KAKO INSTALIRATI ?

KAKO INSTALIRATI ?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Legend
kako da instaliram 2 OS-a na jedan comp , gledao sam to , sad ce mi trebati a nisam to nikad radio , ako neko zna bio bih zahvalan ....
neki tutorial......
trebace mi win 98 i win xp da kad palim comp mogu odabrati koji Operativni sis zelim
 

Eko

Član
Napravis 2 particije kad formatiras, napravis na jednoj xp na drugoj win 98, i pogledaj ako ti ne bude slucajno izbacivalo da biras koji ces a trebalo bi, u my comp properties- sisem - stavis kvakicu 30 secundi i to je to.
 
Član
ne moraju biti dvije particije.
instalaciju vrsis sljedecim redosljedom:

prvo. win 98
drugo. win xp

za ovakvu instalaciju koristi bootabilni XP i nemas sta da brines. ako ti sta bude zapelo evo ti msn pa se cujemo probam81@hotmail.com
 
Član
Instal na dvije ili jednu particiju, samo pazi da kad budes instalao XP da ne odaberes NTFS formatiranje diska, nego fat 32, inace ti W98 nece raditi...da ti lakse butanje bue, nadji si Acronis Boot, ima ga na netu mislim....;)
 
Član
Tibore ne budali, ako bude imao samo jednu particiju i formatira disk izbrisat ce win 98! Enese, vec su ti rekli prvo stariji sistem, tj. win 98, a poslije njega xp, puno je lakse izvesti kad su razlicite particije, ali je izvodivo i na jednoj. A Eko je spomenuo, boot meni se moze napraviti i poslije....
 
Legend
evo donekle sam skuzio i nije komplikacija , e samo jos jedno ? kad to uradim , instaliram oba sistema , kad restartam komp , prije svega bi mi trebao dati da biram kojim OS.om da radim dok ga palim ?

ili i za to treba neka mudrolija ?
 
Član
trizex je napisao(la):
Tibore ne budali, ako bude imao samo jednu particiju i formatira disk izbrisat ce win 98! Enese, vec su ti rekli prvo stariji sistem, tj. win 98, a poslije njega xp, puno je lakse izvesti kad su razlicite particije, ali je izvodivo i na jednoj. A Eko je spomenuo, boot meni se moze napraviti i poslije....

Haha, jesi spadalo :D

Pa nece instalat W98 pa onda formatirat disk hahahaha :lol:

Govorim pri instalanju XP-a kad bude pitao da li zelite NTFS pretvorbu particije ili ostaviti Fat32, treba kliknuti FAT32, jer onda ce pri bootanju W98 prijaviti da je disk sa greskom i stalno iznova restartat masinu...:D
 
Član
lahko...

- skini partition magic sa neta
- napravi dvije particije:
C:\ NTFS type, za winXP (ovaj vec imas, samo trebas novu za win98 ili resize tu vec postojecu zavisno koliko imas slobodnog diska)
X:\ ili neki drugi volume name, Fat32 type za win98

Bootaj sa floppy-ja i instaliraj win98 na X:\
Kad zavrsis instalaciju ubaci bootabilan cd winXP i instaliraj ga na C:\
Boot/Lilo ce ti sam setovati XP.
Zavisno koji partition magic nadzes ima bruku opcija, pogledaj malo ovdje
link

gud lak
 
Član
Stoji to Tibore, da 98mica ne podrzava NTFS sistem, al' ovako kako si napisao.....sve ti jejasno :)

@enes, u principu, trebao bi da ostane boot menu, meni je ostao (imam isti sistem na lapu, xp i vista), a ako i ne ostane, lako je napraviti boot menu....najbitniji ti jeredoslijed instaliranja, stari os, pa noviiji, i niposto prihvatiti da ga "overwritea"...
 
Član
Ma znam triz, imam zadnjih dana problema sa pismeno-usmeno umjetnicki-akademskim izrazavanjem svojih misli :icon_biggrin:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top