Fiat Punto mk2 Ispustanje rashladne tecnosti?

Fiat Punto mk2 Ispustanje rashladne tecnosti?

Član
Aj fore toliko punta na forumu a ova dva opel fahera raspravljaju gdje su ozrake sad kad si to skonto nisi ga vjerovatno dobro ozdracio kad se ugrije na radnu ozraci mozes odvrnuti cep da ga ozracis i ostaviti ga da malo radi mozda ti je otisla i brtva ode to cesto na 1.2 8vmotorima nije tesko promjeniti;)
 
Evo ga nasao sam tacno kako je neki lik radio pa ako neko bude imao probleme kao ja da zna da su rijesivi , a ne da lupa kao ova 2 padobranca sto su pisali postove umjesto da dodju na adresu pa mi to kazu fino u lice :cool:

Zamenio sam antifriz na dva puntaca do sad :)
Oba su benzinca 1.2 8v. Jedan je sa klimom a druge bez nje (ne znam da li ovo ima nekakve veze).
Kod ovog sa klimom sam se napatio - posle dosipanja antifriza ostalo je malo vazduha u sistemu pa sam luftirao par puta.
Evo kako sam odradio - ako nekog zanima pa mozda mu bude od koristi.
Upalio sam hladan motor i ostavio da radi. Stavio ruku na crevo koje izlazi iz bloka motora. Cim se crevo zagrejalo znaci da je termostat otvorio i poceo da pusta vrucu vodu iz bloka motora. Onda sam ugasio motor. Odvrnuo veliki cep na hladnjaku (gde se doliva antifriz) i mali plasticni cep na desnoj strani hladnjaka (za luftiranje). Odvrnuo sam i slavinu na sredini motora (koja vodi do radijatora - dva gumena creva sa plasticnim srafom). Naravno polozaj grejanja u kabini mi je bio postavljen na crveno (grejanje). Skinuo sam selnu sa creva koje vodi iz bloka motora do hladnjaka (selnu na hladnjaku).
Ispustio antifriz - sacekao jedno 5 min da se dobro ocedi. Potom sam vratio nazad crevo i zavrnuo selnu.
Napravio mesavinu Paraflu Up-a i destilovanje vode (u velikom plasticnom balonu od 6 litre - balon od vode za pice). Dosta je 2 litre Paraflu Up-a i 2 litre antifriza. Mesanjem, dobio sam 4 litre spremnog antifriza (50 % - 50 %). Poceo sam da sipam antifriz u sistem. Kada je pocelo da preliva na malom cepu na hladnjaku, zavrnem mali cep. Posle nastavim da sipam dok ne pocne da preliva na crevu sto vodi do radijatora. Nastavim da dolivam do Max crtice u posudi za antifriz. Posle ovog upalio sam auto. Sacekao da se dobro zagreje antifriz i da se ukljuci ventilator 2-3 puta. U medjuvremenu nije lose blago povecavati obrtaje motora. Onda sam ga ostavio malo da se ohladi i proverio nivo antifriza. Malo je spao pa sam jos malo dolio. U uputstvu pise da ukupno stane 4,2 litre antifriza ali meni je stalo malo vise od 3,5 litre (pretpostavljam da je u bloku motora ostalo pola litre). Ostalo mi je jos oko pola litre u kantici za dolivanje ako bude potrebe. Na puntu sa klimom posle zamene culo se cirkulisanje vode u bojleru u kabini. Upalio sam motor i lagano odvrtao srafic za luftiranje. Ne treba naglo odvrnuti sraf jer ce poceti naglo da izlazi napolje antifriz. Treba blago odvrnuti i biti strpljiv. Povremeno mozete turirati auto kako bi se ubrzao protok vode. Ovo luftiranje sam radio iz 2-3 puta. Posle krace voznje ponovo mi se desavalo da mi se stvori vazdusni cep u bojleru pa sam ponovio postupak dok skroz nije nestao.
Jos jedna napomena da kod verzije sa klimom pre ispustanja antifriza klima mora da bude iskljucena.
To bi bilo to!
 
Little Dragon je napisao(la):
Evo ga nasao sam tacno kako je neki lik radio pa ako neko bude imao probleme kao ja da zna da su rijesivi , a ne da lupa kao ova 2 padobranca sto su pisali postove umjesto da dodju na adresu pa mi to kazu fino u lice :cool:

Zamenio sam antifriz na dva puntaca do sad :)
Oba su benzinca 1.2 8v. Jedan je sa klimom a druge bez nje (ne znam da li ovo ima nekakve veze).
Kod ovog sa klimom sam se napatio - posle dosipanja antifriza ostalo je malo vazduha u sistemu pa sam luftirao par puta.
Evo kako sam odradio - ako nekog zanima pa mozda mu bude od koristi.
Upalio sam hladan motor i ostavio da radi. Stavio ruku na crevo koje izlazi iz bloka motora. Cim se crevo zagrejalo znaci da je termostat otvorio i poceo da pusta vrucu vodu iz bloka motora. Onda sam ugasio motor. Odvrnuo veliki cep na hladnjaku (gde se doliva antifriz) i mali plasticni cep na desnoj strani hladnjaka (za luftiranje). Odvrnuo sam i slavinu na sredini motora (koja vodi do radijatora - dva gumena creva sa plasticnim srafom). Naravno polozaj grejanja u kabini mi je bio postavljen na crveno (grejanje). Skinuo sam selnu sa creva koje vodi iz bloka motora do hladnjaka (selnu na hladnjaku).
Ispustio antifriz - sacekao jedno 5 min da se dobro ocedi. Potom sam vratio nazad crevo i zavrnuo selnu.
Napravio mesavinu Paraflu Up-a i destilovanje vode (u velikom plasticnom balonu od 6 litre - balon od vode za pice). Dosta je 2 litre Paraflu Up-a i 2 litre antifriza. Mesanjem, dobio sam 4 litre spremnog antifriza (50 % - 50 %). Poceo sam da sipam antifriz u sistem. Kada je pocelo da preliva na malom cepu na hladnjaku, zavrnem mali cep. Posle nastavim da sipam dok ne pocne da preliva na crevu sto vodi do radijatora. Nastavim da dolivam do Max crtice u posudi za antifriz. Posle ovog upalio sam auto. Sacekao da se dobro zagreje antifriz i da se ukljuci ventilator 2-3 puta. U medjuvremenu nije lose blago povecavati obrtaje motora. Onda sam ga ostavio malo da se ohladi i proverio nivo antifriza. Malo je spao pa sam jos malo dolio. U uputstvu pise da ukupno stane 4,2 litre antifriza ali meni je stalo malo vise od 3,5 litre (pretpostavljam da je u bloku motora ostalo pola litre). Ostalo mi je jos oko pola litre u kantici za dolivanje ako bude potrebe. Na puntu sa klimom posle zamene culo se cirkulisanje vode u bojleru u kabini. Upalio sam motor i lagano odvrtao srafic za luftiranje. Ne treba naglo odvrnuti sraf jer ce poceti naglo da izlazi napolje antifriz. Treba blago odvrnuti i biti strpljiv. Povremeno mozete turirati auto kako bi se ubrzao protok vode. Ovo luftiranje sam radio iz 2-3 puta. Posle krace voznje ponovo mi se desavalo da mi se stvori vazdusni cep u bojleru pa sam ponovio postupak dok skroz nije nestao.
Jos jedna napomena da kod verzije sa klimom pre ispustanja antifriza klima mora da bude iskljucena.
To bi bilo to!
svaka cast hvala na objasnjenju vrlo korisna stvar;)
 
Član
...dosao do auta,stavio kljuc u bravu lijevih vrata,okrenuo ga ka lijevo,podigao steku ka gore,otvorio vrata,cucnuo pored lijevog praga,desnom rukom povukao rucicu za otvaranje haube...
taj dio fali koji je jedan od bitnijih,osim toga mogao si opisati i odlazak i dolazak iz kupovine rashladne tecnosti,mozda sa mapom kretanja,ali svaka cast.
jedna zamjerka. stara tecnost se ne bi trebala ispustati na ulicu,slomice neko nogu ako se oklizne. trebao si koristiti lavor,zute boje,komada jedan i to prosuti u neki saht ili mozda u cenifi u serionicu prosuti.

:123:
 
Hehhe eto ti si dodao taj dio . Ima mi ulica svoj tok tako da je voda pratila bez problema , niko nije nastradao u ovom poduhvatu . A stara tecnost je bila uzasna znaci boja blata ja ne znam sta su u sloveniji sipali u njeg al meni ovaj motor smrdi da nece dugo . Slovenia + Zensko sta reci :lol:
 
Član
Little Dragon je napisao(la):
A stara tecnost je bila uzasna znaci boja blata ja ne znam sta su u sloveniji sipali u njeg al meni ovaj motor smrdi da nece dugo . Slovenia + Zensko sta reci :lol:

zato da je ovako uradila negdje u eu, tj. sloveniji na ulici, te da je kap kanula na ulicu, dobila bi kazne, cijene novog full grande punta :D
 
Član
Little Dragon je napisao(la):
Evo ga nasao sam tacno kako je neki lik radio pa ako neko bude imao probleme kao ja da zna da su rijesivi , a ne da lupa kao ova 2 padobranca sto su pisali postove umjesto da dodju na adresu pa mi to kazu fino u lice :cool:

Zamenio sam antifriz na dva puntaca do sad :)
Oba su benzinca 1.2 8v. Jedan je sa klimom a druge bez nje (ne znam da li ovo ima nekakve veze).
Kod ovog sa klimom sam se napatio - posle dosipanja antifriza ostalo je malo vazduha u sistemu pa sam luftirao par puta.
Evo kako sam odradio - ako nekog zanima pa mozda mu bude od koristi.
Upalio sam hladan motor i ostavio da radi. Stavio ruku na crevo koje izlazi iz bloka motora. Cim se crevo zagrejalo znaci da je termostat otvorio i poceo da pusta vrucu vodu iz bloka motora. Onda sam ugasio motor. Odvrnuo veliki cep na hladnjaku (gde se doliva antifriz) i mali plasticni cep na desnoj strani hladnjaka (za luftiranje). Odvrnuo sam i slavinu na sredini motora (koja vodi do radijatora - dva gumena creva sa plasticnim srafom). Naravno polozaj grejanja u kabini mi je bio postavljen na crveno (grejanje). Skinuo sam selnu sa creva koje vodi iz bloka motora do hladnjaka (selnu na hladnjaku).
Ispustio antifriz - sacekao jedno 5 min da se dobro ocedi. Potom sam vratio nazad crevo i zavrnuo selnu.
Napravio mesavinu Paraflu Up-a i destilovanje vode (u velikom plasticnom balonu od 6 litre - balon od vode za pice). Dosta je 2 litre Paraflu Up-a i 2 litre antifriza. Mesanjem, dobio sam 4 litre spremnog antifriza (50 % - 50 %). Poceo sam da sipam antifriz u sistem. Kada je pocelo da preliva na malom cepu na hladnjaku, zavrnem mali cep. Posle nastavim da sipam dok ne pocne da preliva na crevu sto vodi do radijatora. Nastavim da dolivam do Max crtice u posudi za antifriz. Posle ovog upalio sam auto. Sacekao da se dobro zagreje antifriz i da se ukljuci ventilator 2-3 puta. U medjuvremenu nije lose blago povecavati obrtaje motora. Onda sam ga ostavio malo da se ohladi i proverio nivo antifriza. Malo je spao pa sam jos malo dolio. U uputstvu pise da ukupno stane 4,2 litre antifriza ali meni je stalo malo vise od 3,5 litre (pretpostavljam da je u bloku motora ostalo pola litre). Ostalo mi je jos oko pola litre u kantici za dolivanje ako bude potrebe. Na puntu sa klimom posle zamene culo se cirkulisanje vode u bojleru u kabini. Upalio sam motor i lagano odvrtao srafic za luftiranje. Ne treba naglo odvrnuti sraf jer ce poceti naglo da izlazi napolje antifriz. Treba blago odvrnuti i biti strpljiv. Povremeno mozete turirati auto kako bi se ubrzao protok vode. Ovo luftiranje sam radio iz 2-3 puta. Posle krace voznje ponovo mi se desavalo da mi se stvori vazdusni cep u bojleru pa sam ponovio postupak dok skroz nije nestao.
Jos jedna napomena da kod verzije sa klimom pre ispustanja antifriza klima mora da bude iskljucena.
To bi bilo to!

Joj drame oko izmjene tekućine,
Par dodataka na ovo,nije bitno da li je grijanje ukljuceno jer kod ovog auta i vecine novijih auta tekućina uvijek ide kroz mali hladnjak (nema ventil za uključivanje)...
Najbolje je sipati tekućinu u ugašen ne vruć motor sa odvrnutim ozrakama,prvo će procuriti na hladnjaku pa onda na crijevu grijanja,nakon zavrtanja ozraka dosuti na max... S obzirom da uvijek ostane nešto tekućine u bloku motora preporučuje se da se prvo sipa koncentrovana tekucina i to pola ukupne količine,znači ako ide npr 6 litara ukupno nasuti 3 litre koncentrovane i ostatak vode,ona ce se izmješati unutra... Ako je sistem bio prljav,izmjeniti 2-3 puta cistu vode prije nego se naspe antifriz ili u extremno prljavim situacijama kupiti tečnost za ispiranje rashladnih sistema i upotrijebiti kako je navedeno u uputstvu,svašta ja napisa,al može nekom koristiti...
 
takodje koriste informacije posebno ovo ispiranje jer je kod mene bila tecnost isto blato uzas . Pored toga u Punta mk2 stane 4.2 litra
 
Little Dragon je napisao(la):
takodje koriste informacije posebno ovo ispiranje jer je kod mene bila tecnost isto blato uzas . Pored toga u Punta mk2 stane 4.2 litra

a sto ti ne kupi opela lakse bi ti bilo zamijeniti rashladnu tekucinu :icon_smile:
 
Top