Ko je glavni: obrtni momenat ili snaga ?

Ko je glavni: obrtni momenat ili snaga ?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Početnik
shurda je napisao(la):
CoL3 je napisao(la):
igra istu ulogu i od 0-100 i od 100-200 samo sto je sasvim normalno,samo nece se nitko potezati u 4-oj,ovaj zbog velikog momenta u niskim obrtajima vuce u vecoj brzini,ovaj ga dobiva u visokim obrtajima manjoj brzini i to je to,mene isto kolega malo uzme s tdi-em u startu,dalje ja vucem,punim drugu 120,dalje usaltam 3-cu do 170 dok se on izsalta i nigdje ga

ma dzaba pricas kad nemozes tipu objasnit,,on misli da je moment bog i batina..neznam zasto onda vozi ovog 1.4i kad moze da mijenja na piku za jednog golfa 2 TD :lol:

ajd čitaj novu temu
http://www.bhtuning.com/rat-svjetova-benzinac-ili-dizelas-t-74263.html

inače sam namjeravao kupiti Fabiju 1.tdi 100 ks, ali bila udarena !!!
 
Član
pa kad kupis fabiu javi mi blizu sam ja lukavca,da probas koji krug malo jaceg benzinca:icon_biggrin:
 
Ma iskreno, meni evo nekako vise odgovara dizel :123:
Imao sam par auta, i vozikao dosta ostali...
Usporedjivam npr audi TT i Passata, nekako mi drazi passat :D Krenem za austriju ono isto ide i drzi se 180-210 a tako i audi TT..Samo sto ona crta goriva u passata nedodje ni do pola kad dodjem do cilja, a audi prije cilja na 60km pise da tankam :D:D I ?? :lol:
 
Član
tipovac je napisao(la):
tema na kojoj sam ja raspravljo i otvorio je bila ubrzanje 60-100 km/h u ISTOJ 4.brzini
i tu je BITAN MOMENAT, tebi na znanje, čitaj gornji tekst sa linka, gdje se takođe to potvrđuje
u ubtzanju 0-100 momenat ne igra ulogu
samo što neki lupaju lončiće te brkaju ove dvije vrste različitih ubrzanja

Ti ili provociras ljude ili stvarno ne mozes da skapiras u cemu je poenta, najozbiljnije pitam?

Da probam nabrzaka, sto je moguce jednostavnije pojasniti. Moment je SVE. Bitan je uvijek, non stop, ks/kw su izvedena jedinica momenta u odredjenim obrtajima, i sto je jako bitno a ljudi to ne shvataju, da se fabricki podaci ks/nm nekog motora podrazumijevaju u omjeru brzine 1:1, odnosno momenat na tockovima se mijenja sukladno tome u kojem stepenu prenosa se auto nalazi. Da ponovim, motor NE PRENOSI istu vrijednost od, recimo, 300nm/3500rpm na tockove u prvoj i petoj brzini, nego se doticna MIJENJA sukladno s trenutnim stepenom prenosa. Zato se dyno testovi rade u stepenu prenosa koji je najblizi omjeru 1:1 (za tvog Tipoa to bi bila 4ta brzina, sa omjerom od 1:1,04).

Dalje, rekao sam vec da je ks/kw izvedena mjera momenta u odredjenim obrtajima sto znaci da je vrijednost od 300 nm na 8000 obrtaja puno "jaca" od 300 nm na 3500 obrtaja. Da preracunamo tacno, jednostavno pomnozimo vrijednost momenta s obrtajima te podijelimo s 7.142 (ovo je faktor za NM, za lb/ft to je 5.252)


NM * RPM / 7.142 = HP

Ilitiga

300 nm * 3.5 rpm / 7.142 = 147 hp
300 nm * 8 rpm / 7.142 = 336 hp

Ocita razlika, jelda, 147 hp naspram 336 hp? I tu dolazim do glavne cake, dizel zbog svoje koncepcije ne moze da vrti obrtaje koliko i benzinac, i samim time dolazimo do logicnog zakljucka da dizelovih 300 nm na 3500 rpm su daleko slabiji od benzincevih 300 nm na 8000 rpm, pa cak i da benzinac pravi "svega" 200 nm na 8krpm

(200 nm * 8 rpm / 7.142 = 224 hp)

to opet iznosi 224 hp, sto je puno vise od 147 :D

U tekstu koji si sam postavio se jasno navodi kako se taj "nedostatak" dizela kompenzira drugacijim omjerom mjenjaca (svi znamo da dizeli imaju duze mjenjace kako bi mogli da na recimo maximalnih 4500 obrtaja postignu istu km/h vrijednost kao i benzinac koji vrti 7500 obrtaja) i to je upravo razlog zasto se benzinac od , recimo, 150 nm moze nositi sa dizelom koji pravi "strasnih" 300 nm. Naravno, karikiram, pa cemo izostaviti sada detalje poput tezine auta, dimenzije tockova/omjera mjenjaca itd...

Da bas odem u krajnost sa opisima, i pojednostavim do maximuma, zamisli nesto ovakvo. Imas u sobi 2 covjeka, identicni su u svakom pogledu osim cinjenice da je jedan 1.50m visok nabildanko a drugi 2m visok mrsavac :D .Postavljas im zadatak da poskoce i dodirnu tjemenom glave policu na visini od 2m i 20 cm. Dugajliji je dovoljno da poskoci (tj. benzinac, treba malo NM jer moze da vrti puno RPM) da bi obavio zadatak, dok malac mora da se dobrano potrudi (ilitiga treba vise NM jer ne moze da vrti RPM) da bi uradio istu stvar.

Uporedjivati dvije tako suprotne filozofije kao sto su benz i dizel motor a da ih oba ogranicis na, recimo, 4ti stepen prenosa (iako su oba u 4toj, drugaciji su im omjeri) je kao da tjeras visokog momka od par redova iznad da skace dok je u cucecem polozaju, jer boze moj, nije posteno sto je on visociji :D nema nikakvog smisla i nije "fer" prema njemu.

I da, ovo je cisto empirijska uporedba vrijednosti, tako da stvari poput "lagodnije voznje", "elasticnosti" , "prakticnosti" i sl. nas uopste ne interesuju, cinjenice su naprosto takve da u identicnom stepenu prenosa 300 nm je puuuno "jace" na 7500 rpm nego na 3500 rpm i uporedjivati ubrzanje 2 auta - dizela i benza u visokom stepenu prenosa a nepovoljnim obrtajima za jednog od njih (ne zaboravimo da dizel pravi svoj momenat u znatno manjim obrtajima) je glupo i besmisleno - isto kao da ja navalim da uporedjujemo ubrzanje ta dva, ali od 4000 rpm do 7000 rpm u 4toj brzini? To sto dizel ne moze da vrti tolike obrtaje, pa boze moj, to mene "ne interesuje, njegov problem" :lol:
 
Član
tipovac je napisao(la):
tema na kojoj sam ja raspravljo i otvorio je bila ubrzanje 60-100 km/h u ISTOJ 4.brzini
i tu je BITAN MOMENAT, tebi na znanje, čitaj gornji tekst sa linka, gdje se takođe to potvrđuje

To je jedan od najglupljih načina za mjerenje bilo čega...ne znam samo ko izmisli to...kao da su mjenjači (i ručni i automatski) zakovani u jednom stepenu prenosa pa ne mogu drugačije...jedino što je mjerodavno je maksimalno moguće i ostvarivo ubrzanje konkretnog auta i motora, bez obzira hoće li to biti druga, treća ili peta brzina.

Ovo bazdi na reklamni trik podlih proizvođača TDI mašina...zašto se ne mjeri buka ili vibracija pri paljenju hladnog motora? Tu bi i najgori benzinac bio bolji od svakog dizela...dizelaši su samo bolji po potrošnji (a i to je upitno, ali da ne idem u širini) i lakoći vožnje običnim ljudima koji nisu vični mijenjaju brzina i razmišljanju o tome kako da što lakše i efektnije prođu put kojim se voze...
 
Početnik
trizex je napisao(la):
tipovac je napisao(la):
tema na kojoj sam ja raspravljo i otvorio je bila ubrzanje 60-100 km/h u ISTOJ 4.brzini
i tu je BITAN MOMENAT, tebi na znanje, čitaj gornji tekst sa linka, gdje se takođe to potvrđuje
u ubtzanju 0-100 momenat ne igra ulogu
samo što neki lupaju lončiće te brkaju ove dvije vrste različitih ubrzanja

Ti ili provociras ljude ili stvarno ne mozes da skapiras u cemu je poenta, najozbiljnije pitam?

Da probam nabrzaka, sto je moguce jednostavnije pojasniti. Moment je SVE. Bitan je uvijek, non stop, ks/kw su izvedena jedinica momenta u odredjenim obrtajima, i sto je jako bitno a ljudi to ne shvataju, da se fabricki podaci ks/nm nekog motora podrazumijevaju u omjeru brzine 1:1, odnosno momenat na tockovima se mijenja sukladno tome u kojem stepenu prenosa se auto nalazi. Da ponovim, motor NE PRENOSI istu vrijednost od, recimo, 300nm/3500rpm na tockove u prvoj i petoj brzini, nego se doticna MIJENJA sukladno s trenutnim stepenom prenosa. Zato se dyno testovi rade u stepenu prenosa koji je najblizi omjeru 1:1 (za tvog Tipoa to bi bila 4ta brzina, sa omjerom od 1:1,04).

elementarno nepoznavanje stvari sa pretencioznošću za "solenje pameti"
abez temelja
najvažniji podatak koji treba čitati NA KOJEM BROJU OBRTAJA JE NAJVEĆI OBRTNI MOMENAT !!! a to ima u tablici osnovnih podataka svakog auta
i najveći Nm je kod turbaka, bilo dizelaša ili benzinaca, na NISKIH 1500-2000
kod benzinaca je on na mnogo većim obrtajima 3000-4000 Nm
i samo u tim rasponima se pokazuje VUČNA SILA, sve ispod i izvan toga je nula, i zahtjeva ubacivanje u više ili niže stepen (u zavisnosti na kojem si obrtajima, visokim ili niskim) šaltanje u brzinu više ili manje, da bi se dakle obaranjem broja okretaja ponovo došlo do one vrijednosti na kojoj je Nm najveći, te u tom smislu je najpoželjnijie biti uvjek u onim okretajima u kojima je Nm najveći
konkretno za mog tipa najveći Nm je 106 na 2900, te stoga ako sam u četvrtoj na 22000 ja MORAM PREŠALTAT U MANJU BRZINU, u 3. čime povećavam okretaje na oko 3000 gdje sam blizu najvećeg Nm da bi dobio potisak i ubrzanje, dok TDI će lagodno to sve obaviti BEZ ŠALTANJA jer mu je najveći obrtni em na niskih 2000 em je veći, te u on u 4. može od lakše šale ubrzat bez šaltanaj, jer je u 4. na oko 2000 obrtaja gdje mu i jeste najveći obrtni
sva tvoja gornja matematika je stoga nula
 
Član
tipovac je napisao(la):
elementarno nepoznavanje stvari sa pretencioznošću za "solenje pameti"
abez temelja
najvažniji podatak koji treba čitati NA KOJEM BROJU OBRTAJA JE NAJVEĆI OBRTNI MOMENAT !!! a to ima u tablici osnovnih podataka svakog auta
i najveći Nm je kod turbaka, bilo dizelaša ili benzinaca, na NISKIH 1500-2000
kod benzinaca je on na mnogo većim obrtajima 3000-4000 Nm
i samo u tim rasponima se pokazuje VUČNA SILA, sve ispod i izvan toga je nula, i zahtjeva ubacivanje u više ili niže stepen (u zavisnosti na kojem si obrtajima, visokim ili niskim) šaltanje u brzinu više ili manje, da bi se dakle obaranjem broja okretaja ponovo došlo do one vrijednosti na kojoj je Nm najveći, te u tom smislu je najpoželjnijie biti uvjek u onim okretajima u kojima je Nm najveći
konkretno za mog tipa najveći Nm je 106 na 2900, te stoga ako sam u četvrtoj na 22000 ja MORAM PREŠALTAT U MANJU BRZINU, u 3. čime povećavam okretaje na oko 3000 gdje sam blizu najvećeg Nm da bi dobio potisak i ubrzanje, dok TDI će lagodno to sve obaviti BEZ ŠALTANJA jer mu je najveći obrtni em na niskih 2000 em je veći, te u on u 4. može od lakše šale ubrzat bez šaltanaj, jer je u 4. na oko 2000 obrtaja gdje mu i jeste najveći obrtni
sva tvoja gornja matematika je stoga nula


Priznaj ba da nisi ni skontao pola onog sto sam napisao, nije meni mrsko ni ispocetka pisati ako ces bar na kraju razumjeti o cemu pisem.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top