Golf IV (TDI) nece preko 160 km/h (edit: greska "Charge pressure control" ?)

Golf IV (TDI) nece preko 160 km/h (edit: greska "Charge pressure control" ?)

Član
RE: Golg IV (TDI) nece preko 160 km/h

Dijagnostika je pokazala ovu gresku:
17965 - Charge pressure control
Jel zna ko vise o ovome jer tek u petak idem majstoru sa ovom greskom pa da vidim sta mi je raditi.
 
Član
Ukratko to je pritisak poslije turbine do motora, ako rtaj pritisak postane previskok tu je waste-gate da ga se rijesi da sve ostane funkcionalno, znaci idi u tom smjeru, ako ti je skupo cistiti turbinu, ocisti usisnu granu, pregledaj onu oprugu vraca li fino itd (ako ti gasi turbinu, ako ne gasi onda za pocetak prvo vidi MAF)

evo i za tvoj code moguce objasnjenje

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/17965/P1557/005463
 
Član
Hvala @Kocka, imam covjeka za ciscenje turbine, samo jos moram naci nekoga da je skine, a usput cu ocistiti i usisnu granu pa ako treba i pregledati i MAF.
 
Legend
RE: Golg IV (TDI) nece preko 160 km/h

Kenan28 je napisao(la):
Dijagnostika je pokazala ovu gresku:
17965 - Charge pressure control
Jel zna ko vise o ovome jer tek u petak idem majstoru sa ovom greskom pa da vidim sta mi je raditi.

Charge pressure control je u prevodu Wastegate ventil, provjeri njega kao i crijevo koje sa njega ide na N75 ventil... ne diraj turbo ako nisi 100% siguran da je to... ;)
jer moguce da je samo crijevo negdje napuklo i ne moze da nabije dovoljno pritiska da ide brze... ;) poz...
 
Član
Nisi napisao koji tacno motor,Jel pumpa dizna,koliko kw...
Recimo da je PD...
Greska 17965 - Charge Pressure Control: je dvostruka.Positive Deviation error(overboost) i negative Devation error(vacuum)
2983.5 mbar je max pritisak koji mozes dobiti na 3bar map sensor.Moras vidjeti kolike su kod tebe vrijednosti konkretno...Ako ides u overboost,Ventil N75 ce uz VNT aktuator pustiti pritisak napolje.Logicno,da motor ne ide u overboost da se ne razleti.
Moze biti da je i usisna grana prljava,EGR isto.
Banalna stvar je da moze biti rupa u intercooler-u i negdje na crijevima,tad ces dobiti
isto gresku 17965 negative Devation error(vacuum),turbina duva,al gubis pritisak usput....ja cak ,mislim da je to.
Probaj auto uzbrdo ,trecom i cetvrtom..ako bude isto,onda je to sigurno...
Moze biti i turbina,nazalost.....mnogi kazu da su je ocistili i zamijenili VNT i onda je proradilo.
 
Član
Obicni je 1.9 TDI, tacnije od 66 KW.
Ne znam sad jel Positive Deviation error ili Negative Deviation error :( ne rece mi momak sto mi je uradio dijagnostiku.
Narucit cu se danas u neki servis, vjerovatno kod Mehe Cigica pa neka provjeri crijeva i sve ostalo sto misli da treba, a bude li do turbine tu imam covjeka koji vec dugo radi sa ciscenjem turbina i pouzdan mi je, samo mi je peglaona sto on ne skida turbinu vec samo cisti pa cu je morati negdje drugo skidati a onda njemu nositi...
 
Član
Kenane hoćeš li da te pošaljem kod čovjeka koji će to i skinuti i očistiti, uraditi adekvatnu dijagnostiku i sve?
 
Član
Bio danas kod majstora sto mi ga je clan @GTI TDI preporucio, turbina uopste ne radi, u ponedjeljak se skida i cisti kao i usisna grana, EGR... vjerujem da cu biti zadovoljan kad se sve zavrsi ;) covjek pravi gospodin a i cuo sam odlican majstor ;)
@GTI TDI hvala jos jednom na preporuci ;)
 
Član
Kenan28 je napisao(la):
Bio danas kod majstora sto mi ga je clan @GTI TDI preporucio, turbina uopste ne radi, u ponedjeljak se skida i cisti kao i usisna grana, EGR... vjerujem da cu biti zadovoljan kad se sve zavrsi ;) covjek pravi gospodin a i cuo sam odlican majstor ;)
@GTI TDI hvala jos jednom na preporuci ;)

i drugi put druže ;)
gospodin Fadil je majstorčina sigurno najbolji na ovim prostorima
 
Član
Sta znam, mozda je tad i radila a jucer nije nikako, doduse zadnja 2 dana osjetim da mi je auto lijeno prvom, drugom a i trecom, ali znate kako je to kod nas, covjek odmah to pripisuje losem gorivu...
Kako god vjerujem da ce u ponedjeljak biti sve ok ;)
 
Član
pa radi ona u tom trenutku (i tad slabijim kapacitetom) ali pod naporom se ugasi i onda ne radi nikako, onda ugasiš-upališ auto i ona proradi ( odnosno resetuješ procesor i on izbaci grešku)
ovo se u majstorskom žargonu zove "prepunjavanje" turbine, to možeš skontati i prema ispisu greške
zašto se to dešava?
zato što kao što i sami znate turbina uzima ispušne gasove iz motora, koji su prljavi, odnosno čađavi, e pa ta prljavština odnosno čađ se nalijepi na krilca turbine i jednu malu polugicu koja širi i skuplja krilca (time daje veći ili manji pritisak) i tako otežava rad turbine, odnosno kada ona treba da da svoj puni kapacitet ona mala polugica ne može da se otvori do kraja a to procesor shvata kao prevelik pritisak u turbini i gasi je da bi je spasio.

dakle ovaj problem se riješi tako što se turbina očisti i onda radi kao nova ;)
 
Top