Bez obzira na buku i na polozaj usisa i izduva, grana se mota da bi gasovi ostali vruci i brze stigli do donjeg dijela auspuha, odnosno napustili granu.
Razlog zasto topliji gasovi brze prolaze je taj sto su rjedji i manje mase to je teorija koliko je to u praksi ne znam ali kazu da je dokazano mjerenjem da se na nekim motorima moze dobiti i do 20ak konja samo omotavanjem izduva. Ti neki motori ne vjerujem da su nasi obicni atmosferci ali ipak taj podatak govori nesto.
A sto se tice pozicije izduvne i usisne grane, iako se na dosta motora nalaze sa jedne i druge strane motora, obe su pod haubom i recimo filter je opet blizu izduvne i koliko god da su razmaknuti izduvna prenosi dio toplote i grije taj prostor ispod haube iz kojeg usis vuce zrak u motor. To cak u nekim slucajevima i nije toliko lose, recimo radi smanjenja potrosnje zimi cak se nastoji zagrijati zrak pomocu recimo vode koja kruzi kroz tijelo leptira na usisu.
Naravno grijanje zraka smanjuje snagu ali i potrosnju, a u cilju vece snage pored omotavanja izduva izoluje se i usis ili makar dio filtera i cijevi koja dolazi do usisne grane, dovodi se zrak izvan haube, a takodje i busi hauba da visak toplote izlazi napolje u cilju sto hladnijeg usisa jer sve sto je hladniji sadrzi vise kiseonika.
Ovo moze izgledati da se protivi jedno drugome ali nije tako, u usisu jeste cilj sto hladniji zrak koji ce biti vece mase i sporiji zbog te nize temperature ali je zato gusci i sadrzi vecu kolicinu kiseonika.
U izduvu vec imamo vruce gasove koji ako ostanu vruci proticu brze i imaju konstantnu brzinu sto opet pomaze u stvaranju efekta izvlacenja gasova iz motora. A ako im dopustimo da se naglo ili ubrzano hlade onda se stvara zgusnjavanje i usporavanje u samoj grani sto nikako nije pozeljno.