Kolaps hrvatskog tržišta automobila

Kolaps hrvatskog tržišta automobila

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
U Hrvatskoj je i do krize bila ogromna prezaduzenost, sto privatno ljudi, sto drzava, sada je situacija jos gora. Banke su povecale kamate na postojece kredite, poostrili uvjete za iste itd. A kao sto znamo kod nas se vecinom nova auta i uzimaju na kredit. Kao sto kaze daki, nije do njih (autodilera), jer jos malo pa da pocnu dzaba davati auta, problem su sad banke, a i oni koji imaju kes se boje ulagati i kupovati LCD TV, a kamoli novo auto...
 
Član
A čuj ne treba odobriti uvoz starijih auta jer će preprodavači varati narod? Varaju i sad i varaće ubuduće one ljude koje mogu,ali zbog njih onemogućiti običnim ljudima da dovuku sebi auto? Nema smisla.To ''smeće'' sa njemačkih cesta staro 10 godina je bolje nego auto kod nas od 5-6 godina.Automobilska industrija se toliko nauzimala para zadnjih 20 godina da mi ih uopšte nije žao zbog ove krize,preseravali su se cijenama samo tako..I sad kao mi njih trebamo žaliti,a milijarde milijardi što su zarađene to je ništa.Sad i pored popusta teško ide prodaja jer ljudi nemaju para,a i oni koji imaju nisu toliko hrabri da se rasipaju novim autom jer se ne zna šta će sutra biti.Tako da teško pali i ta taktika ''Bolje biti ranjen nego ubijen''.
 
Član
Trenutno maltene niko ne uzima jer su svi prezaduzeni, otplacuju barem jedan krediti... sada dizati drugi veci, po nepovoljnim uslovima, za auto rijetko tko se usudi, svi gledaju da zadrze posao i stede kako mogu, samo pogledajte po radnjama it robe, tehnike i sl... zjape, eno vise ni televizore ne pale stalno u izlozima. Koliko se samo prije racunara na kredit uzimalo, a sada minimalno, kamoli tek auta...
 
daki je napisao(la):
Astra je napisao(la):
pa ne razumijem, ako vec ljudi ne kupuju sto prodavaci ne reaguju, uvedu kakve akcije, snize cijene bolje nesto prodat nego nista...

Cijene, evo ti cijene i akcije...

Volvo XC90 D5 KINETIC bio 116.000 KM
Sadasnja cijena : 67.100,00 KM

Volvo S40 BIO 48.000 KM
Nova cijena 28.900 KM

Ford Focus: Bio 33.500 KM
Nova cijena 22.900,00 KM

Eto iz moje branse, e da Mazda CX7 4x4 2.2 Dizel 170KS opremu da ne pominjem 55.900,00 KM

Ostalo je jedino jos da pocnemo davati kola djabe i jedno 10.000 Maraka u koverti uz njih... :icon_question:

pa kolike su to marze, kada mozete napraviti popust od skoro 50% :icon_question:
 

MTR

Član
@ Death beat , nije to do marze vec imas nekoliko aspekata u formiranju cijene za pojedina trzista , ja sam npr. prvog XC90 , znaci prvi koji je ikad usao u BH prodao Mirsi ( onaj sto je drzao puf blizu Brajlovica ) sa Ilidje na cijenu od 157.000 KM - do registracije , dok se isplati razvoj , ulozena sredstva u masineriju , obuku ljudi itd itd , sad je ova cijena normalna jer je model na zalasku , trosi se potrosni materijal ...... ima tu dosta racunica , i opet oni na ovu cijenu imaju pofinu zaradu .
npr . Golf VI je trenutno najskuplji model za izradu jer ukupna proizvodnja svih dijelova zajedno do momenta silaska sa trake traje oko 18 sati , te mu je krajnja cijena koja kosta fabriku do tog momenta oko 16.700 KM = 8.538 EUR . E sad tu se dodaje marza , transport , marketing , bla bla bla , dok dodje do ASA auta on je vec 30000 milja . eto otprilike sazeto da ne duljim puno :D
 
ok, proizvodnja, transport, marza..jasno mi je kako se formira cijena, i da povecanjem prodane kolicine opadaju troskovi proizvodnje. ali eto pogledaj gore, volvo kostao 116000 i kao "odgovor na krizu u prodaji" auto kuca odjednom nudi to isto auto po cijeni od 67000. gdje je do te akcije islo ovih 50000?
proizvodjac odjednom odlucio da ponudi auto distributerima po cijeni manjoj za ~50% :icon_question: sumnjam..

i plus na ove bezobrazne (po mom misljenju) zarade kada jos vidim kako se svim sredstvima bore protiv uvoza starijih automobila..ma.. :icon_mad: :icon_mad:

eto, kolika je vasa marza bila na tog volva sto si ti prodao?
 

MTR

Član
12 % je bila na XC90 , 10 % na S80 , V70/V70XC , S60 , 8 % na S/V40 , oni uvijek daju istu marzu nema veze koja je cijena , osim u slucaju salonskog auta , tada je bila 16 % ili na demo vozilo za vozanje od 22-28 % , stim da im moras poslati kopiju saobracajne i smijes ga prodat tek nakon 3 mjeseca . Jbg ja sam vec dugo van posla sa autima pa sad ne znam trenutno situaciju do u detalj al evo na kamionu sad imam 15-22 % a cijena je tri puta veca , npr Actros nov 90000 EUR , pa sracunaj.
Najvjerovatnije da ce cijene ostati na sadasnjem nivou jes su preforsirali sa pucanjem cijena , nestvarna vrijednost , sjecam se da je Passat 1997-98 nov bio 22000 maraka , a vidi sad , sa par doplata ode na 60000 milja ko s pjesmom
 
U zadnjih desetak godina su cijene nenormalno skocile, 93. godine u Italiji je Mazda 323F, 1.6 benzin, sa nekim sport paketom opreme, kostala oko 15-16000DM, a sad eno nova Mazda 3 u salonu u Veroni, 14,500 EUR, najjeftinija. A plate nisu puno vece u odnosu na one prije petnaestak godina.
 
Legend
@schumi
vrati se tamo na moj post, vidjeces da sam napisao, da mi je glupo jer ce opet obicni narod naj*at oko ovog uvoza. Malo je nas koji cemo sjest pa otic u njemacku i dovest kola, opet ce sverceri kupovatio gore KRSINE naj gore, slupane sj*ane i dovlacit vamo, malo nalickat i prodavat nasoj sirotinji. Nece bolan svi poletiti kupit eclipsa i evo-a ili nekog BMW-a, opet ce se vozat u krsevima poput korse i fieste iz 2003 ili 2004 koje su gore bile izj*ane do milog boga.

@Death_beat
Lako mi je razmjeti tvoj nacin razmlisljanja poput rabata jer nikad nisi bio u poslu prodaje. Ali ja nemam razloga da ti sad prodajem lafinu, gadno se varas ako mislis da je neka AK imala RUC (Razliku U Cijeni) od 20 ili 30 hiljada maraka, pa su eto kao sad odlucili spustiti cijene, to je pravo smjesno..


@MTR

Druze nista se nije promjenilo sve sto si napisao istina je. Diler nema uopste rabata sad na bilo koji model koji se nadje na akciji. Tako da se XC 90 prodaje sa 0% rabata, S40 takodje, i XC60, ostale radimo na stanardnim rabatima, Mazda i Ford ista prica.;)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top