Farbanje plastika !?

Farbanje plastika !?

Član
Pozdrav forumasi :)
Da cujem vase misljenje koliko je pametno upustiti se u projekat da sam farbam plastike na autu...hocu da radim kao na slici...donji dio ide u boju auta,a rubovi i crni dijelovi na karambolkama u lijepu mat crnu da se uklopi sa retrovizorima,lajsnom i ruckama od rata jer su malo izblijedile...



Sta mislite o samostalnom poslu i na koji nacin to trebam uraditi da bude kako treba i dugotrajno stoji :) na biciklu sto sam radio jos uvijek boja ne mrda nigdje :D
 
Član
ako ces farbati spricom ne bi trebalo predstavljati veliki problem, samo dobro pripremi povrsinu (obrusi, nanesi filer, obrusi ponovo, ocisti prasinu). nanesi prvu ruku kao maglu da se uhvati za filer i poslije toga dvije ruke temeljito. zavrsi sa bezbojnim na kraju. sto vise ruku bezbojnog to ces imati vecu dubinu boje.
veoma bitno je da karambolku farbas u onom polozaju kako ona stoji na autu.
nadam se da sam ti barem malo pomogao.

ako mislis farbat sprejem bolje zaboravi farbanje
 
Član
Nije to problem za ofarbati samo sto ti treba vremena i alata.
Pod alat mislim kompresor,sprica za lak,smrgl papir(vodeni i obicni) i znanja.
Prvo sto trebas uraditi jeste da skines branike i operes ih vodom i onda pregledas dali su negdje osteceni ili puknuti, ako jesu onda ih popravljas gitom za plastike (mozes i obicnim gitom ili cupom)ili varis pa onda gitas, kad navuces git onda ga slajfas tako da ne osjetis pod rukom nijednu neravninu niti grbu kad tako dobro uradis onda na ta mjesta sto si radio gitom spricas spricgit dabi poravnao ono sto si slajfao(spricgit sluzi da popuni rupice i one fuknice sto ostaje od smirglanja). Kad to uradis i kad si zadovoljan s tim sto si oslajfao onda operes dobro branike i osusis ih. Eh onda moras baciti plastikfiler (to je podloga koja se baca na golu plastiku da se boja nebi ljustila). Zavisi koji je filer dali se mora smirglati vodenim ili ne, ako treba proletis ga vodenim smirglom. Kad si to uradio onda opet dobro operes branik vodomi presusis ih, onda ga spricas bojom, ali moras prvo dvoriste ili garazu, gdje budes lakirao politi vodom da nebi bilo prasine kad budes lakirao. Kad ih ofarbas ostavis da se osuse. Susis ih na nekom mjestu gdje nema prasine i gdje je toplo da bi se boja osusila.
Rad spricom je slijedeci: bacas boju 30 cm od branika. Kad spricas ne smijes se zaustavljati a da iz sprice ide boja jer ce ti ostati curnice (malo treba vremena da se upraksas). Zavisno od boje koja je i koliko ide slojeva, ako je obicna boja onda ides prvo maglu pa onda jos jedan sloj pa mozes jos jedan.
Isto ide i sprejem samo sto ces ga trebati dosta vise nego kad bi radio spricom
Ako te jos kakve potankosti budu zanimale pitaj :icon_smile:
 
Član
Znanje imam,materijal znam koji mi treba...ali nemam kompresora niti sprice...te me zanima kako ce izgledati ako odlucim uraditi kvalitetnijim sprejovima???
 
Član
pa nikad nece biti kao spricom jer su sprejevi puni nitra ... U njima dodje 1 dcl boje i 3-4dcl nitro razredjivaca dok kad radis spricom ide boje i nitra koliko ti stavis :icon_smile:
 
Član
Ma dobro naravno da sam svjestan razlike izmedju spreja i sprice :) ali trazi mi se 250 km za farbanje ...ako cu proci dosta jeftinije a ne za toliku opticku razliku isplativije mi je sam uraditi :D sad mi ti reci opticki sta mogu ocekivati...ako se bas pokusa kvalitetno uraditi !!!
 
Član
pa zasto ne odes kod nekog i posudis mali kompresor i spricu i dotjeras kuci i ofarbas spricom vjeruj meni ja sam to sv eprosao i neces proci jeftinije budes li radio sprejevima jer nema tu kvalitete boje. Prvo sto ce biti izmatirace se boja i zmas koliko ce ti sprejeva trebati da to kvalitetno lakiras ? toliko da bi bilo jeftinije iznajmiti spricu i kompresor od nekog. Bolje je nabavi spricu i kompresor i uradi to kako treba...
odakle si???
 
Član
daleko ja reko da si blize bihaca pa bi ti ja mogao to uraditi... ali :icon_confused: nista ja bi ti preporucio radje spricom da radis jer sam ja to sve prosao.
Sprej je samo da se poprave greskice ili tako nesto nije sprej za lakirati cutav branik jer ce ti trebati najmanje 4 spreja da kvalitetno lakiras bar po meni.
 
svaka cast RS TURBO,odavno nisam procitao pametniji post,nisam nikad nista farbao al kad si ovako sve objasnio smio bih sad uzet spricu u ruke :cool:

dobijas zasluzeni +
 
Član
A fkt si zasluzio + i od mene :) nisam nigao radio spricom :) ali vjerovatno bi se mogla naci na jedan dan da se to odradi :D hajd vidjet cu sta i kako dok mi prodje radno vrijeme...dok ti ja dam jedan + ti meni sve fino napisi sta mi treba i koliko sta kosta od materijala za kompresor , posto je to sad druga prica pa da se ja malo sracunam :D
 
Član
Boja ne znam koja ti je pa i ne znam koliko je para ali nebitrebala biti pola kile i nitro za boju vise od 30-40 km. Smirgl papir uzmes vodeni 600 i 800, a obicni malo grublji ako ces popravljati sta mozes uzeti 100. Cijena smirgla je oko 10 km metar kvadratni (bar on nije skup). Spric git isto nije skup on dodje oko 15-ak maraka pola kile, a tebi to toliko ne treba nego mozda 2-3 deci ako budes sta popravljao. Plastik filer ne znam zavisi kvalitet, ja uzimam malo skuplji ali dosada se nigdje nije ogulila boja. Git obicni dodje 10 km pola kilei cupe je ista cijena, a git za plastiku godje oko 15 km pola kile. Spatle za git su 5 km plasticne i one su dobre. Zrak za spricu je besplatan :icon_smile: negdje od 80 do 100 km dodje materijal. Sve zavisi gdje i kod koga uzimas, negdje je malo skuplje negdje jeftinije.:icon_smile:
Ako te jos sta zanima kako i sta se nanosi to tu sam :icon_smile:
 
Član
Evo upravo sam dosao od svog dobrog druga koji mi je rekao sve ovo zamisljeno tj. oba branika i lajsne u zeleno crno uraditi za 130km kao meni...mislim da i sam uzmem raditi nemogu ispasti nesto puno jeftinije mozda 20-30km sto po meni ne vrijedi da ja eksperimenstisem i guram nos u nesto sto i nisam pretjerano strucan :D jel se slazemo svi? :D
 
Član
Najbolje ti je tako, naci nekoga tko zna, a da te ne lupi po usima i da ispadne kako treba;)
 
Top