EVO vs Impreza

EVO vs Impreza

Član
Samo se nešto promijenilo sa zadnjim modelima:mrsko mi tražiti,ali u zadnjem testu na TOPGEAR je Subaru bio brži od EVA...
 
Član
Zato sto je Impreza postala brza, a Evo otezao i postao sporiji. Evo IX je brzi od novijeg Evo X, a Impreza je sa zadnjom generacijom STI modela dobila nekoliko aktivnih diffova, a prije je to imala samo "polu-trkaca" Spec C verzija. Evo je kazu bolji za voznju, a to je ovdje najbitnija stavka. Ako hocete samo brzinu, Audi S3 za divno cudo, gotovo uopste da nije sporiji od ovih auta. Bar na stazi, vec na ovim nasim brdskim putevima, mozda bi bila druga prica...
 
Član
nisam vozio ni evo ni imprezu..ali subaru mi je drazi (kupio sam da na NFS :D)
tako da glas za subaru , vise mi se svidja vanjski izgleda sto bi bilo presudno u ovom slucaju...dok je filozofija pogona i motora slicna...
 
Član
Jako je tesko dati generalni odgovor koji je bolji. STI ili EVO? Ovisno o tome sto je osnovna namjena. I ovisno o tome o kojoj generaciji pricamo. Oba auta vuku korijene iz sredine 90-tih, oba imaju jako puno generacija. Oba su kaljena na rally natjecanjima sirom svijeta. Ima dosta slicnosti, a opet jako puno razlike.
Subaru cijelo vrijeme njeguje koncept boxer motora, koja je specijalnost njihove tvornice. Boxer motor omogucuje nize teziste (jako vazno za trkaci auto), bolji raspored tezine, vece okretaje motora itd. EVO koristi redni 4 cilindras, sprijeda poprijeko, legendarni 4G63 do pojave EVO X i potpuno novog aluminijskog motora. Oba naravno koriste pogon 4x4, sa ili bez aktivnog diffa, Subaru sa DCCD (aktivni centralni diff), sa hrpom jedinstvenih rjesenja na oba automobila.
Generalno gledajuci, u zadnjih nekoliko godina, recimo od 2006. do danas, EVO IX se pokazao kao boljim izborom za trkaci auto u Gr.N (rally, brdo), poglavito radi povoljne cijene RS modela (razlika u odnosu na SPEC-C STI je cca 15k €).
No, kod ova dva automobila, sve je stvar novaca. Ukoliko budget nema limita (ili je isti jako visoko) tada se oba mogu sloziti vrhunski i razlike na utrkama su minimalne, i ovise o vozacima. Recimo, pocetkom ovog stoljeca, STI je pak na utrkama bio dominantniji. Subaru je osvojio 6 naslova svjetskih prvaka u Rally-u, sto momcadski, sto vozacki. OK, to bi bilo sto se utrka tice, jer ti auti spadaju tamo.
Sto se tice voznje sa civilnim modelima, tu je prica generalno takva, da do pojave EVO X i nove STI su oba bila prilicno gruba i brutalna za svakodnevnu upotrebu. Prvenstveno se to odnosi na EVO 7, 8 i 9 koji su za svaki dan ubitacni auti. STI je puno mekse i podatnije podesen i omogucava koliko toliko svakodnevnu voznju, trosi manje goriva, a i pruza nesto vise zabave u voznji (nije toliko neutralan u zavojima kao EVO). EVO je na maksimumu brzi (bolja aerodinamika), a STI je brzi na ubrzanjima i medjuubrzanjima (mjenjac 6 brzina), jer EVO 7, 8 i 9 RS koriste 5-brzinski mjenjac. Tek model EVO 9 GSR ima 6 brzinski mjenjac, koji je na zalost dosta osjetljiv. EVO X takodjer koristi 5-brzinac, dok je model SST opremljen 6 brzinskom automatikom na principu duple spojke (isto kao DSG).
Najnovija generacija EVO i STI su potpuno razliciti automobili u odnosu na svoje prethodnike. Puno su ugladjeniji, "normalniji" za svakodnevnu voznju, sa po prvi puta elektronskim pomagalima u vidu ESP kontrole itd. No i takvi se mogu voziti jako brzo, u rukama sposobnih vozaca. Ostaje cinjenica da su stari EVO i STI bili auti za velike decke, dok ove nove mogu voziti i djecaci. Naravno, pri tome mislim na voznju kakvu ovi auti mogu priustiti. Ali naravno, samo u kontroliranim uvjetima.
Sve ovo odnosi se na serijske automobile. No znamo da je rijetko koji takav automobil ostao serijski. STI i EVO su dva najtuniranija automobila u svijetu.
Tako da lako donijeti zakljucak da je sve JAKO individualno. Moze netko tvrditi da je EVO bolji/brzi, a netko da je to STI. I jedan i drugi se mogu tunirati u svakom aspektu, od motora, ovjesa, kocnica, mjenjaca itd, te podizati letvicu onom drugom do neba. Sky is the limit ...


Par videa koji docaravaju razlike i slicnosti
http://www.youtube.com/watch?v=aoVzaHTRGMM&feature=channel
http://www.streetfire.net/video/evo-x-vs-evo-9-vs-sti_153206.htm
 
Član
Veoma tezak izbor.. Evo sam uvijek gotivio zbog dobre masine jednostavnog rejserskog izlgeda,jednom kad je prosla kroz BN mislim da je bila IX pa to je bio raj za oci i usi:icon_biggrin: a takodje i Subaru mi je uvijek bio odlican i drag i sto se tice motora i tog izgleda a i na moju srecu vozio sam WRX sa 225ks s tim da je bio cipovan na oko 260ks (onaj sa okruglim farovima) i vjerujte da mi je to jedan od najdrazih dana u zivotu:cool:;) Suma sumarum: oba su odlicna auta sa jakim motorima i ostalom pratecom tehnologijom al' su ove poslednje generacije izgubile tu neku car sto se izgleda tice..
 
Top