glavcine ???

glavcine ???

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
pisao sam vec u drugoj temi da mi se diskovi na golfu 2 krive,mjenjao ih vise puta,pa sad kontam da nisu glavcine otisle,auto je staro 25 godina i sve sto je na njemu mjenjano prvi put je mjenjano kod mene u ove 2 godine..
trese se sav od diskova,a meni se nedaju pare za diskove,jer svi majstori kazu los kvalitet diska,e pa 3 puta nisam mogao fuliti kvalitet,ja sad sumnjam na glavcine,a moze li od njih se desiti da se diskovi krive i koliko je tesko zamjeniti ih??
 
Član
Diskovi se krive od pregrijavanja najcesce. Znaju klijesta blokirati i zbog toga se pregriju diskovi i iskrive. Ako jos uzmemo u obzir "bajnu" kvalitetu zamjenskih dijelova u nasim prodavnicama...
 
syncro je napisao(la):
Diskovi se krive od pregrijavanja najcesce. Znaju klijesta blokirati i zbog toga se pregriju diskovi i iskrive. Ako jos uzmemo u obzir "bajnu" kvalitetu zamjenskih dijelova u nasim prodavnicama...

diskove tri puta mjenjao razlicite svaki put,da napomenem da su iz motorexa,oni najgori,trajali mi godinu bez problema..klijesta mjenjana...bez pregrijavanja vozeno..
 
Svaki kocioni sistem frikcionog tipa ,prilikom zaustavljanja vozila razvija veliku kolicinu toplote na Diskovima tj dobosima .Ova tooplota se mora kontrolisano smanjiti ,a tu je vrlo vazna uloga materijala kocionih obloga .On mora biti trajan tj mora odgovarati materijalu (samog dobosa ili u ovom slucaju Kocionog diska ). .Mora da odrzava koeficijent trenja ,kroz citav ciklus kocenja a da nedovede do prekomjernog habanja kocionog dobosa tj diska .
Svako prisustvo vode ili ulja izmedju obloga dovodi do poremecaja odgovarajuceg koeficijenta trenja (Zagrijavanje KOCNICA )
Kvalitet kocionih obloga takodje pomazu pri odvodjenju dijela toplote a takodje utice i na neravno trosenje diska ili dobosa .Tako keramicke disk plocice mogu uzrokovat takav problem kao sto je kotebe .
Zaglavljivanje kocionog cilindra naa tocku je takodje jedan od uzroka pregrijavanja diskova .
Ubiti Klip se nevraca prilikom prestanka djelovanja na pedalu kocnice .
 
NEW AUTO je napisao(la):
Svaki kocioni sistem frikcionog tipa ,prilikom zaustavljanja vozila razvija veliku kolicinu toplote na Diskovima tj dobosima .Ova tooplota se mora kontrolisano smanjiti ,a tu je vrlo vazna uloga materijala kocionih obloga .On mora biti trajan tj mora odgovarati materijalu (samog dobosa ili u ovom slucaju Kocionog diska ). .Mora da odrzava koeficijent trenja ,kroz citav ciklus kocenja a da nedovede do prekomjernog habanja kocionog dobosa tj diska .
Svako prisustvo vode ili ulja izmedju obloga dovodi do poremecaja odgovarajuceg koeficijenta trenja (Zagrijavanje KOCNICA )
Kvalitet kocionih obloga takodje pomazu pri odvodjenju dijela toplote a takodje utice i na neravno trosenje diska ili dobosa .Tako keramicke disk plocice mogu uzrokovat takav problem kao sto je kotebe .
Zaglavljivanje kocionog cilindra naa tocku je takodje jedan od uzroka pregrijavanja diskova .
Ubiti Klip se nevraca prilikom prestanka djelovanja na pedalu kocnice .

mjenjo sam klijesta,ostali su jos glavni kocioni,crijeva od kocnica i glavcine...sta je od toga?????
 
U svakom slucaju i kociona tecnos moze biti da je stara u sistemu !
Servisnim upusntvima OBAVEZNO je predvidjeno mijenjanje svake dvije godine (Sto ko malo ko odnas radi )
Samo prodiranje zraka u instalaciju dovodi do sagorijevanja tj do pregrijevanja ulja koje kasnije vremenom gubi svoje svojstvo djelovanja !Mehka pedala kocnice obicno je znak da je prisutan zrak u kocnici ili je potrebno nekoliko puta nabrukat kocnicu .
Kad je vozilo ugaseno nabrukaj kocnicu nekoliko puta i drzi tako nekoliko minuta i prati dali Propada .
Ukoliko je to slucaj to je znak da je prisutan problem u glavnom kocionom cilindru ili ispustanje u glavnom hidraulicnom sistemu (sto nije tvoj slucaj )
Zacepljenost cijevi ili prljavstina u steznoj celjusti disk kocnice moguci je probljem pregrijavanja diskova .
*Nepravilno montiranje disk plocica ,Zaglavljenost stezne celjusti (vrlo je vazno zato sto prilikom trosenja disk plocica stezna celjust se sama pomjera dejstvom klipa i sama automaski podesava kocnicu sto se manifestuje nedostatkom ulja u boci .
*Takodje me interesuje dali ti vozilo vuce u stranu prilikom kocenja
sto je vrlo vazno za dalju raspravu .
 
NEW AUTO je napisao(la):
U svakom slucaju i kociona tecnos moze biti da je stara u sistemu !
Servisnim upusntvima OBAVEZNO je predvidjeno mijenjanje svake dvije godine (Sto ko malo ko odnas radi )
Samo prodiranje zraka u instalaciju dovodi do sagorijevanja tj do pregrijevanja ulja koje kasnije vremenom gubi svoje svojstvo djelovanja !Mehka pedala kocnice obicno je znak da je prisutan zrak u kocnici ili je potrebno nekoliko puta nabrukat kocnicu .
Kad je vozilo ugaseno nabrukaj kocnicu nekoliko puta i drzi tako nekoliko minuta i prati dali Propada .
Ukoliko je to slucaj to je znak da je prisutan problem u glavnom kocionom cilindru ili ispustanje u glavnom hidraulicnom sistemu (sto nije tvoj slucaj )
Zacepljenost cijevi ili prljavstina u steznoj celjusti disk kocnice moguci je probljem pregrijavanja diskova .
*Nepravilno montiranje disk plocica ,Zaglavljenost stezne celjusti (vrlo je vazno zato sto prilikom trosenja disk plocica stezna celjust se sama pomjera dejstvom klipa i sama automaski podesava kocnicu sto se manifestuje nedostatkom ulja u boci .
*Takodje me interesuje dali ti vozilo vuce u stranu prilikom kocenja
sto je vrlo vazno za dalju raspravu .
ne vuce u stranu prilikom kocenja,ustvari vuce u stranu u voznji zato sto su felge sj*ane,a jedno prednje manje crijevo od kocnica mi je majstor jedva promjenio i kaze da nikad niej skidano a autu je 25 godina!!!drugo nisam kupio novo,jer nema,moram na otpadu traziti,to sa kocnicom i pumpanjem ujutro probam,pa javim...
sumnjam na glavcine,jer zadnji put kad mi je majstor mjenjao diskove rekao je da su glavcine slabe,ali da mogu jos,pa zato sumnjam na njih..
 
Provjeri stanje lezaja na tocku ili ga malo pritegni ,
Kad si skido celjust ,stasi uocio daj napisi u kakvom je stanju Disk izgledal pregrijan (IZVITOPEREN )

Na vozilu koje je staro 20 godina ,malo sta da je ISPRAVNO ,
Rasklapaj sve redom i mijenjaj sta nevalja . Cekic uruke i ozezi !

Provjeri u prednjem tocku imali lufta u lezaju ,Krajnice i kugle ,Letva volana ,amortizer itd .
Odkud znas da su te stege ispravne sto si ugradio )
Prilikom mijenjanja stega jesili ozracio kocnice ?
Hajde vozaj malo auto (Ne brze od 30 km ) i napisi stasi primijetio .Lezaj ukoliko je u losem stanju stvara buku pri voznji i ima veliki luft tako da tocak seta i tresese .
Usvakom slucaju napisi nam koje mijenjo kuciste stege i koliko se ti razumijes u taj mehanicarski posao .

Pomocu lenjira Mozes provjeriti iskrivljenost diska ,ako nemas poseban uredjaj .Ostupanje ( preko 0,1 mm )u hrapavosti .Izbocine dovest ce do trosenja jacek kocionih obloga sto je znak da je disk pregrijan tj izvitoperen .
STEGA KOJA CURI I IZVITOPEREN DISK CE UBRZO UNISTITI I NOVE DISK PLOCICE .


LOS Kineticki lezaj , LOSE oscilirajuce rame , Nebalansiran tocak , Iskrivljena felga ,losa guma tj sklopovi ovjesenja tocka moguci su uzroci setanja tocka .

Iskrivljena poluosovina je takodje uzrok zamlacivanja tocka ,kao i losa popucala sasija .
Kao sto vidis ovo su neki od razloga (Mada ih ima jos milion ) koje nisam spomeno .
Narocito vodi racuna da ugradjujes orginalne dijelove !
NADJI NEKOG TOKARA NEK TI OBRADI DISKOVE .

Krajnje vrijeme da i ti sam zavolis Mehaniku , i ujedno da ustedis par stotina maraka .
Iz prilozenog da se zakljuciti da je tvoje znanje o ovom poslu nedovoljno .
Izjavio si da je mastor mijenjao ti crijevo za kocnice ,sto znaci da si moramo krenuti iz pocetka .

Prvo i osnovno ti je neophodno , da imas odgovarajuci halat za ovaj posao !
;)Zamijeni te svecetiri FELGE Sjecene i stavi normalne i provozaj auto .
Javi dali trese vise .

Nacin zracenja kocnica cu ti poslat na privat ako te interesuje ,javimi se .
Ako se odlucis da sam mijenjas kociona crijev zamijeni ih sve odjednom u kompletu .
Stara korodirala ce sama popucati ukoliko pokusas da ih razdvois ili pritisak ulja ce ih raskidat .
Obavezno koristi bilo kakve naocare da ti nebi prasina pala u oci .:icon_eek:

Kad vozilo vuce ili se zanosi u jedanu ili drugu stranu ( koci vise od ostalih kad se pritisne kocnica )to je znak moguceih problema :

* Nepravilno podesavanja kocnica
*Zamascene obloge
*Labava podlozna ploca
*Deformisanost (Nezaobljenost dobosa kocnice )

Buka od trenja na kocnicama koje nisu ukljucene moze da bude :
* Pespanovane kocnice
*Nepodesene Kocnice
*Povratna opruga slomljena ili labava .
*samostelujuca vodjica kocnice zaglavljuje

Grebanje ili skripanje kad je aktivirana kocnica
*Istrosenost kocionih obloga
*Zamascene kocione obloge
*Nepritegnutost nekih od sklopova u kocionom sistemu
*Izvitoperenost podlozne ploce kocnice
*Usjecenost dobosa
*Prenaspanovanost sajle rucne kocnice
* itdd //////// itd ............!

Ekstremno tvrda pedala kocnice
*Kvar servo uredjaja

Kvar na ABS sistemu je obicno pracen CODOM i upali se Check engine liht .
Sto je posebna prica ,a otom cemo drugi put !
Kad budemo nasli drustvo zainteresovanu za tu temu !


Nekti bude i ovo naumu :
Neispravni lezajevi prednjih Tockova mogu da prouzrokuju umanjenost efikasnosti kocenja .
 
NEW AUTO je napisao(la):
Provjeri stanje lezaja na tocku ili ga malo pritegni ,
Kad si skido celjust ,stasi uocio daj napisi u kakvom je stanju Disk izgledal pregrijan (IZVITOPEREN )

Na vozilu koje je staro 20 godina ,malo sta da je ISPRAVNO ,
Rasklapaj sve redom i mijenjaj sta nevalja . Cekic uruke i ozezi !

Provjeri u prednjem tocku imali lufta u lezaju ,Krajnice i kugle ,Letva volana ,amortizer itd .
Odkud znas da su te stege ispravne sto si ugradio )
Prilikom mijenjanja stega jesili ozracio kocnice ?
Hajde vozaj malo auto (Ne brze od 30 km ) i napisi stasi primijetio .Lezaj ukoliko je u losem stanju stvara buku pri voznji i ima veliki luft tako da tocak seta i tresese .
Usvakom slucaju napisi nam koje mijenjo kuciste stege i koliko se ti razumijes u taj mehanicarski posao .

Pomocu lenjira Mozes provjeriti iskrivljenost diska ,ako nemas poseban uredjaj .Ostupanje ( preko 0,1 mm )u hrapavosti .Izbocine dovest ce do trosenja jacek kocionih obloga sto je znak da je disk pregrijan tj izvitoperen .
STEGA KOJA CURI I IZVITOPEREN DISK CE UBRZO UNISTITI I NOVE DISK PLOCICE .


LOS Kineticki lezaj , LOSE oscilirajuce rame , Nebalansiran tocak , Iskrivljena felga ,losa guma tj sklopovi ovjesenja tocka moguci su uzroci setanja tocka .

Iskrivljena poluosovina je takodje uzrok zamlacivanja tocka ,kao i losa popucala sasija .
Kao sto vidis ovo su neki od razloga (Mada ih ima jos milion ) koje nisam spomeno .
Narocito vodi racuna da ugradjujes orginalne dijelove !
NADJI NEKOG TOKARA NEK TI OBRADI DISKOVE .

Krajnje vrijeme da i ti sam zavolis Mehaniku , i ujedno da ustedis par stotina maraka .
Iz prilozenog da se zakljuciti da je tvoje znanje o ovom poslu nedovoljno .
Izjavio si da je mastor mijenjao ti crijevo za kocnice ,sto znaci da si moramo krenuti iz pocetka .

Prvo i osnovno ti je neophodno , da imas odgovarajuci halat za ovaj posao !
;)Zamijeni te svecetiri FELGE Sjecene i stavi normalne i provozaj auto .
Javi dali trese vise .

Nacin zracenja kocnica cu ti poslat na privat ako te interesuje ,javimi se .
Ako se odlucis da sam mijenjas kociona crijev zamijeni ih sve odjednom u kompletu .
Stara korodirala ce sama popucati ukoliko pokusas da ih razdvois ili pritisak ulja ce ih raskidat .
Obavezno koristi bilo kakve naocare da ti nebi prasina pala u oci .:icon_eek:

Kad vozilo vuce ili se zanosi u jedanu ili drugu stranu ( koci vise od ostalih kad se pritisne kocnica )to je znak moguceih problema :

* Nepravilno podesavanja kocnica
*Zamascene obloge
*Labava podlozna ploca
*Deformisanost (Nezaobljenost dobosa kocnice )

Buka od trenja na kocnicama koje nisu ukljucene moze da bude :
* Pespanovane kocnice
*Nepodesene Kocnice
*Povratna opruga slomljena ili labava .
*samostelujuca vodjica kocnice zaglavljuje

Grebanje ili skripanje kad je aktivirana kocnica
*Istrosenost kocionih obloga
*Zamascene kocione obloge
*Nepritegnutost nekih od sklopova u kocionom sistemu
*Izvitoperenost podlozne ploce kocnice
*Usjecenost dobosa
*Prenaspanovanost sajle rucne kocnice
* itdd //////// itd ............!

Ekstremno tvrda pedala kocnice
*Kvar servo uredjaja

Kvar na ABS sistemu je obicno pracen CODOM i upali se Check engine liht .
Sto je posebna prica ,a otom cemo drugi put !
Kad budemo nasli drustvo zainteresovanu za tu temu !


Nekti bude i ovo naumu :
Neispravni lezajevi prednjih Tockova mogu da prouzrokuju umanjenost efikasnosti kocenja .





u svakom slucaju jako lijepo prepisano,al ja nemam neke koristi od toga...
crijevo od kocnica naprijed lijevo manje je mijenjano,dok desno nisam zamjenio jer ga nisam nasao nigdje novo kupiti tako da moram na otpadu traziti...
bez ljutnje,ali svaki pravi majstor ce ti reci da je tokarenje diskova totalno neisplativo,jer ces ako su veca ostecenja dobro stanjiti disk,a sve to ces platiti,pa je bolje uz doplatu od nekih 10,15 maraka po disku kupiti nove...
jako puno stvari znam o autima i motoru,misam nikakav majstor,ali nedam da mi svako radi oko auta..
auto mi servisira majstor iz zutog taksija,koji popravlja preko 100 golfova raznoraznih...
da ne odgovaram na svaku recenicu posebno,zakljucak je da sumnjam na glavcine i glavni kocioni cilindar,a sve ostalo od lezajeva,kinetickih do amortizera je novo..
 
Vidis ja obradjujem diskove ,prije svake ugradnje . U radionici gdje radim ovdje u USA .
Dokazalo se je dosta isplativo .Sama obrada zavisi od stanja diska i dozvoljene granice obrade .
Care moj nije bilo ovde nikakvog prepisivanja teksta ,;) ma ,to su ti osnovne stvari koje mora poznavat svaki majstor koi se bavi svakodnevno ovim poslom .

Ja sam htio samo da pomognem !
Ukoliko sam ista uspio ,itekako mi je to veliko zadovoljstvo !
 
da nebih komplikovao,svi simptomi koje si nabrojao dovode do zakljucka da su lose glavcine u pitanju...imas par opcija da rijesis slucaj...postoji masina koja obradi disk na licu mjesta,znaci neskidas disk nego ga obradi po krivoj glavcini (i zavrsio si problem) ,ali sve zavisi kakav je kvalitet diska tj. materijala,desavalo se da i nakon obrade istog ponovo pocne da trese nakon nekog vemena... druga opcija da zamjenis glavcine ali uz njih ces morati i lezajeve i to ti je odmah dodatni trosak....uglavnom,ako hoces,navrati da pogledam,mozda je nesto drugo u pitanju,i ako neuspijemo rijesiti problem neplacas nista...tako ja radim....nedavno rijesen problem s foruma, tresla papuca kocnice a bio problem u zadnjim diskovima (sto kod tebe nemoze biti slucaj,kod tebe su dobosi ?)
 
AldinShpura je napisao(la):
da nebih komplikovao,svi simptomi koje si nabrojao dovode do zakljucka da su lose glavcine u pitanju...imas par opcija da rijesis slucaj...postoji masina koja obradi disk na licu mjesta,znaci neskidas disk nego ga obradi po krivoj glavcini (i zavrsio si problem) ,ali sve zavisi kakav je kvalitet diska tj. materijala,desavalo se da i nakon obrade istog ponovo pocne da trese nakon nekog vemena... druga opcija da zamjenis glavcine ali uz njih ces morati i lezajeve i to ti je odmah dodatni trosak....uglavnom,ako hoces,navrati da pogledam,mozda je nesto drugo u pitanju,i ako neuspijemo rijesiti problem neplacas nista...tako ja radim....nedavno rijesen problem s foruma, tresla papuca kocnice a bio problem u zadnjim diskovima (sto kod tebe nemoze biti slucaj,kod tebe su dobosi ?)

e hvala ti na odgovoru,suta bi trebao na otpad da zamjenim glavcine i diskove i plocice i crijeva od ulja i ulje i sve ce biti polovno,tako cu voziti neko vrijeme i ako se nebudu krivili vise,onda stavljam nove plocice i to bi trebalo biti to..
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top