grijači na golfu

grijači na golfu

Član
Iaoko je sigurno da ce upaliti i bez grijaca, njihova svrha nije bezze na novijim motorima. Koliko sam upucen oni također igraju ulogu da na vecim minusima ugriju glavu motora, da nebi doslo do pucanja prilikom pokretanja istog. Zato ih treba redovno kontrolisati posebice pred zimu.;)
 
Legend
Merrro je napisao(la):
Iaoko je sigurno da ce upaliti i bez grijaca, njihova svrha nije bezze na novijim motorima. Koliko sam upucen oni također igraju ulogu da na vecim minusima ugriju glavu motora, da nebi doslo do pucanja prilikom pokretanja istog. Zato ih treba redovno kontrolisati posebice pred zimu.;)

Naravno da imaju funkciju... samo sto ih motor tj. ECU pali po potrebi,
znaci ne svaki put prilikom paljenja auta... :cool:
 
Član
Prvenstveno služe da kada je hladnije vrijeme zagriju cilindre da se lakše dođe do zapaljenja nafte u cilindru. Ako je motor dobar odnsno ima dobru kompresiju svaki će upaliti bez grijača sa obzirom da su u dizel motorima veće kompresije pa dolazi do samazapaljenja nafte. Inače na vw motorima grijači se pale tek kada je vanjska temperatura ispod 5 stupnjeva. Tako je bar kod mene.
 
Član
Na novijim dizel motorima grijaci se pale tek ispod 5 stepeni sve preko je po potrebi, on upali lampicu od grijaca ali ih ne pali na temperaturama visio od 15 stepeni, ispod toga zavisno od temperature ali jaaaako kratko ih pali i ugasi odmah i palis i sve je dobro dok ne dodju temperature oko nule eh tada je potreban grijac i tada teze pali, gresku ce prijaviti tek kada crnu svi grijaci, prije toga je nece prijaviti jer dok je god jedan grijac ispravan on ima kontakt i provod.
 
Član
Pa ja, ja kada sam tek kupio 307-ic pokazalo na dijagnostici da ne rade neki grijači. A auto odlično palio. Kad su mjenjali ustanove da ne rade 3, ali sam ih sve zamjenio.
 
Član
22 KM ja plaćao u Quattru grijače za G5 kad su meni bili crkli. 3 grijača mi bila otisla ali auto palilo bez ikakvih problema niti se osjetilo uopste da su defektni:icon_smile:
 
Član
ja sam se pogresno izrazio mislio sam gresku na tabli da blica lampica od grijaca tek kad crknu svi grijaci, dok god je jedan ispravan on nece prijaviti gresku na instrument tabli, a na dijagnostici moze pokazati da ne valja grijac ali se oni najbolje ispitaju rucno i tako vidis koji radi a koji ne :icon_biggrin:
 
Član
Jebemu i to je glupost, ako dijagnostika to može očitati, što nisu napravili da prijavljuje čim jedan ode.
 
Član
Zato sto je samo jedan plus koji dolazi na njih sva cetiri i strujni krug se zatvara preko njih jer se oni uvrcu u motor, motor je masa naravno i tebi crkne jedan grijac on opet ima tri grijaca preko kojih ce zatvarati strujno kolo i tako mogu tri crknuti i on opet ima taj jedan preko kojeg zatvara kolo i tek kad sva cetiri crknu on prijavi gresku na tabli jer se strujno kolo prekinulo, pocne blinkati lampica od grijaca. Tako isto i dijagnostika, jedino dijagnostila ili lampica na instrument tabi bi ti mogla to "reci" kad bi svaki grijac imao zasebni plus, znaci 4 releja i 4 plusa i tada bi ti moglo da ti prijavi tacno koji je grijac ali posto ide jedan relej na 4 grijaca da bi fabrika ustedila na materijalu :cool: on ne moze tebi reci da koji je otisao jer on uvijek zatvara strujni krug preko njih, sad jedino da moze na dijagnostici prijaviti da neki od njih ne radi ako nije odgovarajuci otpor, to je kad crne jedan ili dva pa onda nije isti otpor i da prijavi gresku, ali cisto sumnjam da su to tako rijesili jer opet otpor varira od hladnog do vruceg grijaca :D Najbolje ih je ispitati rucno i rijesen problem :cool:
 
Top