Greska windows??Pomoc..

Greska windows??Pomoc..

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Super Moderator
corrado je napisao(la):
ko što je netko reko virtualna memorija je korištenje rezerviranog dijela hard diska kao RAM, i za rad sa RAMom, povećat taj rezervirani dio na hardu, ili najbolje više RAM-a, pa virtualne netreba previše..
A možda su vam kompovi nakrcani sa raznim programčićima koji petljaju po procesima pa bezveze koriste RAM, na xp-u kad ništ ne radite nebi trebalo bit preko.. ajd 320mb rama da se koristi (idle) u task manageru se vidi.. ja redovito pogasim neke nepotrebne procese prije igrica i kad nešto teže radim..

meni je cesto virtual low jer mi je svasta nesta rastimano i nemam veliki HDD
svejedno i kad imamslobodno 20-ak GB na C particiji i radim nesto zna mi svih 20GB da povucei spadne na 10-ak MB i izbaci mi virtual memory low i onda mi stalno tako stoji C particija kao da je puna a ustvari ima 20 GB slobodno... jbg....
procesa bi prosjecno trebalo biti od 30 pa max do 35 a ono ostalo je sve suvisno
 
Najadekvatnije rjesenje tog problema jeste nadogradnja RAMa, ukoliko za to ne postoji mogucnost (fizicka, finansijska:icon_biggrin:) postoje dvije alternativne metode, jedna je gore pomenuta povecanje rucno virtuelne memorije- cime se gube ogromne performanse jer ce racunar pri bilo kojoj operaciji da prisi upis ispis na magistrali memorija - disk.
Da malo pojasnim, ova virtuelna memorija nije nista drugo do zamjena za stvarnu memoriju, ukoliko se desi da zahvali RAMa, windows radi tako sto na hard disku rezervise jedan prostor i u njega upisuje one podatke koji se nalaze najduze u memoriji (mada moze i neke druge, zavisi od procedune, najcesce se koristi procedura FIFO-first in first out).
Kada vam zatrebaju ti podaci, oni se ponovo moraju ucitati u memoriju (RAM) sa HDD (hard disk) a najstariji podaci iz memorije se moraju upisati u disk da bi oslobodili prostor za njih.
Znaci, najbolja varijanta je kupovina memorije, a pored ove varijante povecanja virtuelne memorije, problem se moze rijesiti rasterecenjem racunara, gasenjem programa koji su nepotrebni i samo za djaba rade (donji desni cosak u ekranu, pored sata, sto manje ikonica to bolje)
akodje, neki se programi mogu pokretati i raditi a da ih vi ne vidite.
Da provjerite koji se programi pokrecu pri startanju idite na Start, Run
kucajte msconfig
Kada se otvpri prozor imate karticu Startup
Kliknite i pregledajte sta vam se sve pali, bespotrebne stvari pogasite, tipa msn, skype itd ako niste non stop na njima.
Eto toliko od mene, nadam se da ce biti od pomoci, ako jos sta zatreba, vicite :lol:

black_devil je napisao(la):
Death_beat je napisao(la):
to je problem sa RAM.om. a virtualnu memoriju nemoj ti mijenjati, jer stoji tamo vec optimalno koliko treba. meni se to stalno desava kad preopteretim comp. a redovno kada koristim photoshop :(

a moram zamjeniti ram al jbg u mene je ddr1 pa skupo mi nesto..
a treba mi najmanje 1gb ,zna li mozda gdje ima?

neznam jel mi ovo odgovara..
nisam bas neki haker ili znalac..

http://www.market.ba/racunari/hardware/oglas/301530


a u mene je ram 512

jbg, da si u Sa ja bih ti odmah nasao, a evo imam jednu karticu 512mb stoji ispod monitora :lol::lol::lol::lol:
 
Član
evo sta ces uraditi odi u radnju kupi sebi maticnu plocu koja podrzava ddr2 a ima 4 slota za ram onda kupi 2 gb rama ako ti je slba grafika kupi 512 ili 1 gb kupi kakav slabiji procesor nesto 1.6 dual core i stavi svoj hdd nece te izaci sve vise od 400KM a imas zvjer kompjuter
 
Murinho je napisao(la):
evo sta ces uraditi odi u radnju kupi sebi maticnu plocu koja podrzava ddr2 a ima 4 slota za ram onda kupi 2 gb rama ako ti je slba grafika kupi 512 ili 1 gb kupi kakav slabiji procesor nesto 1.6 dual core i stavi svoj hdd nece te izaci sve vise od 400KM a imas zvjer kompjuter

;););)
Ovo je najbolje rjesenje
;););)
Maticna s integrisanom grafom cca 80KM
Procesor cca 100KM
2GB DDR2 800MHz 50KM

Ostalo imas ;);););)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top