1/2 Organizacija takmičenja:
Član 1.
a) Organizacijski odbor (OO) takmičenja potpuno je samostalno stručno tijelo, nadležno za utvrđivanje, dopune i provođenje uredbi i pravila iz ovog pravilnika prema kojima se isto takmičenje odvija.
b) OO funkcionira po unaprijed dogovorenim uslovima i regulativama dobivenim od strane krovne organizacije svakog pojedinog eventa na kojem dotični OO sudjeluje kao organizator, te u sklopu takvog sustava određeni dijelovi pravilnika podložni su promjenama i prilagodbama uz prethodnu najavu od strane krovne organizacije na oficijelnim stranicama i(li) forumima.
c) Radom odbora rukovode direktor takmičenja, te voditelj sudačkog tijela, a uz apsolutnu podršku krovne organizacije eventa prije i za vrijeme trajanja takmičenja.
Član 2.
a) OO određuje broj članova sudačke komisije i njihov sastav, te imenuje pomoćnike organizatora, ukoliko se za iste ukaže potreba, a po unaprijed utvrđenim mjerilima unutar područja stručnosti.
b) Sudačka komisija broji 3 (tri) člana.
c) OO zadržava pravo izmjena pojedinih članova sudačkog tima, ovisno o obvezama i mogućnostima istih, i to bez prethodne najave vezano uz broj članova, te njihovu funkciju.
1/3 Opšti uslovi takmičenja:
Član 3.
a) Klasa jedan (Extreme Style); U ovoj klasi automobil treba da ima sto vise prerada, dorada i dodataka . Ocjenjuju se sve vrste prerada koje prezentuje vlasnik, s tim sto se najvise gleda kvalitet odradjenog. Vazno je da prerade budu sto upadljivije i da odstupaju od originalnog, te da je na automobilu sto vise promijenjenog u odnosu na originalni izgled.
1. Eksterijer – ocjenjuju se prerade na branicima i bodykit koji nimalo ne liće na serijske, prerade šasije, felge, ovjes, svjetlosna grupa, neonke, folije, boja, kvalitet izrade i opsti vizuelni utisak i uskladjenost svega na eksterijeru itd.
2. Enterijer – gledaju se sve prerade u enterijeru na svakom pojedinom dijelu unutrasnjosti a kojih treba da bude sto vise. Dakle, kontrolna tabla, satovi (plasma ili custom made), tapacirunzi na vratima, tapacirung krova, sjedista, volan, rucica mjenjaca, HU, dodatni detalji (dodatni monitori, dodatni satovi u unutrasnjosti i sl.) , dodatna oprema u autu itd.
3. Motorni prostor - ocjenjuje se urednost i kvalitet prerada ili dorada u motornom prostoru. Dijelovi motora trebalo bi da budu modifikovani ili zamijenjen motor atraktivnijim modelom (ako je vlasnik tako prosudio), a izgled motornornog prostora uskladjen sa ostatkom automobila. Dijelovi motora mogu biti ofarbani, imati hromiranih detalja, kablovi i cijevi uredno slozene unutar istog.
4. Prtljazni prostor – ocjenjuju se sve prerade u prtljaznom prostoru. To ukljucuje prerade kompletnog prtljaznog prostora i „custom made“ izrada kutija ili panela za zvucnike i pojacala, monitore, doradjenog osvjetljenja i sl. Vazan je kvalitet uradjenog i opsti vizuelni utisak.
5. Prezentacija – ovdje je vrlo vazna prezentacija vlasnika sa obzirom na veliki broj prerada na automobilu. Osim ocjene za prezentaciju koju vlasnik dobija u njegovom je interesu da sto bolje predstavi automobil sa obzirom na veliki broj prerada u ovoj klasi.
b) Klasa dva (Street Style); U ovoj klasi je važno imati sto vise prerada koje ce vlasnik da prezentuje sudijama i da ukaze na njih. Sudije upisuju sve prerade i na osnovu toga daju ocjenu , al sa tim da se glavni akcenat stavlja na preciznost i kvalitet uradjenog. Te prerade se odnose na exterier, enterier , motor i na prtljazni prostor. Sve ovo treba da daje sklad i gledace se ukupan spoj eksterijera, enterijera, motornog i prtljaznog prostora te koliko jedno prati drugo i na osnovu toga dati ocjenu ukupnog dojma. Dakle ocjenjivace se slijedece :
1. Exterier - odredjene prerade na branicima , te pripadajuci bodykit koji je primjeren izgledu auta a pri tom ne upadljiv , takodje manje prerade na sasiji koje nisu previse izrazajne. Osim toga ocjenjuje se boja, felge, ovjes, kocioni sistem, svjetlosna grupa, folije, te neki dodatni detalji koji su na ekterijeru a koje prezentuje vlasnik itd.
2. Enterijer – vazan je ukupni dojam i uskladjenost svega u unutrasnjosti automobila. Prije svega ocjenjuje se urednost i kvalitet uradjenog . (tabla od drugog automobila ili presvucena originalna tabla, tapacirunzi na vratima, paneli za zvucnike, sjedista od drugog auta ili presvucena originalna sjedista, monitori, dodatna rasvjeta, HU, volan, rucica mjenjaca itd.)
3. Motorni prostor – ocjenjuje se sveukupni izgled motornog prostora od cistoce i urednosti do prerada na motoru ili izmjene motora drugim motorom. Neki dijelovi motora trebalo bi da budu tunirani a dozvoljena je i zamjena motora . Motorni prostor treba i da je stilski dotjeran, moguce i je i farbanje pojedinih dijelova.
4. Prtljazni prostor - ocjenjuje se urednost, dodatne kutija te dorade oko kutije i zvucnika, sredjenost kablova i eventualna dodatna osvjetljenja u prtljaznom prostoru.
5. Prezentacija se ocjenjuje takodjer, dakle vlasniku je od vaznosti da dobro prezentuje auto sudijama kako bi ukazao na svoje prerade i da dobije sto vecu ocjenu za prezentaciju.
c) German Style; najefektniji stilski izražaj „njemačkog stila“, te uređenja vozila unutar definisanih stilskih odredbi po izboru sudačkog tijela
d) Best Clean Look; najefektniji stilski izražaj „clean-look automobila“, te uređenja vozila unutar definiranih stilskih odredbi po izboru sudačkog tijela.
e) Timsko Takmičenje (vidi dio pravilnika koji regulira timski dio natjecanja); Unutar ove kategorije natjecanju mogu pristupiti sva vozila koja podliježu skupnim pravilima iz članaka 3a do 3d.
f) BEST RACE LOOK – najefektniji stilski izražaj „trkaćeg automobila“ unutar definiranih stilskih odredbi po izboru sudačkog tijela
g) BEST PRESENTATION – najefektnija prezentacija od strane takmičara unutar prezentacijskog dijela takmičenja.
h) BEST RAT-LOOK – najefektniji stilski izražaj „rat-automobila“, te uređenja vozila unutar definiranih stilskih odredbi po izboru sudačkog tijela