Kupovina DSLR fotoaparata HELP?

Kupovina DSLR fotoaparata HELP?

Član
Odlucio sam se za kupovinu DSLR aparata, da malo pocnem ozbiljnije da se bavim fotografijom. Napominjem da bi mi to bio prvi "ozbiljniji" fotoaparat.
Gledajuci recenzije odlucio sam se za Nikon D3100. Sta mislite? U imtecu se cijena krece oko 1100 KM. Ima li neko iskustva sa ovim aparatima, i naravno savjeti, iskustva itd. od ljudi koji se bave fotografijom bila bi pozeljna.
 
Član
Gdje ćeš Nikon :lol: Šta ti nije jasno? Koliko para toliko muzike, ali taj će ti biti sasvim dovoljan za početak.
 
Član
Pretpostavljam da je D3100 ce doci sa kit objektivom!? Moj prijedlog ti je, ako vec imas toliki budjet da kupis polovan Nikon D90 koji je puno bolji! Ali opet ne zelim da te zbunjujem u odluci, najbolje ti je sam da odlucis sta ti treba i koliko ces se zauzeti za fotografiju! Ja sam imao duplo manji budjet i odlucio sam se za Nikon D60 i prezadovoljan sam, ipak sam ja pocetnik kao i ti u ovome! Tako da koji god uzmes neces se pokajati! Nek' je sa srecom! :cool:
 
Član
Deyo je napisao(la):
Gdje ćeš Nikon :lol: Šta ti nije jasno? Koliko para toliko muzike, ali taj će ti biti sasvim dovoljan za početak.

sta to fali nikonu :D :D
I ja sam htio taj uzimati, na kraju dodao jos koju stoju i uzeo D90. Za D90 sve preporuke. 3100 nisam koristio mada vjerujem da nije los aparat. Koliko ja znam 3100 nema in body auto focus, sto znaci da ce ti auto focus raditi samo na novijim objektivima koji imaju motor u sebi, dok ces na starijim moci raditi samo manuelno.
 

IGY

Član
Kako ti boki rece uzmi i zabavljaj se :)
sad ovo sto govroe za polovan d90 je bolja opcija, no ako si jedan od onih koji vole kupiti novu stvar onda ti je ovo dobar izbor, jos ako si simpatizer nikona samo naprijed

ako i kad ga uzmes, prvo procitaj upustva i znat ces 50% funkcija kasnije samo vjebaj skljoacj testiraj obradzuj itd

ako ti zatreba kakvih teksova veznao oko fotografije javi se na pm imam toga na bacanje :cool:
 
Član
Odlicno, kada se pocnem baviti javim ti se igy sigurno :cool:

Gledao sam jos malo recenzije i pored ovog nikona kao neka malo skuplja opcija navodi se i canon EOS 550d koji je kao za "dugorocnije planove". Ehh sad se dvoumim uzeti nesto polovno da se naucim pa onda preci na nesto bolje i novo ili odma uzeti ovako nesto tipa ovoga sto sam naveo.
Kakav je nikon d3000? Ima par ponuda na piku, cuo sam se sa vlasnicima pa eto, nude se za neku cijenu od 600-700 KM. Jeli to ok cijena? Bitno mi je da aparat zadovolji osnovne neke uvjete ostrine slike i kvaliteta a sad vec ako hocu bolje moze se i nadogradjivati optikom zar ne?
 

IGY

Član
vidi sto se tice ostrine i kvalitete skoro svaki dslr to pruza, ostalo zavisi od objektiva kakav je sta je

ja sam ti mislio predloziti bas canon 550d ja ga koristim vec mjesec mozda malo jace... fenomenalan je, od videa koji je full hd, pa do fotki koje se mogu iskorstiti i ako se radi 100% crop pa i vise jer 18mp senzor pruza odlicne mogucnosti, da ti ne govorim o nocnim fotkama iz rule na visokim ISO postavkama gdje je sum zanemariv itd
 
Član
E vidis to sam htio pitati. Ima li potrebe uzimati i blic dodatno, kakvo je osvjetljenje itd. Mislim za normalno slikanje, recimo slike auta po noci, nekih osoba itd. Sta si ti koristio kad si slikao golfa V od clana Astra (cini mi se da si ti slikao) ? A mislim da je 550d bolji izbor, barem na vecini recenzija sam to zakljucio samo je cijena veca.
 
Član
ja sam uzeo nikona d3100 sa sigmom 18-200DC bio oko 1350KM u Fotozunicu, aparat je odličan, čak moglo bi se reći da je trenutni best-buy...

što se tiče objektiva i dodatne opreme, to ćeš vremenom sam shvatati šta ti treba, i dodatno pribavljati...

za početak ti je bitno samo da počneš, da se malo uživiš i da kreneš fotkati...


btw, i ovaj d3100 ima full hd zapis i to sa AF-F tj da stalno aprat sam izoštrava, kao i pravi video rekorderi...
 
Član
Ma sve to xxxx i xxx je smeće, prodam ti ja 20D pojeftino :D

Nema tu neke sad prevelike razlike Canon/Nikon, problem je u objektivima, ako kreneš kupovati za jednu marku pa se prebaciš na drugu, a preći ćeš na Canon.
 
Član
Vjerovatno ce biti Canon 550d ili evo treba da stigne i 600d pa vidjet cu. Mozd ipak 550d jer ce mu dolaskom novog modela vjerovatno pasti cijena a novi model od novosti samo ima pomican displey tako da mislim da se ne isplati davati 300-400 KM vise za njega definitivno...
 
Top