HELP oko carine???

HELP oko carine???

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Eh ovako, odavno sam odugovlacio da narucim neke dijelove sa ebaya za vozilicu, i konacno stupim u kontakt sa covjekm iz njemacke i to sve odradim narudzbu, covjek je provjereno pouzdan tako da je posao bio osiguran...narudzba je izvrsena,dao mi je podatke ,i ja sam na banci izvrsio uplatu na njegov racun nekih 180Eur...uglavnom,tu je i banka uzela provizije oko 15KM,i za 7 dana on je primio novac na racun i poslao paketic...
Evo jutros mi stigla na vrata obavijest, pa posto nikad nisam iz neek druge drzave narucivao nesto, pa i neznam kako to sve hoda...

Tacnije dobio sam obavijest o prispjecupostanske posiljke iz inozemstva, i tu sve pise fino moje ime ,adresa,da je iz njemacke , i masa 0.940KG...i ispod toga oni neki clanovi zakona o carinskom postupku,bla bla...
I ja odem maloprije do ove carinskog referata poste Mostar za koji nisam ni znao,gdje se nalazi,al et tamo nadjem sluzbenicu, koja mi kaze da sam trebao doci do 12 sati ,al nema veze,mogu otici u utorak,jer se u ponedeljak ne radi...
I pita mene sta sam narucivao, i ja kazem samo da imam uplatnicu sa banke ,pita me koja je cifra ,ja kazem oko 180E,i onda mi objasni nesto da preko 50KM sve podlijeze carini, i ona meni ugrubo izracuna PDV +carina, nakve taxe, tamo vamo, kaze doci ce te oko 120KM otprilike...

Pa sad meni nije jasno,jel to tako hoda, i znam da ima raje ovdje koja je vec sa tim radila,i narucivali svasta, pa kako se placa ta carina, i na osnovu cega...Jel neka greska,ili ipak mora da se plati ovako...Pomozite,vi ste ipak iskusniji...:icon_question::icon_question:
 
Član
Sto se tice da li ce ocariniti ili ne zavisi od mnogo cega, ali uglavnom do 200KM vrijednost nece, i ako je manji/srednji paket, naznacena "gift" posiljka, napisana manja vrijednost nego sto jeste, raspolozenja carinika...

A kad ocarine ide nekih 40% vrijednosti otprilike, ali nemas tu sta:

Carinska stopa na deklarisanu vrijednost robe (suma vrijednosti/osnovice + postarina, ide uglavnom 5-10%, pogledati carinske tarife) + dadzbina za carinsko evidentiranje od 1% (uzima se od carinske stope) + PDV 17% (na deklarisanu vrijednost, carinsku stopu i evidentiranje) + drugi indirektni porez te eventualni troskovi skladistenja, spedicije itd.

evo i tarifa ako kome treba:
http://www.uino.gov.ba/download/Dokumenti/Dokumenti/bos/Carina/Carinska_tarifa_BiH.pdf
 
Član
Trazi ubuduce preko DHL-a da ti salju, kazu da tad ne carine.

Jaran je narucio objektiv od 600 KM, stigao mu DHL-om, ni marke nije carine platio.

Opet neki su narucivali stvari od 120 KM, pa placali jos 80-ak KM carine. Sve zavisi kako te zakaci :icon_biggrin:
 
Član
VR6Boki je napisao(la):
Trazi ubuduce preko DHL-a da ti salju, kazu da tad ne carine.

Jaran je narucio objektiv od 600 KM, stigao mu DHL-om, ni marke nije carine platio.

Opet neki su narucivali stvari od 120 KM, pa placali jos 80-ak KM carine. Sve zavisi kako te zakaci :icon_biggrin:

a cuo sam i citao danas po forumima raznih prica nekad samo nasumicno nekoga odaberu i carinu uzmu, meni je poslano DHL-om...vidicemo u utorak samo da mi potrefi taj carinik dobar moram jos 120 izvalit za carinu,al na greskama se uci nisma nikoga ni pitao niti sma prije ikad narucivao
...
 
Tako to ide...
Kako god - carinu ces morati platiti 99,999%
A robu koju "unosis" preko granice sa sobom - mozes do 100Eur.... preko poste (koliko sam informisan) je, cini mi se, 50KM...


I, naravno da i DHL podlijeze carini...
 
Član
a interesuje me sta bi bilo, da li bi imalo ikakve veze, ako bi ja rekao da nemam nikakav papir ni uplatnicu da sam npr izgubio...da ne navodim cijenu koliko je placeno,ili da kazem da je placeno npr 50 KM, jer su stvarno u paketicu 3-4 stvarcice, eto sve skupa nema ni kilogram....
Da li mogu nest uradit da prodjem sto jeftinije ako vec moram platit...nesto sam razmisljao pa mi to na pamet pade..
 
Nista se ti ne brini, imaju oni svoj "katalog" po kojem ti provjere koliko bi to ("otprilike) kostalo... i na osnovu toga ti puknu carinu...

Pored toga, cesto imaju obicaj da kod vrijednijih i skupljih-vecih stvari obracunaju i vecu "osnovicu", pa im raja nosi dokaze o placanju....

Cisto sumnjam da mozes nesto promijeniti ako su ti vec obracunali carinu... pogotovo ne u posti...MOZDA da provjeris sa carinskim terminalom/spediterskom firmom...
 
Član
Ja ne znam kako to ide preko ebaya,ali obicno se mora na paketima napisati vrijednost.Ako nije napisana vrijednost,carinici "od oka" skontaju koliko bi to vrijedilo i drmnu 27 % na tu vrijednost .
Ja preferiram Fedex,jos ako platis koji euro vise za dostavu i kad napisu EXTREMLY URGENT meni nikad nije doslo carine na takve pakete.A DHL boze sacuvaj,nekad cu rec jaranu iz Holadnije da mi posalje zvake DHL-om da vidim koliko ce ih ocarniti.Nek ti je sa srecom drug oko toga,mene je carina mnogo puta opuhala.
 
Legend
ne znam kako ovo ide sa carinom i to, ali bi to 100% bolje bilo da ti je poslao BUSom za bih nego ovako, manje bi platio i dostavu, carinu nebi nikako, meni je dosao nedavno paket isto tako preko ebaya, rodjaku doslo na adresu, on poslao ovamo..

preko 2kg je bilo, u paketicu, dao vozacu 10€ i to je to, nisam nista vise platio..

ovo ti je ubuduce, da znas ;)
 
Član
almyr je napisao(la):
a interesuje me sta bi bilo, da li bi imalo ikakve veze, ako bi ja rekao da nemam nikakav papir ni uplatnicu da sam npr izgubio...da ne navodim cijenu koliko je placeno,ili da kazem da je placeno npr 50 KM, jer su stvarno u paketicu 3-4 stvarcice, eto sve skupa nema ni kilogram....
Da li mogu nest uradit da prodjem sto jeftinije ako vec moram platit...nesto sam razmisljao pa mi to na pamet pade..

Meni se jednom desilo i lijepo nasao tu stvar na netu i pokazao stvarnu vrijednost koja je bila 21$

Samo da napomenem da je carina alergicna na stvari bez racuna tako da pazis svaki put da ti uz robu stigne racun ma koliki on bio.

Druga stvar je ta da se sa prodavacem dogovoris da napravi neki racun manje vrijednosti i posalje ga uz robu, to prolazi.

Gift fore tesko vise prolaze jer su ljudi poceli skoro svaki paket oznacavati sa gift, znaju vise i oni da ih se mulja :)

.NoKe : tesko ce tko se zaj*avati izvana i traziti buseve da posalju paket u BiH. I ovako tesko da nama salju pakete jer su to firme sa reputacijom i paze na svoj posao. Imas ih da bez DHLa nece da cuju o slanju ili bez osiguranja robe.

Jedino ako imas nekog vani pa da kupi to za tebe i posalje busom. Pokusavao sam i to ali mi se nije dalo zaj*avati ljude jer oni moraju platiti svojim karticama. Hajde ti covjeka uvjeri u Ebay i podatke koje ukucava u net da bi tebi nesto kupio. Sam platiti nemozes iz BiH a adresirati u npr Njemacku. Skuzi te paypal i neda da zavrsis transakciju.
 
Član
Carini se sve u vrijednosti vecoj od 50km. Ono da se ne carini do 200km nije tacno!
Posto je budzet u krizi poostrili su pa je mogucnost da izbjegnes carinu jednaka nuli

Uglavnom ocekuj da ce ti biti oko 40% od cijene proizvoda (carina i sve dodatne takse)
 
Član
.nOKe je napisao(la):
ne znam kako ovo ide sa carinom i to, ali bi to 100% bolje bilo da ti je poslao BUSom za bih nego ovako, manje bi platio i dostavu, carinu nebi nikako, meni je dosao nedavno paket isto tako preko ebaya, rodjaku doslo na adresu, on poslao ovamo..

preko 2kg je bilo, u paketicu, dao vozacu 10€ i to je to, nisam nista vise platio..

ovo ti je ubuduce, da znas ;)

ee moj nOKe znam i ja , to je najbolje i najisplativija opcija...al problem je sto ja tamo nemam nikoga da mi moze preuzet paket i poslat ovamo busom....nebi se ja peglo sa placanjem carine a ni sa dhl-om...

m50b25 je napisao(la):
almyr je napisao(la):
a interesuje me sta bi bilo, da li bi imalo ikakve veze, ako bi ja rekao da nemam nikakav papir ni uplatnicu da sam npr izgubio...da ne navodim cijenu koliko je placeno,ili da kazem da je placeno npr 50 KM, jer su stvarno u paketicu 3-4 stvarcice, eto sve skupa nema ni kilogram....
Da li mogu nest uradit da prodjem sto jeftinije ako vec moram platit...nesto sam razmisljao pa mi to na pamet pade..

Meni se jednom desilo i lijepo nasao tu stvar na netu i pokazao stvarnu vrijednost koja je bila 21$

Samo da napomenem da je carina alergicna na stvari bez racuna tako da pazis svaki put da ti uz robu stigne racun ma koliki on bio.

Druga stvar je ta da se sa prodavacem dogovoris da napravi neki racun manje vrijednosti i posalje ga uz robu, to prolazi.

Gift fore tesko vise prolaze jer su ljudi poceli skoro svaki paket oznacavati sa gift, znaju vise i oni da ih se mulja :)

.NoKe : tesko ce tko se zaj*avati izvana i traziti buseve da posalju paket u BiH. I ovako tesko da nama salju pakete jer su to firme sa reputacijom i paze na svoj posao. Imas ih da bez DHLa nece da cuju o slanju ili bez osiguranja robe.

Jedino ako imas nekog vani pa da kupi to za tebe i posalje busom. Pokusavao sam i to ali mi se nije dalo zaj*avati ljude jer oni moraju platiti svojim karticama. Hajde ti covjeka uvjeri u Ebay i podatke koje ukucava u net da bi tebi nesto kupio. Sam platiti nemozes iz BiH a adresirati u npr Njemacku. Skuzi te paypal i neda da zavrsis transakciju.

a nista sta cu mulujat, kad sam levat bio pa nisam znao nikog pitat i raspitat se ,vidio bi sa covjekom da mi posalje neki racun manjeg iznosa ili nesto smuljat,al grlom u jagode.....j*iga sad, odo sutra to pokupit,pa ako mi bude sretan dan mozda se i provucem, al ja u to vjerujem ,isto ko i da cu dobit sutra bingo...tako da nista od toga...
 
Legend
ma ja, skontao sam iz predhodnih postova da nisi imao drugog izbora, jbg steta fakat, ubuduce ganjaj kakvu "jaranicu" iz vana, bar za to da sluzi :D

haha salim se :)
 
Član
hahahaha....moze moze...cim prva prilika..."mozemo se mi (druzit) ,trebale bi mi stope...haha".......et napokon jucer zavrsena carina i placeno, gotovo je sad ...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top