El podizaci problem

El podizaci problem

Član
Imam problem sa el podizacima na e36 sedan, naime prije par dana na tehnickom sam otvorio oba prozora radi zatamnjenih stakala i kada sam zavrsio nisu htjeli da se zatvore, kad sam se dobro smrznuo odjednom proradise... e prekuce sam otvorio opet i nisam mogao nikako da zatvorim, znaci radi otvaranje na oba ali nece da se zatvore ... skidao sam tapacirunge i spojio direktno + i - da ih zatvorim... na lijevim vratima sam gledao briferom kada se pritisne za spustanje na jednoj zici ima struje na jednoj ne, ali kada pritisnem podizanje na obije pokazuje da ima struje. Pokusao sam da dovedem samo - sa akumulatora na zicu na kojoj treba biti minus kada se zatvara i proradi, sto mi je jos nelogicnije jer pokazuje na briferu da je tu i + ????
Ima li neko ideju kakvu sta bi to moglo biti?
 
Član
ma ne znam ni tacno koji je relej ali ne cuje se ni kad se podizu ni kad spustaju, jer na tom autu ne bi ni vjerovao koliko ima relaja i na kojim sve mjestima :icon_eek:
 
Član
Pa jeli rade motorici kad ih direktno spojis??? jer to sto ti radi, da nece oba da se podignu, moze biti od releja, vidi dali dolazi struja do motorica kad nece da podigne prozor...
 
Član
pa napisao sam u prvom postu, kad dovedem direktno rade, i kad dovedem samo masu radi, znaci da je nesto do mase... samo je problem sto ima regularno masu i + kad se spusta, a kad se podize ima + na obije zice kad provjeravam briferom, a kad mu dovedem masu na tu drugu zicu proradi... ali tu je problem sto nemogu dovest stalnu masu, iz razloga sto je na zici nekad + nekad -, znas na kojem principu rade ti motorici...
 
Član
Pa imas stalni plus na motoric i onda ovamo obrce polaritet za dizanje i spustanje, a stalnu masi vjerovatno ima preko serafa i vrata gdje je uvrnut... znaci kad nece preko prekidaca, dovedes zicom i onda proradi i opet kasnije stane. Jel kad jedan stane prozor, onda oba nece da se podignu ili???
 
Član
od kad mi se to desilo prije 10-tak dana oba prozora rade samo spustanje, ali nemogu da se zatvore, uspio sam ih zatvoriti tako direktno sto sam spojio i vise ih ne diram, znaci u isto vrijeme su prestali, u isto vrijeme oba proradila, i opet oba prestala i to je to vise nece da se zatvaraju
 
Član
Heh trebas vidjeti prvo gdje ti je relej od stakala pa njega ili njih pregledati jer to izgubi struju ili masu kad treba podici, vjerovatno relej ne uklopi, moras prvo poceti od njih, kad njih ili nega nadjes onda ti je lako ispitati ispravnost zica do akum. pa do prekidaca pa do motorica...
 
Član
izgleda da ce ovo ipak ici na tezi nacin, morat cu sve da raskopam ponovo, a releja brdo pod haubom, ispod volana, iza pretinca...
 
Član
To ces lako naci, otvoris haubu i nek neko stane pored njih i slusa i ti klikni dizanje i mora uklopiti, ako se ne cuje onda dalje slusaj gdje ce se cuti... gdje se cuje onda ides redom i stavljas prst i na jedan po jedan i gdje osjetis da uklopi taj je za podizanje...
 
Top