Kupovina - VW Golf 4 1.9 TDI vs. Opel Zafira 2.0 ili 2.2 DTI

Kupovina - VW Golf 4 1.9 TDI vs. Opel Zafira 2.0 ili 2.2 DTI

Super Moderator
da ti je neko ovdje ponudio megane opet bi odgovorio ma daj kakav megane mi smo balkanci golf je golf itd... dobra su to auta samo ako je dobro odrzavan, nije skup za odrzavat, fino ide taj motor, ne trosi puno
 
Član
iskreno do danas ne bi ni mogao dati neki komentar na to auto jer niti sam kad ga vozio niti sam se vozio u tome autu, a kod nas (u Novom Travniku) ih slabo i ima, pa tako da ne bi mogao ni dati neko specijalno misljenje, ali danas sam vidio auto i stvarno je fino, s obzirom u koju klasu spada (Golf, Pug 307, Astra..) zaista je udoban, auto zaista lijep s polja a i iznutra, auto je ovako zaista dobro, samo da znam sta kad se sjebe, troskovi servisa, cijena dijelova itd.
 
Član
Sta si cuo za lagune da ne valja? Taxisti ih ubise, presle po 600-700 000 i dalje pale i rade...
Megane 1.9 ima nekoliko bitnih stavki:
prva bitno je da je redovno radjen mali servis(na prvim modelima je radjen na 30000km na zapadu, sto nije dobro ako je mng presao) na tom 2004. bi trebao biti manji interval
druga poslusati da li dolaze neki zvukovi iz radilice ili eventualno preventivno zameniti letece lezajeve (oko 60e)
i ono standardno, zamajac, menjac, turbina proveriti te stvari zbog eventualnog ulaganja koje nije malo ako to ima da se radi...
Ostalo je dosta jeftino, npr. veliki servis nece preci 200e ako ga ne radis u ovlascenom.
Model 1.5 dci (osim onog od 100ks) moze imati problem sa pumpom i diznama, kod 1.9 tog problema nema, cisto da znas ako te budu zastrasivali ljudi.

Sam auto ne bih poredio sa golfom 4 ni u jednom segmentu, jer je pre svega noviji i moderniji model, ali ne bih ni megana sa golfom 5 koji je isto tako noviji i malo ozbiljniji. Znaci megane ti je nesto izmedju ta dva golfa ali sa puno opreme i puno udobniji od oba auta.
 
Član
ma on kad bi meganea i uzimao ne bi 1.5 vec 1.9, jer nekako mislim da je za karavana nejak 1.5 motor, to je barem moje misljenje

a sto se tice laguna cuo sam od par ljudi najvise zbog nekih "sitnica", ali i te sitnice te oderu po dzepu, elektronika i jos neke dzidze
 
Član
Nije nejak taj 1.5 od 100ks mada 1.9 svakako jaci ali i veci potrosac. Kod jednog prijatelja je 1.5 100ks 6 brzina cipovan i trosi 5.8 po gradu prosto fenomenalno, a ide vrlo pristojno. 1.9 ce tesko ispod 8 po gradu trositi, ali na otvorenom ide i ispod 5 kad se malo potrudis.

Pregledaj ti dobro taj auto i ako bude dobar neces pogresiti, ako je les ne pomaze ni da je golf ni megane ni mercedes...
 
Član
Vozio dosta modela sa 1.5 dci motorom, od megane 90 konja, cangoo 65konja, clio 80 cini mi se, ti su motori ne poderivi, ne kvare se, na cangoo je taj motor presao bez i jednog jedinog kvara (osim mjenjanja potrosnih materijala i servisa) preko 200 000 i pazi ovo sluzbeno je auto bilo, nema sta se od njega nije radilo i po gradu nikad nije presao 6L, megane od 90 konja jako fino idu u odnosu na koji je motori snaga, pa cak mislim da je u rangu i brzi od golfa 4 1.9 TDI od 90konja... clio 1.5 DCI sa 80 i nesto konja cini mi se jako dobro ide za svoju snagu i kilazu, i nijedan model po gradu nije presao sa potrosnjom od 6L, mada ovdje govorimo o menaganu, lagune su takodnje jako dobra auta i izdrzljiva sa malo kvarova, ja ne znam ko to kaze da su one losa auta osim sto gube na cijeni, njihova jedina malana je kljuc, tacnije kartica je kljuc i onda kad ode to je sto te moze kostati na popravku a ovo ostalo samo mijenjaj potrosne materijale ako je auto sa originalnom kilometrazom i ako je dobro i redovno odrzavano...
Ja ne znam kad ce narod doci pameti pa vidjeti da je Golf tacnije VW vec zastario i ono sto oni imaju u 2013-oj to su mnoga auta vec imala puno puno prije njih...
 
Član
ako ne bjezis od francuza i ako si vec gledao megana onda pogledaj i scenica 2004 god. isto jako dobra auta, ja sam se pozitivno iznenadio, sto se tice prostora isti su kao i zafira, a sto se tice opreme i izgleda su daleko jaci i od golfa i zafire
 
renault samo 1.9, dajdza mi skoro uzeo Scenic 2004 1.5dci i kaze da se pokajo jer je nejak, to je jedini razlog a dobri su motori
 
Član
ma evo od oca najbolji je prijatelj mehanicar, pa mu je on rekao da nisu ti 1.5 motori bas nesto, a sto se tice auta, ja ga iskreno nisam vozao, al jest stari i rekao je da mu je bolji od golfa dosta, jer je imao priliku voziti i golfa, iskreno meni je Megane dosta bolje auto, samo se on boji za odrzavanje da ne bude preskup, zadnjeg francuza kojeg je imao bio je Reno 11-ka i prodao ga vec davne 2002-2003 godine i to jedva ga se rijesio, kvar za kvarom i to je bilo nepodnosljivo, sto je najgore cekaj sedmicama dijelove iz francuske, sad ne znam kako je sa ovim novim Renault-ima
 
Član
Dijelovi za Renault su vrlo dostupni, a najbolje od svega je to sto su u ovlastenom servisu puno jeftiniji od konkurencije.
 
Ja kad čitam neke stvari prosto ostanem bez teksta, kad neko grdi nešto što možda nikad nije vidio, već prije mene dosta ih je reklo da Golf i Zafira nisu isti rang što i ja podržavam. Razlika između konstrukcija motora Vw.a i Opele nije ista, vozila nisu ista, i mnogo toga. Trenutno je Opel jeftinij od Vw-a po servisnim intervalima prije svega zbog lanca kojeg imaju i 2.0 (74KW) i 2.2 (92 Kw) za razliku od Golfa koji to nema, i tu je razlika već u velikom servisu. Zatim kod podvozja itd itd...

Opelovi dizel motori imaju problem s elektronikom Bosch pumpe koja najčešće odilazi zbog neredovnih servisa, zaprljanosti filter goriva, i samog lošeg kvaliteta goriva, jer malo ko zna da ovi modeli nemaju pumpu u rezervoaru već sama Bosh pumpa obavlja sve i zato je jebeno upaliti ga kad povuče zrak, jer opadne tlak u sistemu i sranje. "odilaženje" Bosh pumpe može se očekivati oko 200.000 pređenih (statistika) jer je to pokazano na više već modela tako da sva priča je nepotrebna. Ono što je dobro kod Opela dalje jeste što je motor "tvrđe" urađen što rezultira da može se bez problema naći auta s 400.000 km koji i dalje imaju savršeno sagorjevanje, kad se izvade klipovi stubline su odlične itd itd..

Vw 1.9 tdi obični 66Kw je ustvari malo magare koje ima svoje mane i prednosti isto, zaista je motor ok ako se pazi, međutim veliki servis je pofino para, zatim nije rijetkost naći golfa cca 200.000 km koji već ima plavkast dim, što me prosto rasrdi, ali stvar je o već o pomenutom održavanju, no, nije nužno. Istina je da je Golf kod nas dosta cjenjeniji ali samo zbog pristupačnosti dijelova, i to je za mene sepet auto i još ako su običniji po meni drvena zaprežna kola. Istina je da i manje opada na cijeni, pa kad se gleda da čovjek gubi što manje prilikom prodaje, bolja opcija je Vw, ali udobnost je jača mi strana i to opel nudi.


Priča da Vw prelazi milion km, je prosto nemoguća misija, kod nas i ako postoji takvih modela onda ih na prste možeš prebrati i vlasnici znaju šta rade, a djelovi su isključivo org, a isto tako je i kod Opela da se ne zavaravamo. Sve u svemu stvar je ukusa o čemu se ne raspravlja i održavanja, i ne postoji loš auto samo postoji loš vlasnik.

Pozz
 
Član
znam i ja da su Zafira i Golf dva razlicita auta u svemu, ali izgleda da je stari i odustao od Zafire, trazi nesto "manje", kao Megane Grandtour ili Golf Variant, ali po svemu sudeci Megane mu je prva opcija, malo cu ga i ja odgovoriti od Golfa, jer ta dva auta se ne mogu ni porediti, Megane dosta bolje auto, a jednako kosta kao i Golf, mozda cak i jeftiniji, Golf 2004 god. 8-8,5 hiljada, dok Megane isto 2004 god. jeftiniji skoro za hiljadu maraka, a veoma bolje auto sa dosta vise opreme itd.
 
Ne znam za ovaj pad cijene sto govore svi, pa 307, megane 2, golf 4 se u prosjeku sada mogu za iste pare kupiti, cijena varira od primjerka do primjerka, al' u principu za isto para se krecu. Izuzev onih koji neke od tih modela po godinu i vise vrte po oglasima, govorimo o nekim prodajnim cijenama..
 
Član
od tih auta jedino Lagunama brzo opada cijena, a sto se tice cijena Megane-a i 307 kao sto si i rekao, oni jos drze cijenu, ali ipak kad se uporedi Golf je naskuplji od tih auta, kada bi se gledalo isto godiste, kilometraza i tako to Golf je skuplji bar za 1000 KM, a iskreno bolja je i 307-ica i Megane od Golfa
 
Top