Duster

Duster

Početnik
Ima li ga ko od vas? Kakva su iskustva? Valja li?
Da li uzeti dizela ili benzinca?
Može li se očekivati još niža cijena? Praktikuju li popuste za Novu Godinu i slično?

- benzinac - 77kw. Koliko stvarno troši?
- dizel - Da li je problem što su izvukli 80kW iz 1500cc?

[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=jlbEWTKuT_w[/video]
 
Opet ti sa svojim oglasima... izgleda da se ti samo sprdas sa nama :icon_mad: neki dan si u temi preispitao cijelu kolekciju terenskih vozila i svakom nasao manu.. sto se tice auta, dvojica ovdje u Konjicu ga vozaju, terenac ko terenac... nije lose, fino auto... po meni je bolji dizel za terenca zbog potrosnje a ti opet nadji neku manu ;)
 
ma nemamo ti mi sta savjetovati, samo cu ti citirati rijeci najveceg kriticara automobilske industrije ;)

e2e4 je napisao(la):
Dacia Duster, diesel, 4X4, košta 32000KM. Ne mogu se poravnati sjedišta. Nekvalitetne plastike je toliko natrpano u kabinu da imam osjećaj da ću se otrovati od nje. Renoov šestostepeni mjenjač sa zadizanjem njegove glave da bi se ubacilo u rikverc mi je odvratan.
Njihov drugi petostepeni mjenjač je OK ali njega ugradjuju na 1.6 benzincu koji nije 4X4.
 
Član
emsho21 je napisao(la):
moj je jaran auto novinar i vozio je dustera i kaze da je auto iznenadjujuce dobro,fino ide,prva brzina mu je kratka zbog vuce po terenu,moze se krenuti iz 2,plastika je ne kvalitetna ali sve u svemu autic nije los :icon_smile: samo ne znam je li bio benzinac ili dizel :)

http://www.bellamacchina.net/portal/2011/08/29/test-dacia-duster-1-5-dci-laureate/


eto test pa prociitaj :)

Prva brzina je tako pravljena da nadoknadi nedostatak reduktora kao kod pravih terenaca. Opušteno kretati drugom brzinom, ali,...

Problem je što je stručnjak našao manu.


Death_beat je napisao(la):
ma nemamo ti mi sta savjetovati, samo cu ti citirati rijeci najveceg kriticara automobilske industrije ;)

e2e4 je napisao(la):
Dacia Duster, diesel, 4X4, košta 32000KM. Ne mogu se poravnati sjedišta. Nekvalitetne plastike je toliko natrpano u kabinu da imam osjećaj da ću se otrovati od nje. Renoov šestostepeni mjenjač sa zadizanjem njegove glave da bi se ubacilo u rikverc mi je odvratan.
Njihov drugi petostepeni mjenjač je OK ali njega ugradjuju na 1.6 benzincu koji nije 4X4.
 
Član
Death_beat je napisao(la):
ma nemamo ti mi sta savjetovati, samo cu ti citirati rijeci najveceg kriticara automobilske industrije ;)

e2e4 je napisao(la):
Dacia Duster, diesel, 4X4, košta 32000KM. Ne mogu se poravnati sjedišta. Nekvalitetne plastike je toliko natrpano u kabinu da imam osjećaj da ću se otrovati od nje. Renoov šestostepeni mjenjač sa zadizanjem njegove glave da bi se ubacilo u rikverc mi je odvratan.
Njihov drugi petostepeni mjenjač je OK ali njega ugradjuju na 1.6 benzincu koji nije 4X4.


;) nisam ga imao priliku gledat ali ni čitat o njemu jer je totalno nezanimljivo auto a vjerujem i nekvalitetno , ali eto super se pokazao u ovoj lokvi :123: :lol:
 
Početnik
Nije mi jasno što nekim ljudima smeta to što ne volim mjenjač kod kojeg moram podizati dijelove glave ručice mjenjača da bih ubacio u jedan od stepena prenosa.
Takodje sam se osvrnuo na vrlo mnogo tvrde plastike koja je ugradjena u kabinu. Kasnije sam na Netu naišao na dovoljno istih komentara od onih koji testiraju ili šta već rade u vezi sa tim vozilom. Ni njima se ta najobičnija tvrda plastika nije dopadala. Ako mi se ova dva detalja ne dopadaju nisam rekao da auto nije ni za šta.

U vezi sa komentarom pod linkom http://www.bellamacchina.net/portal/2011...-laureate/ moram istaći da nisam znao da ovo vozilo ima šperu. Čini mi se, ako se dobro sjećam da je taj novinar napisao da može da se uključi blokada diferencijala. Možda nisam dobro razumio. Ja i dalje mislim da ovo vozilo nema blokadu diferencijala. Samo pogon na sva četiri točka koji se može isključiti kada je vozilo na asfaltu ili dozvoliti računaru da odluči kada uključiti pogon na sve točkove a kada na prednja dva zbog uštede na pogonskom gorivu.
Što se tiče dizel motora ne dopada mi se njegovih 80kW iz 1500cc. Mora da koriste kojekave turbine da sabiju dovoljno vazduha u cilindar da bi imali 1:14. Sva ta tehnoologija može postati problem kad motor ostari.
Koliko ti Dacijini motori mogu preći km? Ima li ko iskustva s njima.
Inače 80kw je sasvim dovoljno za njegovih 1200kg. Stari Ford Ranger i Mazda pick up su imali motor od 80kw za njihovih 1800kg.
Nisam dobio odgovor koliko navedeni benzinski motor u Daciji stvarno troši.

Što se tiče dizajna karoserije, odnosno vanjskog izgleda, meni se dopada.

Ispod donjih linkova je teren koji je približno takav kakav je na putu do mog planinskog odredišta. Mala je razlika. Ono što mene interesuje koliko km Duster može bez problema da izdrži kada se vozi ovakvim terenom. Ima li ko tih iskustava odnosno dovoljno iskustva da može pretpostaviti koliko km takve vožnje bi rasturilo ovo vozilo. Ili da postavim lakše pitanje, koliko km ovakvim putem mogu izdržati Dusterovi originalni amortizeri? Koliko km može izdržati njegova karoserija bez ojačanja (greda), koje imaju terenci tipa Ford Rangera, Nissana Pick-up-a i sličnih. Isto važi i za ležajeve, itd.

[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=jA4yy1LopX8[/video]

[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=sJfccbHmEvw[/video]
 
Taj 1.5 dCi se ugradjuje i u Nissan Juke, a to je pozdani Renaultov motor, kao sto je i platforma za Dustera uzeta od starijeg Nissana, te je isto tako i pozdana.

Danas neces naci klasicni dizel motor u novim autima. Taj je vise opterecen naspram 1.9 dCi, a ako ce 1.5 preci, lupam, 350 000, onda ce 1.9 450 000 bez generalke. Najvaznije je odrzavanje, i nema problema.
 
BHT Ovisnik
prijatelj ima 1.5dci,ali onaj slabiji,bez 4x4 ali mogu reci da fino ide,nije to autzo za brze voznje i sl.,ali za seoske puteve te i one brdske fino savladava,ima prostora,nije neudoban,dacia kao dacia ima lose plastike,lako se grebu,volan se nakon nekog vremena izlize,na to samo treba pripaziti,auto je jako lagan tako da je i potrosnja jako mala 5-6lbar ovaj motor, 4x4 se vec malo vise nadoplacuje pa izađe fina svota,ali meni se auto kao auto sviđa,posebno u sivoj boji,da zelim za malo novca novo auto s kojim mogu otici cesto do vikendice koja se nalazi u brdu gdje putnije asfaltiran (pa i nase puteve) ne bih se mnogo mislio,moja preporuka za ovaj auto;)
 
Član
sta te ima brinut motor,kad je renoov...dalje,ta snaga,pa danas ljudi iz 1,4 tubrobenzinca izvuku 250KS,sto je problem iz dizela izvuci 110 konja?
dalje,to nije terenac,nego podignuto auto za makadama...prva brzina ti je za vucu,al sumnjam da je kratka kao reduktor na terencu...
 
Početnik
Mirsado je napisao(la):
De ti kolega prvo reci koliko novca mislis dati, uzeti novo ili polovno.

Gdje ima uzeti Prašinara polovnog? :icon_smile: S tim da je cijena tog polovnog značajno niža od cijene novog.
 
Top