio kao da vozim nesto pravo. Kad sam krenuo da driftam po krivinama, iznenadio sam se kad je volan sam kontru udarao i pokusao da se izgubi mojim tada vec dobro oznojenim rukama koje nisu htjele da smanje silu ni 5%! Isto tako je jako bila izrazena nemirnost auta na pravcu pri visokim brzinama kao i pri skretanju sa ostecenim ovjesom. Ali stvar koja me je ponajvise iznenadila je TORQUE STEER.
Da objasnim; Torque Steer je fenomen koji se javlja kod veoma snaznih prednje-pogonasa tipa Astra OPC, koji tokom ubrzanja od silnog obrtnog momenta blago zakrecu volan u lijevo u odredjenom podrucju okretaja motora.

Narednih 45min Klima je ostao u cudjenju kako samo mogu da vozim to cudo na takvom setupu, a ja sam ostao u cudjenju kako su mi se ruke tresle ud adrenalina i snage! Vjerovali ili ne, danas prvi put osjecam upalu shaka! Samo jos da ima ventilator negdje u pozadini prikljucen da simulise udare vjetra pri razlicitim brzinama.. To bi onda bilo ono pravo!

U svakom slucaju, volan je vrijedan svake ulozene marke. Ima solidan osjecaj koji granici sa ludilom u vidu kvalitete izrade. I jos nesto, nisam se ja tresao toliko koliko se je tresao cijeli stol i monitor na kojem je bio pricvrscen volan!

LUDILO!!! :)
 
Član
trizex je napisao(la):
Mah, volim citat, shtash :)
Uglavnom, bas si se lijepo raspisao za ovih dan dva :)
hehe...samo citaj, ja cu da pisem...samo da imam o cemu pisati, rado bih ja to i kvalitetnije razradio,..no eto....koliko toliko bice i od mene sta da se cita heheh...valjda volim pisati :D
freekvw1983 je napisao(la):
Da samo kazem da sam oficielno bio prva osoba koja je isprobala Klimin novi stroj!

Sta da kazem.. Uzeo sam najlakse, i najnemirnije auto snage 200KS i podesio silu na 200%. Osjecaj je bio kao da vozim nesto pravo. Kad sam krenuo da driftam po krivinama, iznenadio sam se kad je volan sam kontru udarao i pokusao da se izgubi mojim tada vec dobro oznojenim rukama koje nisu htjele da smanje silu ni 5%! Isto tako je jako bila izrazena nemirnost auta na pravcu pri visokim brzinama kao i pri skretanju sa ostecenim ovjesom. Ali stvar koja me je ponajvise iznenadila je TORQUE STEER.
Da objasnim; Torque Steer je fenomen koji se javlja kod veoma snaznih prednje-pogonasa tipa Astra OPC, koji tokom ubrzanja od silnog obrtnog momenta blago zakrecu volan u lijevo u odredjenom podrucju okretaja motora.

Narednih 45min Klima je ostao u cudjenju kako samo mogu da vozim to cudo na takvom setupu, a ja sam ostao u cudjenju kako su mi se ruke tresle ud adrenalina i snage! Vjerovali ili ne, danas prvi put osjecam upalu shaka! Samo jos da ima ventilator negdje u pozadini prikljucen da simulise udare vjetra pri razlicitim brzinama.. To bi onda bilo ono pravo!

U svakom slucaju, volan je vrijedan svake ulozene marke. Ima solidan osjecaj koji granici sa ludilom u vidu kvalitete izrade. I jos nesto, nisam se ja tresao toliko koliko se je tresao cijeli stol i monitor na kojem je bio pricvrscen volan!

LUDILO!!! :)

heheh Ti si fanatik covjece. Ja sam mislio da sam ja najgori ehhehe...Sinoc sam gledao tvoje pokrete i face, i trganje ruku i sve te vibracije, vruce od stola volana do tebe...

I da samo naglasim Kako je stolica na koju sam sjeo poslije tebe, bila potpuno mokra i vrela...hhhhh
 
[/quote]

heheh Ti si fanatik covjece. Ja sam mislio da sam ja najgori ehhehe...Sinoc sam gledao tvoje pokrete i face, i trganje ruku i sve te vibracije, vruce od stola volana do tebe...

I da samo naglasim Kako je stolica na koju sam sjeo poslije tebe, bila potpuno mokra i vrela...hhhhh
[/quote]

hehehe, jel to moram sad ocekivati racun iz hemijske cistionice?
 
Član
Uhhh procitah jedva! I stvarno si se raspisao pravo! Svaka ti cast imas smisla za tipkanje! A vjerovatno i velikog, velikog iskustva sa igracim konzolama i njihovim dodatcima! Interesuje me jesi li igrao onu Forza Motorsport na X Box-u!? Nisam je imao priliku igrati ali sam cuo da je mocna!
 
Član
addo je napisao(la):
Uhhh procitah jedva! I stvarno si se raspisao pravo! Svaka ti cast imas smisla za tipkanje! A vjerovatno i velikog, velikog iskustva sa igracim konzolama i njihovim dodatcima! Interesuje me jesi li igrao onu Forza Motorsport na X Box-u!? Nisam je imao priliku igrati ali sam cuo da je mocna!

MAh, nemam neko iskustvo sa igrackim konzolama, probao sam ih par. Nekih se sjecam nekih manje vise. No ovo je ono sto je iznad skoro svih.

Tu igru koju pominjes nisam igrao, posebno na X Boxu, jer vecina igara koju igram zasniva se na PC Platformi. Kako mogu da vidim na prvi pogled doima se mocno, no opet, sve je to relativno dok ne sjedes i ne probas, pa osjetis na svojoj ruci kako to lezi. Ja licno sam probao dosta nekih igara gdje su ljudi mi ih okarakterisali kao pravo mocne, a za koje sam ja recimo rekao da su ispod i prosjeka. Itd itd,...

Probaj i sudi joj :D
 
Član
Klima je napisao(la):
addo je napisao(la):
Uhhh procitah jedva! I stvarno si se raspisao pravo! Svaka ti cast imas smisla za tipkanje! A vjerovatno i velikog, velikog iskustva  sa igracim konzolama i njihovim dodatcima! Interesuje me jesi li igrao onu Forza Motorsport na X Box-u!? Nisam je imao priliku igrati ali sam cuo da je mocna!

MAh, nemam neko iskustvo sa igrackim konzolama, probao sam ih par. Nekih se sjecam nekih manje vise. No ovo je ono sto je iznad skoro svih.

Tu igru koju pominjes nisam igrao, posebno na X Boxu, jer vecina igara koju igram zasniva se na PC Platformi. Kako mogu da vidim na prvi pogled doima se mocno, no opet, sve je to relativno dok ne sjedes i ne probas, pa osjetis na svojoj ruci kako to lezi. Ja licno sam probao dosta nekih igara gdje su ljudi mi ih okarakterisali kao pravo mocne, a za koje sam ja recimo rekao da su ispod i prosjeka. Itd itd,...

Probaj i sudi joj :D

Ja vecinom igram na igracim konzolama i NFS Underground 1 i 2 su mi super, Most Wonted nije losa, Carbon je bolji nastavak! Eh ta Forza je nesto poput Grand Tourismo igrice ali samo sto ovdje postoje ostecenja na vozilima i kazu da je mocnija od GT4, ali kod nas X-Box i nije nesto popularan! Volio bih probati Live for Speed ali moj racunar ne podrzava bas neke bolje igrice, tacnije nikakve jer uopste ga ne koristim za to! A konekcija je ionako dial-up tako da... A da idem po internet klubovima trenutno nemam vremena!
 
Legend
ovaj ti je premocan nema sta....imao sam dva slicna,samo sto je prakticnije kad je mjenjac posebno.......stavis ga dje hoces,samo da je i ovaj tako meni bi bio perfect :icon_biggrin:
 
Član
addo je napisao(la):
Klima je napisao(la):
addo je napisao(la):
Uhhh procitah jedva! I stvarno si se raspisao pravo! Svaka ti cast imas smisla za tipkanje! A vjerovatno i velikog, velikog iskustva sa igracim konzolama i njihovim dodatcima! Interesuje me jesi li igrao onu Forza Motorsport na X Box-u!? Nisam je imao priliku igrati ali sam cuo da je mocna!

MAh, nemam neko iskustvo sa igrackim konzolama, probao sam ih par. Nekih se sjecam nekih manje vise. No ovo je ono sto je iznad skoro svih.

Tu igru koju pominjes nisam igrao, posebno na X Boxu, jer vecina igara koju igram zasniva se na PC Platformi. Kako mogu da vidim na prvi pogled doima se mocno, no opet, sve je to relativno dok ne sjedes i ne probas, pa osjetis na svojoj ruci kako to lezi. Ja licno sam probao dosta nekih igara gdje su ljudi mi ih okarakterisali kao pravo mocne, a za koje sam ja recimo rekao da su ispod i prosjeka. Itd itd,...

Probaj i sudi joj :D

Ja vecinom igram na igracim konzolama i NFS Underground 1 i 2 su mi super, Most Wonted nije losa, Carbon je bolji nastavak! Eh ta Forza je nesto poput Grand Tourismo igrice ali samo sto ovdje postoje ostecenja na vozilima i kazu da je mocnija od GT4, ali kod nas X-Box i nije nesto popularan! Volio bih probati Live for Speed ali moj racunar ne podrzava bas neke bolje igrice, tacnije nikakve jer uopste ga ne koristim za to! A konekcija je ionako dial-up tako da... A da idem po internet klubovima trenutno nemam vremena!

ma live for speed ne zahtjeva jaku grafiku, igriv je i na slabijim konfiguracijama....u njemu je vise fizike....

A mozes se zadovoljiti i offline igranjem, sa razbijenom verzijom i svim vozilima i automa...a takodjer imas i auto skolu tamo, razne testove spretnosti ...sve to zna biti jako zanmljivo ....a online igranje ide tek kad se covjek dobro usteli....
 
Član
edo_16v je napisao(la):
kakav je onda tek ovaj

Logitech G25 595KM

logitech_g25.jpg

mocan eto kakav mocan :)

MA to je strasan volan....Ali za njega ti treba i dobra stolica sa postoljima...po mom misljenju...
Jer nije to volan za konektovat na stol i stavit mjenjac negdje tu na stol i slicno,....
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top